شرایط لازم اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

اپلای کارشناسی ارشد

تاکنون مطالب زیادی درباره پذیرش دوره دکتری یا بورسیه‌های دوره دکتری نوشته است و احتمالاً شما نیز از خوانندگان این مطالب بوده‌اید، اما شاید تاکنون کمتر مطلبی درباره مساله اپلای در دوره کارشناسی ارشد خوانده باشید. در این مطلب قصد داریم به این مساله بپردازیم. لطفا تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

انواع بورسیه کارشناسی ارشد

اکثر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تصور می‌کنند در دوره کارشناسی ارشد، با هر شرایطی می‌توان بورسیه کشور مورد نظر را دریافت کرد، اما واقعیت چنین نیست. معیارهای گوناگونی برای اعطای بورسیه در دانشگاه‌های مختلف وجود دارد. این معیارها بسته به دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی متغییر هستند. البته برخی معیارهای ثابت وجود دارند که شانس افراد را برای اخذ بورسیه کارشناسی ارشد بالا می‌برند که عبارت‌اند به شرح زیر است.

 1. داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی
 2. داشتن مقالات ISI و ISC‌. البته داشتن این معیار ضروری نیست. اما اگر افرادی در دوره کارشناسی مقاله‌ای معتبر به چاپ برساند، شانس بسیاری زیادی برای دریافت بورسیه کارشناسی ارشد خواهند داشت.
 3. داشتن مدرک زبان. اگر در امتحان آیلتس شرکت کرده باشید، حداقل نمره 6 و اگر در امتحان تافل شرکت کرده باشید حداقل امتیاز 80 را باید کسب کنید.
 4. شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی نیز در دریافت بورسیه دوره کارشناسی ارشد می‌تواند بسیار مفید باشد. زیرا شرکت در کنفرانس نشان می‌دهد که شما از شخصیت آکادمیکی برخوردار هستید و به رشته تحصیلی خود علاقه زیادی دارید.
 5. داشتن توصیه ‌نامه‌ قوی از اساتید مطرح در رشته مدنظر
 6. ارائه پروپوزال و انگیزه نامه‌ای با ایده‌های جدید

مقالات ISC ( منظور از پایگاه استنادی جهان اسلام ) چیست؟

اپلای برای کارشناسی ارشد

اپلای برای کارشناسی ارشد در آمریکا

کشور آمریکا به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته و داشتن نظام آموزشی با کیفیت بالا، یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است. وجود چنین شرایطی سبب استقبال متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می‌شود، اما داشتن شرایط خوب به مفهوم آسان بودن پروسه اپلای و پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا نیست. شرایط پذیرش آمریکا به دلیل تعداد زیاد متقاضیان بسیار رقابتی است. تا حدی که برخی از متقاضیان آن را دور از دسترس می‌دانند. اما در هرحال نباید ناامید بود.

با توجه به این موضوع که شما قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنید، باید حتماً رشته انتخابی‌تان مرتبط با لیسانس‌تان باشد. در اکثر دانشگاه‌های کشور آمریکا امکان ارسال درخواست پذیرش از طریق وب‌سایت دانشگاه وجود دار؛ بنابراین می‌توانید پس از مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و مطالعه شرایط و مدارک لازم، اقدامات لازم را انجام دهید. بهتر است بدانید شرایط و مدارک همه دانشگاه‌ها با هم یکسان نیستند. به عنوان مثال برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر مدارک تحصیلی و مدرک زبان، مدارک معتبر بین‌المللی GRE یا مدارک مربوط به اختراعات و یا نمونه کارها را از داوطلب می‌خواهند. با این حال برخی مدارک هستند که همه دانشگاه‌ها آنها را از متقاضی طلب می‌کنند. این مدارک عبارتند از:

 1. ریزنمرات دیپلم و مقطع پیش‌دانشگاهی
 2. رزومه تحصیلی یا کاری
 3. نمره آزمون SAT یا GRE
 4. ارائه گواهی مدرک مهارت‌ زبان انگلیسی مانند IELTS یا  TOEF
 5. انگیزه‌نامه
 6. معرفی نامه علمی که به صورت نامه اداری نوشته شده باشد
 7. تکمیل فرم اپلیکیشن

برای درخواست اپلای تحصیلی آمریکا، حق انتخاب ۳ الی ۵ دانشگاه را دارید. هرچه تعداد دانشگاه‌های انتخابی شما بیشتر باشد، قطعاً شانس بیشتری برای پذیرش خواهید داشت. البته بهتر است بدانید که ارسال درخواست برای هر دانشگاه در حدود ۱۰۰ دلار هزینه دارد. ممکن است براساس شرایط هر دانشگاه، حتی هزینه کمتر از این هم باشد، اما معمولا بیشتر۱۰۰ دلار بیشتر نخواهد بود.

پس از آماده کردن مدارک، باید تا تاریخ ثبت نام که در سایت دانشگاه مورد نظر مشخص شده است، صبر کنید تا در آن زمان اقدام به ارسال مدارک کنید. زمان درخواست اپلای آمریکا ترم پاییز، معمولاً فاصله بین ماه اکتبر و ماه نوامبر و در ترم بهار، فاصله بین ماه فوریه و ماه مارس است.

اجزای پایان‌نامه کارشناسی ارشد شامل چه مواردی است و آموزش تبدیل پایان‌نامه به مقاله

اپلای برای ارشد

اپلای برای کارشناسی ارشد در کانادا

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید پذیرش تحصیلی کانادا را دریافت کنید، باید 2 نکته بسیار مهم را بدانید.

زمان نسبتاً طولانی پروسه اپلای

نکته اول این است که در کل، پروسه اپلای کانادا ۲ الی ۴ ماه و پروسه اخذ ویزا نیز ۲ الی ۴ ماه طول می‌کشد.

تمکن مالی

اما نکته دوم که کمی کار را سخت می‌کند، داشتن تمکن مالی است. هزینه تحصیل در کشور کانادا، نسبت به سایر کشورها بسیار کمتر است، اما با این حال یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد، تمکن مالی مناسب است. اگر از تمکن مالی خوبی برخودار نیستید، بهتر است دانشگاه‌های کشور کانادا را از لیست خود خط بزنید.

یکی از ویژگی‌های خوب تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، در کنار تمامی امکانات تحصیلی که وجود دارد، این است که پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، امکان دریافت اقامت دائم برای دانشجویان خارجی ممتاز وجود دارد. بنابراین طبیعی است که تعداد متقاضیان اپلای ارشد کانادا زیاد باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد کانادا، امکان تحصیل به 2 زبان انگلیسی و فرانسوی وجود دارد. زیرا هر دو زبان از زبان‌های رسمی این کشور هستند. متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد باید طی دوره ۱ الی ۲ ساله، درس‌های خود را به پایان برسانند. پس از اتمام دروس دانشجو علاوه بر دفاع از پایان نامه خود، یک دوره کارآموزی در رشته  تحصیلی مورد نظر را باید بگذراند، تا درنهایت فارغ التحصیل شود. برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد در کاندا به صورت by course ارائه می‌شوند. در این حالت هیچگونه بورسیه‌ای وجود ندارد. اما در دوره‌هایی که به صورت by research ارائه می‌شوند، دانشجو اغلب نوعی از بورسیه را دریافت می‌کند که در قبال آن باید بر روی پروژه‌هایی که استاد تعیین می‌کند کار کند.

مدارک لازم برای اپلای کانادا

 1. ارائه مدرک کارشناسی با معدل حداقل ۱۴ در طول یک دوره 4 ساله
 2. در اختیار داشتن مدرک زبان با حداقل نمره تعیین شده. مانند مدرک IELTS با نمره حداقل ۶.۵
 3. داشتن ۲ توصیه نامه از اساتید باتجربه دانشگاه محل تحصیل
 4. ارائه رزومه
 5. ارائه نمره آزمون GRE ( برای برخی از دانشگاه‌ها )
 6. گواهینامه‌های علمی معتبر و نمونه کار ( البته داشتن مدارک مربوط به این مورد الزامی نیست، اما در اخذ پذیرش بسیار کمک کننده است ).
 7. تکمیل فرم اپلیکیشن

پرداخت شهریه دانشگاه‌ها در کشور کانادا سالانه حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار کانادا هزینه دارد، که البته با توجه به افزایش قیمت دلار ایران این مبلغ خبر از هزینه‌ای سنگین می‌دهد. اگر هزینه‌های زندگی در این کشور را که حدودا ًمبلغی بین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار کانادا در ماه است به آن اضافه کنید قطعاً مبلغ قابل توجه‌تری خواهد بود.

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟ معرفی رایج‌ترین انواع بورسیه و فاند تحصیلی

اپلای در ارشد

اپلای برای کارشناسی ارشد در استرالیا

در سال‌های اخیر سیستم آموزشی استرالیا دستخوش تغییرات زیادی بوده است. به گونه ای که طیف گسترده ای از رشته‌های تحصیلی برای تحصیل دانشجویان فراهم آمده است. با این اوصاف ممکن است شما هم یکی از افرادی باشید که قصد ادامه تحصیل در کشور استرالیا را دارند. بنابراین بهتر است با وضعیت تحصیل و شرایط اپلای دانشگاه های این کشور آشنا شوید.

زمان تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

دوره کارشناسی ارشد در استرالیا اغلب بین 1 الی 3 سال به طول می‌کشد. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیلاتی استرالیا نیز همانند دوره های کارشناسی، کلاس های آموزشی متفاوتی برای دانشجویان برگزار خواهد شد اما با این تفاوت که در انتهای این کلاس‌ها، دانشجویان باید پایان نامه ای ارائه داده و از آن در برابر هیئتی از داوران دفاع نمایند. یکی از دوره‌های محبوب کارشناسی ارشد در استرالیا دوره تحقیقاتی است. این دوره برای افرادی که تمایل دارند تا مقطع دکترا خود را در استرالیا سپری کنند، بسیار مفید و مناسب است. دوره‌های کارشناسی ارشد تحقیقاتی حداقل به 1 سال تحصیل به صورت تمام وقت نیاز دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در رشته های کارشناسی ارشد تحقیقاتی در حال تحصیل در استرالیا هستند.

اما برای اپلای دوره کارشناسی ارشد در استرالیا به چه مدارکی نیاز دارید:

 • ارائه ریزنمرات مقطع کارشناسی که البته باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • ارسال روزمه تحصیلی که در آن به مواردی مانند مشخصات متقاضی مثل از محل زندگی، محل تحصیل، رشته مورد تحصیل و سایر ویژگی های شخصی اشاره شده است.
 • انگیزه نامه‌ای که در آن به طور کامل دلیل اصلی متقاضی برای انتخاب کشور استرالیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نوشته شده است.
 • در اختیار داشتن مدرک زبان مانند مدرک دوره آیلتس با نمره حداقل 6.5
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی که در آن به موضوع جدیدی اشاره شده است.
 • ارائه توصیه نامه‌ای از سوی اساتید که در آن توانایی‌ها و صلاحیت‌های شما برای ادامه تحصیل در کشور استرالیا اشاره شده است.

هزینه‌های تحصیلی و زندگی در استرالیا نسبت به سایر کشورها مانند انگلستان و آمریکا بسیار زیاد و چشمگیر است. در حالت کلی هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس در حدود 20,000 دلار تا 37,000 دلار در سال است. هرچند که هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس به نظر بسیار بالا است، اما با هزینه‌های زندگی در این کشور متناسب است.

اپلای کارشناسی ارشد

اپلای برای کارشناسی ارشد در اروپا

اخذ پذیرش در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، با توجه به هزینه‌های پایین تحصیل در کشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا و … به ‌مراتب راحت‌تر است. اگر دوره کارشناسی ارشد را در یک دانشگاه اروپایی بگذرانید و بتوانید در این دوره مقاله‌ای چاپ کرده و نمره خوبی کسب کنید، می‌توانید برای مقطع دکترا به دانشگاه‌های آمریکا اپلای کنید. علاوه بر این، در مدت تحصیل در قاره اروپا می‌توانید از مزایای سفر در محدوده شینگن نیز بهره‌مند می‌شوید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد در کشورهای اروپایی شامل موارد زیر می باشد:

 • ارائه مدرک کارشناسی و لیست دروس گذرانده شده
 • اصل و ترجمه مدرک به همراه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه از اساتید

تحصیل در برخی از دانشگاه‌های در کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، نروژ و فنلاند بسیار ارزان قیمت و حتی گاهی رایگان است. اما در برخی از کشورهای دیگر مانند انگلستان و سوئد شهریه‌ها بسیار بالا هستند، بنابراین اگر در فکر تحصیل در دانشگاه‌های یکی از این کشورهای گران قیمت هستید، ممکن است به بورسیه تحصیلی فکر کنید اما لازم به ذکر است در مقطع کارشناسی ارشد، تعداد بورسیه‌ها در اروپا محدود و فضا کاملاً رقابتی است. به همین خاطر اخذ بورسیه کار سختی است.

آیا تا به حال تجربه اپلای ارشد را داشته‌اید؟ در صورت داشتن تجربه اپلای ارشد یا هر گونه سوال در این زمینه می‌توانید نظرات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

120 دیدگاه دربارهٔ «شرایط لازم اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف»

 1. سلام وقت بخیر.آیا میشه در ترم هفت ریزنمرات ترم های گذشته را بفرستیم و پذیرش بگیریم یا اینکه باید ابتدا مقطع لیسانس تمام شود بعد اقدام کنیم

  1. سلام وقت بخیر
   من کارشناسی حسابداری نا پیوسته هستم
   کاردانی دانشگاه غیر انتفاعی بودم ولی کارشناسی دانشگاه دولتی
   معدل کارشناسیم ۱۸شده
   میتونم بورسیه کشور های اروپایی بگیرم؟

   1. گروه نویسندگان

    دوست عزیز
    در صورتی که مدارک و رزومه خوبی داشته باشید، مشکلی بابت ادامه تحصیل در دانشگاه غیرانتفایی نخواهید داشت.

 2. سلام
  ميخواستم بدونم با مدرك كارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد،رشته ى مديريت دولتى،ميتونم براى ارشد كانادا يا اروپا گرايش منابع انسانى اقدام كنم؟دو ساله بودن دوره كارشناسي مشكلى ايجاد ميكنه يا خير؟

 3. سلام وقت بخیر
  بنده معدل کارشناسیم ۱۲ هستش
  از دانشگاه آزاد
  آیلتس ۷.۵
  آیا امکان تحصیل در مقطع ارشد در کانادا رو دارم ؟؟
  در کشورهای اروپایی چطور ؟؟

 4. سلام من ۲ سال کاردانی رشته مدیریت بازرگانی خ ندم و بعد ازون تغییر رشته دادم به معماری و ۲ سال کارشناسی خوندم که میشه ۴ سال
  در فرایند اپلای بابت تغییر رشته ی من مشکلی پیش میاد؟

 5. سلام.
  میخواستم بدونم اینکه جزو دانشگاه های خوب ایران باشیم تاثیر داره توی اپلای کردن ؟
  مثلا بین معدل های دانشگاه آزاد و دانشگاه تفاوت قائل نیستن؟

 6. سلام من رزومه ی خوبی دارم ترم ۶ کارشناسی رشته علوم و مهندسی صنایع غذاییم و میخوام هند ارشد بخونم چه کاری باید انجام بدم انگلیسیم و هندیم خوبه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *