با وجود اینکه انجام آزمایش‌های علمی نیازمند صرف زمان و تلاش زیادی است، این آزمایشات در صورتی برای جامعه علمی مثمر ثمر خواهد بود که نتایج آن در اختیار دیگران قرار داده شود. یک مقاله تحقیقی روشی برای تبادل اطلاعات و آگاه کردن دیگران از نتیجه تحقیقات انجام گرفته شده است. مقاله به عنوان شیوه‌ای برای بیان جزئیات داده‌هایی است که شما به واسطه انجام تحقیقات علمی آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اید. شما می‌توانید به واسطه مقاله علمی نظر خود را در رابطه با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌های به دست آمده در اختیار دیگران قرار دهید. مقالات پرمخاطب‌تر مانند مقالات isi در ایفای این نقش بهتر عمل خواهند کرد.

مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است. برای برقراری ارتباطات صحیح تسلط به استفاده از زبان انگلیسی امری ضروری است تا بتوان گزارشات تحقیقات انجام شده را بدون ابهام و به زبان ساده در اختیار دیگران قرار داد. مقالات علمی بایستی به زبان کاملاً ساده، واضح و مختصر نوشته شده باشند تا خوانندگانی با سوابق تحصیلی و مطالعاتی مشابه با نویسنده، به راحتی بتوانند کار و نحوه انجام دادن آزمایشات را درک کنند؛ ممکن است آن‌ها بخواهند نتایج را بازسازی کنند یا تحقیقات را گسترش دهند.

مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است.
مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است.

مراحل مقاله نویسی و طریقه نوشتن مقاله

با وجود اینکه ممکن است مجلات مختلف علمی دارای الگو و قالب خاصی برای نوشتن مقاله باشند، یک فرمت کلی برای طریقه نوشتن مقاله را که برای اکثر مجلات قابل استفاده باشد، می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:
• موضوع مقاله
• چکیده
• مقدمه
• روش تحقیق
• نتایج
• بحث و تجزیه و تحلیل
• نتیجه گیری
• منابع

موضوع مقاله

در مراحل مقاله نویسی هر مقاله علمی بایستی دارای عنوان مناسبی باشد که به طور صحیح تحقیقات انجام گرفته شده در متن مقاله را توصیف کند. نام مقاله بایستی به گونه‌ای انتخاب شود که خواننده با دیدن نام مقاله، متوجه اقدامات کلی انجام شده و مسئله اساسی تحقیقات شود و نیازی به مطالعه کل مقاله برای معرفی کار نداشته باشد. به عنوان مثال عنوان “اثرات روشنایی و دمای هوا بر افزایش جمعیت باکتری‌ها”، عنوان مناسبی تلقی می‌شود.

برای اینکه نام مناسبی برای مقاله خود انتخاب کنید می‌توانید از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. چند کلمه کلیدی (مثلا سه عدد) را انتخاب کرده و در سایت‌های معتبر مقالات از قبیل Scopus یا Sciencedirect آنها را جستجو کنید. با این جستجو می‌توانید عناوین مقالات مرتبط را دیده و از آنها برای عنوان مقاله خود کمک بگیرید. به طور مثال می‌خواهیم عنوانی برای مقاله خود بنویسیم که در آن از کلیدواژه‌های Laser Welding، Mechanical Strength و Microstructure استفاده شده است. این سه کلمه کلیدی را در Scopus جستجو می‌کنیم:

همانطور که از نام مقالات مشابه دیده می‌شود می‌توانید از نوع فرآیند و همینطور ماده مورد استفاده در عنوان مقاله استفاده کنید و به این شکل به عنوانی مناسب برای مقاله خود برسید. همچنین از کلماتی مثل Performance یا Properties نیز استفاده کنید. به این صورت عنوان مناسب مقاله ساخته می‌شود.

چکیده

در بخش چکیده، مختصری از کل مقاله به شکل ساده بیان می‌شود. چکیده چیزی فراتر از خلاصه متن یک مقاله است؛ خلاصه بازنویسی شده کل متن در جملات کوتاه‌تر و برای کسانی است که قبلاً متن را مطالعه کرده‌اند، در حالی که چکیده مختصری از گزارشات تحقیق است که مناسب افرادی است که متن را مطالعه نکرده‌اند و قصد دارند در رابطه با ادامه مطالعه آن تصمیم بگیرند. با این وجود چکیده نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کل متن اصلی باشد.

چکیده بایستی در حدود 250 کلمه را در خود بگنجاند که شامل اهداف تحقیق، مواد عمومی، روش تحقیق، نتایج خلاصه شده و نتیجه گیری نهایی است. در متن چکیده نباید اطلاعاتی اضافه بر اطلاعات متن اصلی تحقیق آورده شود. می‌توانید چند مقاله مشابه یافته و از روش چکیده‌نویسی آنها الگو برداری کنید.

الگوی نگارش چکیده

جمله اول چکیده معمولا کلیت فرآیند اصلی است. مثلا عنوان مقاله
“Microstructure and mechanical properties of AerMet 100 ultra-high strength steel joints by laser welding”
می‌باشد که ترجمه آن می شود: “ریزساختار و خواص اتصالات جوشکاری لیزری فولاد فوق استحکام بالای AerMet 100” و جمله اول چکیده
“AerMet100 ultra-high strength steel plates with a thickness of 2 mm were welded using a CO2 laser welding system”
می‌باشد که ترجمه آن می‌شود: “ورق های فولادی فوق استحکام بالای AerMet100 به ضخامت 2 میلیمتر با استفاده از پرتو لیزر CO2 مورد جوشکاری قرار گرفتند”. البته این جمله را به صورت روان‌تر در فارسی می‌توان به شکل “در این پژوهش قطعات ورق فولاد فوق پر استحکام AerMet100 به ضخامت 2 میلیمتر مورد جوشکاری با استفاده از پرتو لیزر CO2 قرار گرفته‌اند” نوشت.
جمله دوم هم فرآیند‌های انجام شده برای رسیدن به نتیجه را بیان می‌کند، برای مقاله گفته شده جمله دوم چکیده به این شکل است:
“The influences of the welding process parameters on the morphology and microstructure of the welding joints were investigated, and the mechanical property of the welding joints was analyzed.”

ترجمه جمله دوم را هم می‌توان به این شکل نوشت: “تاثیر پارامترهای جوشکاری بر روی موفولوژی و ریزساختار اتصالات مورد بررسی قرار گرفته و خواص مکانیکی اتصالات حاصل آنایز گردیده است”
بعد از آن می‌توان روش را به شکل کامل‌تری بیان کرد و یا وارد نتایج شد، برای مقاله نمونه جمله سوم با نتایج شروع می‌شود:
“The experimental results showed that the fusion zone of welding joint mainly consisted of columnar grains and a fine dendrite substructure grew epitaxially from the matrix. With the other conditions remaining unchanged, a finer weld microstructure was along with the scanning speed increase.”.

ترجمه این جمله هم به این صورت شروع می‌شود: “نتایج حاصا از آزمایشات تجربی نشان دادند که …”

پس از آن نیز ادامه نتایج و در نهایت نتیجه‌گیری به صورت کلی بیان می شود.

یک راه ساده برای نوشتن چکیده، برگزیدن قسمت‌های مهم هر بخش تحقیق و گنجاندن آن‌ها در قالب کلماتی است که به طور مختصر کل مقاله را شرح دهد.

مقدمه

قسمت مقدمه از مراحل مقاله نویسی به منظور معرفی مسئله اصلی مورد تحقیق و انگیزه‌های رفع مشکل مذکور نگارش می‌شود. این بخش بایستی اطلاعات کافی را در اختیار خواننده
قرار دهد به نحوی که خواننده کار شما را مورد تمجید قرار دهد و برای خواندن ادامه متن مشتاق گردد. پاراگراف اول مقدمه معمولا میزان کاربرد روش و یا مواد مورد استفاده را بیان می‌کند.
یک استراتژی مفید برای نگارش این بخش از مراحل مقاله نویسی شروع از مسئله و طرح کلی و رسیدن به موضوع مقاله است. با این وجود این بخش نباید چندان طولانی گردد و گسترش یابد و در نگارش آن باید به این مسئله توجه کنید که مخاطب متن شما فردی با اطلاعات مشابه شما است. تنها نکات اصلی را برشمارید و به سرعت و بدون مقدمه به اصل موضوع اشاره کنید.

الگوی نگارش مقدمه

برای شروع این بخش می‌توانید در مورد کاربرد فرآیند یا مواد مورد استفاده در پژوهش مطالبی بیان کنید. مثلا با جمله‌ای مانند: “فولادهای آلیاژی استحکام بالا به شکل گسترده‌ای در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و خودروسازی به کار می‌روند.” پس از آن می توانید به روش فرآیند اشاره کنید، مثلا: “یکی از مهمترین روش‌های اتصال دائمی این نوع آلیاژها استفاده از روش‌های جوشکاری ذوبی و فرآیندهای جوشکاری دقیق از جمله جوشکاری لیزری می‌باشد.” البته این جملات را می‌توانید گسترده‌تر بیان کنید و یک پاراگراف را به آن اختصاص دهید.

در پاراگراف بعدی می توانید وارد پیشینه پژوهش شوید. مثلا با جمله‌ای مثل: “جوشکاری لیزری اولین بار در سال … و توسط … ابداع شد.” در ادامه هم به روند پژوهش‌های انجام گرفته تا به حال اشاره کنید و این بیان را به گونه‌ای پیش ببرید که اهمیت کار شما مشخص شود.

سعی کنید چند ارجاع (مثلا 2-3 مورد) هم به مقالات مجله مورد نظر خود داشته باشید. این امر دید مثبتی در ادیتور مجله ایجاد می‌کند و نشان می‌دهد که شما مقالات مجله مورد نظر را بررسی کرده و با آگاهی از اینکه مقاله شما برای آن مجله مناسب است اقدام به سابمیت مقاله خود کرده‌اید. همچنین، این ارجاعات در صورتی که مقاله شما چاپ شود باعث بهبود امتیاز ایمپکت فاکتور مجله خواهد شد، به همین دلیل ادیتورها به مقالاتی علاقه دارند که به رشد مجله آنها کمک کنند.

در قسمت پیشینه پژوهش از رفرنس دهی انباشته بپرهیزید، مثلا رفرنس یک جمله نباید به شکل [6-1] باشد و سعی کنید از رفرنس‌های تکی مانند [1] و در نهایت دو یا سه تایی مانند [2 ,1] یا [3-1] استفاده کنید. رفرنس دهی انباشته به تعداد بالا این دید را ایجاد می‌کند که می‌خواهید فقط تعداد رفرنس‌ها را بدون اینکه واقعا مهم باشند بالا ببرید و این امر دید منفی در ذهنیت داور ایجاد می کند.

در پاراگراف آخر مقدمه کلیت کار خود را بیان کرده و اهمیت و نوآوری آن را بدون اینکه اغراق کنید، توضیح دهید. این قسمت را احتمالا داوری مطالعه خواهد کرد که در زمینه علمی شما بسیار با تجربه و صاحب نظر است، بنابراین در صورتی که بیش از حد از کار خود تعریف و تمجید کنید احتمال رد شدن مقاله وجود دارد. همچنین بسیار مهم است که به شکل واضح و مشخص به نوآوری (Novelty) مقاله خود اشاره کنید. پاراگراف آخر مقدمه از مهمترین بخش‌های هر مقاله‌ای است و داوران به شکل ویژه‌ای به آن توجه می‌کنند.

روش تحقیق

این بخش مربوط به زمان، مکان و چگونگی انجام تحقیقات است. محقق در این بخش از مراحل نوشتن مقاله، طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز، روش جمع‌آوری اطلاعات و کنترل نتایج را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

مثلا می‌توانید مواد استفاده شده و ابعاد آنها را بیان کنید. پس از آن می‌توانید دستگاه‌های استفاده شده را معرفی کنید و در ادامه آن، فرآیند و روش کار را به شکل دقیق و کامل بیان کنید.

نتایج

در این بخش نویسنده به کمک جدول‌ها، تصاویر و نمودارهای مختلف نتایج کسب شده از هر آزمایش را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و توضیحی در رابطه با معنی این نمودارها و تجزیه و تحلیل نتایج ارائه نمی‌دهد. معمولا این بخش بیشترین تعداد صفحات مقاله را شامل می‌شود. گسترده و وسیع بودن این بخش به چاپ شدن مقاله کمک می‌کند.

بحث و تجزیه و تحلیل

در این قسمت نویسنده توضیحات بیشتری در رابطه با نتایج به دست آمده، همبستگی متغیرها و تفسیر آن‌ها در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در این قسمت نویسنده بایستی علت هرگونه انحراف از نتایج مورد انتظار و یا نتایج تحقیقات پیشین را برای مخاطب توضیح دهد.

نتیجه گیری

در طریقه نوشتن تحقیق بایستی نحوه نتیجه گیری کلی را در نظر داشت. در این قسمت نویسنده بایستی بتواند به سادگی نتیجه کلی حاصل از تحقیق، معنای آن و تفسیر خود از نتایج به دست آمده را برای خواننده متن ارائه کند.

می‌توانید نتایج خود را به شکل بند به بند نیز بنویسید. جمله اول این بخش هم معمولا به معرفی کل کار می پردازد، مثلا “در این پژوهش جوشکاری لیزری فولاد پر استحکام … با استفاده از روش … انجام گرفت و از روش آزمایش … برای بررسی استحکام نمونه‌ها استفاده شد.”

منابع

در این قسمت نویسنده بایستی لیستی از تمامی منابعی که در نگارش مقاله به آن‌ها استناد کرده است، تهیه کرده و در انتهای مقاله خود آن را درج کند. استفاده از هرگونه داده، تصویر، نمودار و غیره از مقالات علمی دیگر بدون اشاره به نام آن در لیست منابع، نوعی سرقت علمی به شمار می‌رود.

از تعداد زیادی منبع جدید (مثلا با سال های انتشار بالاتر از 2015) استفاده کنید. چون بررسی سال منابع کار آسانی است، بسیاری از داوران به منابع توجه ویژه می‌کنند و از این طریق به نو و جدید بودن کار پی می‌برند. در صورتی که اکثر رفرنس‌های شما متعلق به قبل از 2010 باشند این دید در داور ایجاد می‌شود که این موضوع قدیمی شده و دارای ارزش پایینی برای جامعه علمی است. همچنین، تعداد منابع پایین (مثلا زیر 10 عدد) این دید را ایجاد می‌کند که محقق به طور کامل حوزه علمی خود و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه را نمی‌شناسد.

بنابراین سعی کنید از تعداد نسبتا زیادی منبع استفاده کنید (مثلا حداقل 25 عدد) و نیمی از آنها بالای 2010 باشند و حداقل 7-8 عدد بالای 2015. اگر از کتابی در مقاله استفاده شده باشد، به نسخه جدیدتر کتاب ارجاع دهید تا مدرن‌تر باشد. مقالات چاپ شده در زمینه خود را بررسی کنید و به دید درستی از تعداد رفرنس‌های معمول آنها پی ببرید. برخی از داوران هستند که یک حداقل تعداد رفرنس در ذهن خود دارند (مثلا 20 عدد) و به مقالاتی که تعداد رفرنس‌های آنها پایینتر از این عدد باشد توجه نمی‌کنند.

147 responses to “مراحل مقاله نویسی و طریقه نوشتن مقاله 

  1. ممنون دوست عزیز.
   برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد مقاله نویسی می‌تونید به سایر مقاله‌های سایت مراجعه کنید.
   برای نمونه در مورد نوشتن مقاله‌های علمی، علمی ترویجی، علمی و پژوهشی، مقاله و … نوشته مرتبط وجود دارد.

    1. دوست عزیز
     ممنون از شما که نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید و خوشحال هستیم که این نوشته برای شما مفید واقع شده است.

     1. سلام خسته نباشید میشه حتما سوالمو جواب بدید من الان در مقطع کاردانی میخونم و برای مقطع کارشناسی که میخوام اپلای کنم میخواستم خودم مقاله بنویسم و بدونم مقاله باید مهر و امضا و تایید دانشگاه و استاد رو داشته باشه؟ مثلا نمیشه مقاله رو خودمون بنویسیم بعدم ارسال کنیم به سایت های معتبر نشریات isi ? حتما باید مهر و تایید دانشگاه و استاد داشته باشه مقالمون یا نیازی نیس؟

     2. دوست عزیز
      اولین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که شما نمی‌توانید از کاردانی به کارشناسی اپلای کنید، یا باید برای مقطع کارشناسی ( یعنی با دیپلم ) اقدام کنید یا اینکه بعد از دریافت مدرک لیسانس برای ارشد اقدام کنید.

 1. واقعا ممنون
  درحال بررسی و تحقیق طرحی هستم و برای توضیحات آن دچار تنش بودم که با این توضیحات شما برای نوشتن آن اطلاعات کسب کردم

  1. دوست عزیز خوشحال هستیم که به شما کمک کنیم تا استرس شما کاهش پیدا کنه.
   همکاران ما در کنار شما هستند. در صورتی که به کمک نیاز باشه، با افتخار در کنار شما هستیم.

 2. اگر مقاله رو بخواییم برای خارج از کشور ارسال کنیم برای پذیرش در دانشگاه یا بورسیه شدن چه شرایطی باید داشته باشه اون مقاله
  خیلی باید عالی و خاص باشه یا در حد معمول؟؟؟

  1. دانشگاه ها به طور کلی اعتبار مقاله را با اعتبار مجله‌ای که آنرا منتشر کرده است بررسی می‌کنند، به همین دلیل باید به دنبال مجله معتبر باشید. مجلات هم اعتبار خود را از نمایه خود و چند پارامتر دیگر (از قبیل ایمپکت فاکتور) بدست می‌آورند. دو نمایه مهم اسکوپوس و تامسون رویترز باعث اعتبار مجلات می‌شوند. نمایه اسکوپوس مجلات را با توجه به پارامتر SJR و تامسون رویترز مجلات را با توجه به پارامتر ایمپکت فاکتور اعتباردهی می‌‌کنند. به همین دلیل باید در این مورد دقیق عمل کنید، به طور مثال مجلاتی هستند با ایمپکت فاکتور 0.01 و مجلاتی با ایمپکت فاکتور بسیار بالا (مثلا 50). ممکن است از نظر یک دانشگاه همه این مجلات معتبر باشند و از نظر یک دانشگاه دیگر فقط برخی از آنها معتبر باشند. پس باید معیارهای دانشگاه را بشناسید. ولی عموما مجلات اسکوپوس و تامسون رویترز معتبر طبقه بندی می‌شوند.
   پس می‌توانید مجله‌ای با SJR پایین انتخاب کنید که کیفیت نسبتا پایینی دارد (و در عین حال معتبر نیز هست) و مقاله ساده خود را انجا چاپ کنید، یا می‌توانید مجله بسیار خوبی انتخاب کنید و مقاله عالی خود را آنجا چاپ کنید. در کل باید شناخت درستی از مجلات مختلف و کیفیت عمومی مقالات آنها بدست آورید تا بتوانید مجله مناسب برای مقاله خود انتخاب کنید، یا برعکس، مقاله‌ای بنویسید که در مجله خوب اکسپت شود.
   پس جواب سوال شما یک جواب ساده یک جمله‌ای نیست، ولی با چاپ مقاله خود در مجلات معتبرتر، شانس خود را برای پذیرش بالا می‌برید. از طرف دیگر تعداد مقالات هم مهم است. پس سعی کنید به بالانسی بین کیفیت (تعداد کم) و کمیت (تعداد بالا و کیفیت پایین) برسید.
   تجربه ثابت کرده است که بهتر است با مقالات متوسط (و مجلات متوسط) شروع کرده و به همراه افزایش اعتبار علمیتان به سمت مقالات با کیفیت (و مجلات با کیفیت) حرکت کنید.

   1. دوست عزیز
    با توجه به درخواست زیاد کاربران، همکاران متخصص ما درصدد برگزاری یک کارگاه در زمینه مقاله نویسی و اعتبارسنجی مجلات هستند. لطفاً مشخصات فردی خود را اعم از نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره تماس خود را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید. لطفاً در ایمیل آموزش مقاله نویسی را قید کنید تا شما را در لیست قرار دهیم و در صورت برگزاری با شما در ارتباط باشیم.

    1. دوست عزیز
     خوشحالیم که هر چند کوچک به شما کمک کنیم تا اطلاعات علمی شما افزایش پیدا کند. ممنون از شما دوست عزیز که نظرات خودتان را با ما به اشتراک گذاشتید.
     موفق باشید.

 3. اگر مقاله رو بخواییم برای خارج از کشور ارسال کنیم برای پذیرش در دانشگاه یا بورسیه شدن چه شرایطی باید داشته باشه اون مقاله
  خیلی باید عالی و خاص باشه یا در حد معمول؟؟؟

  1. بلی دوست عزیز شما هم به عنوان دانشجو هم به عنوان فارغ‌التحصیل می‌توانید اقدام به نوشتن مقاله بکنید.

   1. مقاله شما باید دارای اعتبار اسکوپوس یا آی اس آی باشه، برای پزشکی هم پاب مد هم معتبر می‌باشد.

     1. دوست عزیز برای آموزش نحوه نوشتن مقاله می‌توانید مقاله‌های موجود در سایت را مطالعه کنید.
      برای این کار کافی است کلمات موردنظرتون را جستجو کنید. برای نمونه مانند مقاله نویسی، نوشتن مقاله و … را می‌توانید جستجو کنید.

 4. باسلام وادب واحترام عالی بود دست دست اندرکاران دردنکنه یک سؤال دوستان اگر یه موضوع مقاله انتخاب کنم درچه سایتی میتونم ببینم که موضوع من تحقیق نشده وتکراری نباشد
  باتشکر

  1. ممنون از دوست عزیز که به سایت ما سر می‌زنید. خوشحال می‌شویم که براتون مفید واقع شده و می‌تونید مطالب مورد نیاز خود را پیدا کنید.
   بهترین منبع برای بررسی اینکه چه مقالاتی پیش از این در موضوع شما کار شده است یا نه اسکوپوس است. اسکوپوس تعداد بسیار زیادی مقاله را در سایت خود نمایه کرده است.
   متاسفانه دسترسی به اسکوپوس نیاز به داشتن اکانت دانشگاه دارد و یا باید با اینترنت دانشگاه خود به اسکوپوس وصل شوید. البته برخی از دانشگاه‌ها دسترسی به اسکوپوس ندارند ولی معمولا دانشگاه‌های بزرگ کشور دسترسی دارند.
   می‌توانید با جستجوی چند کلمه کلیدی به فهرست و چکیده مقالاتی که قبلا در این زمینه کار شده‌اند دسترسی داشته باشید.

  1. دوست عزیز تعداد صفحات مقاله شما بستگی به نوع مجله‌ای دارد که شما مقاله خود به آن ارسال می‌کند، دارد ولی در حالت کلی محدودیتی از لحاظ تعداد صفحات برای مقاله‌ها وجود ندارد.
   فقط برخی از مجلات برای تعداد صفحات بیش از یک عدد خاص (بستگی به مجله دارد) هزینه دریافت می‌کنند.

   1. سلام‌و عرض ادب
    من‌میخوام برای دکتری آزمون بدم ،لیکن هیچ سابقه ی پژوهشی ندارم.تمایل به تهیه مقاله دارم ،میتونید راهنماییم کنید

    1. دوست عزیز
     با توجه به درخواست زیاد کاربران، همکاران متخصص ما درصدد برگزاری یک کارگاه در زمینه مقاله نویسی و اعتبارسنجی مجلات هستند. لطفاً مشخصات فردی خود را اعم از نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره تماس خود را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید. لطفاً در ایمیل آموزش مقاله نویسی را قید کنید تا شما را در لیست قرار دهیم و در صورت برگزاری با شما در ارتباط باشیم.

  1. ممنونم دوست عزیز.
   این کامنت شما، خستگی من و همکاران من را از تن به در کرد و خوشحالیم که موجب خرسندی شما و دوستان خوبی مثل شما شده‌ایم.
   ممنون که به سایت ما سر می‌زنید و ممنون که نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک می‌‍‌گذارید.

 5. سلام دوست عزیز.مقالات حتما باید به زبان انگلیسی باشند؟اگه اینطوره برای ترجمه ی متون فارسی به انگلیسی باید چکار کرد؟میشه به بیرون سپرد ترجمشو؟

  1. دوست عزیز مقاله شما هم می‌تونه به زبان انگلیسی باشه و هم به زبان فارسی.
   در صورتی که تمایل دارید تا متن فارسی خود را به انگلیسی تبدیل کنید، به طور مسلم بهتر است تا خودتان این کار را انجام دهید ولی در صورتی که تمایل دارید این کار را برون‌سپاری کنید، می‌توانید از مجموعه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، کمک بگیرید.
   حتما حتما پس از ترجمه به صورت دقیق مقاله خود را مطالعه کرده و آنرا ویرایش کنید.

 6. مطالبی که به آن اشاره کردید مفید بودند. به نظرم اگه اطلاعات بیشتری داده میشد بهتر بود. مثلا در مورد انواع مقالات یا طریقه پیدا کردن مقالات مربوط به موضوع مورد علاقه و …

  1. خوشحالیم دوست عزیز که مطالب برای شما مفید بود
   چشم درخواست شما را بررسی می‌کنیم و سعی می‌کنیم در تقویم محتوای خودمان مد نظر داشته باشیم.

 7. سلام ،منظور از MSC كه در بعضي مقاله ها مي نويسند چي هست؟ چگونه مي توان براي يك مقاله MSC را مي توان نوشت؟

  1. ممنون دوست عزیز
   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید و کاربردی بود
   ممنون که نظرات خود را با به اشتراک می‌‌گذارید.

 8. عذر خواهی می کنم
  مطالب بسبار مفیدی بود گرچه ممنون می شوم اگر بگویید مقاله نویسی رشته تحصیلی یا سن خاصی را در بر می گیرد یا نه ؟؟

  1. دوست عزیز هیچ محدودیتی برای مقاله نویسی وجود ندارند. هر چند در صورتی که تمایل داشته باشید که برای ادامه تحصیل خود اقدام کنید و گپ تحصیلی خود را توجیه کنید، نوشتن مقاله یک راه کار خوب برای توجیه گپ تحصیلی شما است.

 9. سلام
  من الان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شدم و از ارائه مقاله انصراف دادم الان می خوام مقاله بنویسم می تونم بنویسم و اون مقاله کجا باید به نامم ثبت بشه یا بهتر بگم مورد قبول واقع بشه و آیا باید مکانی خاص ارائه بدم اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. دوست عزیز برای ارائه مقاله بهتر است تا مجله‌ای با ایندکس‌های اسکوپوس و آی‌اس‌ای را در نظر بگیرید. برای معرفی مجله از قسمت پیشنهاد مجلات سایت ما ( جی‌هاب) می‌توانید درخواست بدهید.

 10. خیلی عالی بود . چطور میشه یه موضوع برای مقاله پیدا کرد موضوع جدید ؟ و این که اعتبار اسکوپوس یا ای اس ای چی هست؟

  1. خوشحالیم که مطالب ما به درد شما خورده
   ممنون از شما و دم شما گرم که با نظرات‌تون حال خوبی را به ما می‌دهید.

 11. خیلی عالی بود فقط یه سوال اینکه اگه تو مقاله مون نیاز به طراحی پرسشنامه داشته باشیم مثلا بخواهیم تاثیر یه عاملو ببینیم تو رفتار باید چه روش تحقیقی به کار ببریم ؟

  1. دوست عزیز
   براساس موضوع کاری و زمینه کاری، روش تحقیق و تحلیل متفاوتی را خواهد داشت. بهترین پیشنهاد برای شما این است که باید پیشینه تحقیق و روش‌های تحقیق مختلف را بررسی کنید تا گزینه مناسب خود را با آگاهی انتخاب کنید.

  2. سلام
   دانشجوی مکانیک هستم
   تقریبا دارم اولین مقاله خودم رو مینویسم
   امیدوارم بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خوبی کسب کنم
   ممنونم از توضیحات متن و پاسخ های سوال های بازدیدکننده ها
   موفق و سربلند و پرانرژی باشید

   1. ممنون که دوست عزیز نظرات خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارید و خوشحالیم از اینکه مطالب برای شما مفید بود

 12. باعرض و سلام خسته نباشید میخوام مقاله شروع کنم اما تاحالا نه نوشتم نه بلد هستم که چطوری می نویسن یعنی در حد صفر

 13. سلام
  بنده تا حد حدودی نویسندگی بلدم علاقه زیادی به مقاله نوشتن دارم از شما تمنا دارم با کمک و همکاری شما عزیزان راهنمایی کنید ممنون از لطف تان هر روزتان نوروز نوروزتان پیروز

  1. دوست عزیز
   بهترین پیشنهاد ما این است که در حد امکان مقاله‌های موجود در سایت ما را مطالعه کنید. مطالب موجود با دقت و وسواس بسیاری تهیه و تولید شده است که به شما کمک می‌کند تا گام به گام جلو بروید.
   بعد از مطالعه اگر نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

  1. دوست عزیز
   نوشتن مقاله برای دانش‌آموزان زیاد کاربردی نیست و به عبارتی زیاد به دردشون نمی‌خورد و بنابراین دانش‌آموزانی که مقاله می‌نویسند، خیلی کمه و اکثراً در حد کنفرانس دانش‌آموزی است.

  1. ممنون از شما دوست عزیز
   خوشحالیم که مطلب برای شما مفید بود.
   سپاس که نظرات خود را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 14. سلام
  دانشجوی مکانیک هستم
  تقریبا دارم اولین مقاله خودم رو مینویسم
  امیدوارم بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خوبی کسب کنم
  ممنونم از توضیحات متن و پاسخ های سوال های بازدیدکننده ها
  موفق و سربلند و پرانرژی باشید

  1. ممنون دوست عزیز که نظرات خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارین.
   متاسفانه در رسالت کاری ما نیست که درس‌های دانشگاهی را کار کنیم. هدف ما در تیم جی‌هاب فعالیت بر روی موضوع‌های مرتبط با مقاله است.

 15. سلام. واقعآ ممنون بابت ارائه این مطلب مفید… ضمنآ من یه سایت خیلی خوب در زمینه دورکاری میشناسم به اسم خدمات یاب که تا حالا چند بار واقعآ به دادم رسید و خیلی ازشون راضیم… https://khadamatyab.com/

 16. سلام. ببخشید من دانش آموز دبیرستانی تیزهوشان هستم،اگر در زمینه دارو و بهداشت وسیله یا دارویی تولید کنیم بخوایم اون رو عرضه کنیم باید مقاله بنویسیم؟بعد اون مقاله رو باید به شرکتی که دارو رو میخواد باید تحویل بدیم؟و اینکه اگر قبل از کنکور مقاله یا مقاله های خوبی بنویسیم و مجلش هم معتبر باشه امکان اینکه با رتبه ی خوب دانشگاه خوب خارجی بورس شیم هست یا خیر؟

  1. دوست عزیز
   چاپ مقاله باید در مجلات معتبر با رشته خود شما می‌باشد، تولید دارو همراه با انجام پروسه آن و کسب تاییدات می‌باشد و فقط مشروط به چاپ مقاله نیست.

  1. ممنون از شما دوست عزیز
   سپاس
   خیلی ممنون که نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید و کمک می‌کنید تا بهتر دیده بشویم و خستگی ازتون در بیاد و با انرژی بیشتری کارها را پیش ببریم.

 17. با سلام و درود ؛ خیلی ممنون از راهنماییتون . مطالب بسیار مفید و ارزشمند بود .

  1. دوست عزیز
   خیلی خوشحال هستیم که این نوشته برای شما مفید واقع شده است و نیازهای شما را برآورده کرده است.
   ما از شما خیلی ممنون هستیم که نظرات خودتان را با ما به اشتراک گذاشته‌اید.
   سپاس

  1. دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده است و ممنون از شما که نظرات خودتان را برای ما ارسال می‌کنید.
   دوست عزیز منظور شما از چه کلاسی است؟

 18. سلام.. برای مقاله همه ی لین موارد رو که بنویسیم بعد لز این 7مورد خود مقالرو بنویسیم؟؟؟؟

  1. دوست عزیز
   در این مقاله سعی کردیم تا نکات مفید و مرتبط با مقاله نویسی را در این نوشته مطرح کنیم. در صورت نیاز می‌توانید به سایر نوشته‌های سایت مراجعه کنید. در بخش‌های دیگر سایت به صورت کامل در مورد انواع مقاله‌های علمی، ترویجی و … مقاله isi و … مطالب مفید گردآوری شده است.
   در صورتی که نیاز به راهنمایی داشته باشید، با افتخار در کنار شما هستیم.

  1. دوست عزیز
   ممنون از شما که به سایت ما سر می‌زنید و خوشحالیم که این مطلب تا حدودی به شما کمک کرد.
   سپاس

  2. با عرض سلام
   با تشکر از مطالب خوبتون …
   و یه سوال اینکه شما برای مقاله نویسی دوره ای رو به صورت آموزش مجازی ارائه میدین ؟؟
   چون اگه امکان باشه آموزش اساتید همراه با توضیح نمونه کار خیلی مفید واقع میشه 🙏

  1. دوست عزیز
   نوشتن مقاله برای دانش‌آموزان چندان کاربردی نیست. به عبارتی دیگر زیاد به دردشان نمی‌خورد و بنابراین مقاله های دانشجویی خیلی کم است و اکثراً در حد کنفرانس دانش آموزی است.

  1. دوست عزیز خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده است.
   ممنون که نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 19. سلام وقت بخیر
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم که برای ارسال درخواست چاپ مقاله به مجلات چطور باید اقدام کنیم و برای بورسیه دانشگاه هایی مثل هاروارد و آکسفورد و استنفورد چه مجلاتی شانس رو بالاتر می برند؟
  و اینکه برای افزایش شانس مقاله برای چاپ شدن چه راه هایی وجود داره؟
  و اینکه مقالات بر اساس چه پارامتر هایی سطح بندی میشن؟ چه مقاله ای مقاله عالی محسوب میشه؟
  ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. دوست عزیز
   دانشگاه‌هایی که نام بردید، تقریباً برای لیسانس و ارشد شدنی نیست، شما باید لیسانس و فوق لیسانس خود را در یک دانشگاه معتبر به پایان برسانید و سپس برای ادامه به تحصیل به دانشگاه‌های برتر دنیا مانند هاروارد و آکسفورد اقدام کنید. در صورتی که هم در مورد نحوه نوشتم مقاله و چاپ آن سوالی داشته باشید می‌توانید به مطالب موجود در سایت مراجعه کنید.
   این دانشگاهها تقریبا برای لیسانس و ارشد نشدنی هستند. برای مقاله هم به jhub و موضوعات مرتبط می‌توانید به بخش مقالات آموزشی یا بلاگ مراجعه کنید.

  1. دوست عزیز
   ما از شما تشکر می‌کنیم که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید و البته خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده است

 20. سلام آیا مهمه مقاله در کجا نمایه بشه؟مثلا ایا بین سیلویکا و ای اس ای فرقی هست؟

  1. دوست عزیز
   سیویلکا ارزش خاصی ندارد، آی اس آی باز هم مهم‌تر است، هر چند خیلی اینکدس با ارزشی هم نیست آن.

 21. سلام ببخشید نوشتن مقاله چه مزایایی داره ؟
  دانش آموز هم می‌تونه مقاله بنویسه؟
  کجا نوشتن مقاله و ارسالش خیلی خوبه؟

  1. دوست عزیز
   نوشتن مقاله به عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترهای رزومه تحصیلی در دانشگاه به حساب می‌آید. شما با نوشتن مقاله، اقدام به تحقیق در یک موضوع به خصوص می‌کنید و کمک می‌کنید که مرزهای علم را در حد توان خودتان و در رشته خودتان گسترش بدهید.
   برای دانش‌آموزان نوشتن مقاله چندان مفید و البته امکانپذیر نیست.
   سوال آخر شما خیلی کلی است و براساس موضوع رشته، مقاله و … می‌توان نظر داد.

  1. دوست عزیز
   از شما سپاسگذاریم که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

    1. دوست عزیز
     ممنون از پیشنهاد شما.
     چشم سعی می‌کنم از تصاویر بیشتری هم استفاده کنیم.
     سپاس

 22. بسیار عالی ..رسالتم در جهان ،هماهنگ شدن با هستی وکشف حقایق در عصر حضور هست …ایشالا با قوه ادراک وحضور آگاهانه به لطف الهی پیشرفت های ناب و خارق‌العاده خلق میکنیم…. سپاسگزارم از خدا وند بخاطر حضور پر ارنرژیتون…پایا ومانا باشین..

 23. باسلام
  ممنون از مطالب ارزشمند و آموزندتون دوست عزیز.
  من دارای مدرک مدیریت بازرگانی هستم در مقطع ارشد، نیاز داشتم مقاله نویسی را آموزش ببینم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ،لطفاً در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  سپاس

 24. سلام
  ممنون از اطلاعات مفید و عالیتان
  من تقریبا دوسال دیکه دارم برای گرفتن دیپلم تجربی
  میخواستم بدونم از الان بخوام برای یادگیری نوشتن مقاله مشکلی نداره بخوایم از الان شروع کنیم به یادگیری که دردوره ی دانشگاه خیلی به مشکل نخوریم و میخواستم یه توضیخی در باره ی مراحل شرکت در کلاس های شما در موضوع با مقاله بدین ممنون مبشم

  1. دوست عزیز
   خیلی خوب است که شما از الان دارید به آینده خودتان فکر می‌کنید.
   بهترین پیشنهاد به شما این است که بر روی فعالیت و کارهای مرتبط با سطح فعلی خودتان تمرکز کنید، یعنی خواندن درس‌های مدرسه و البته حتماً حتماً بر روی زبان انگلیسی هم زمان و انرژی بگذارید.

 25. سلام من میخوام یه مقاله در مورد راهکار های نوین فریب اطلاعتی دشمن بنویسم که صرفا یک مقاله علمی نیست بلکه یک مقاله امنیتی است میخواستم من رو در این مورد راه نمایی کنید

  1. دوست عزیز
   مطالعه و تحقیق در زمینه مورد نظر، اشنایی با اصول مقاله نویسی، بیشتر هم مقالات علمی و پژوهشی مد نظر ما هست.

  1. دوست عزیز
   متاسفانه در حال حاضر کلاس خاصی در حال برگزاری نیست، در صورت وجود داشتن آن، حتماً اطلاع رسانی خواهد شد.

  1. دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که این نوشته به شما کمک کرد تا بتوانید علاقه خودتان را بیش‌از پیش بشناسید.

 26. با سلام .بسیار عالی .من کارشناسی ارشد علوم سیاسی خوندم می خواستم با شیوه مقاله نویسی در علوم انسانی و مباحث سیاسی یاد بگیرم .لطفا راهنمایی کنید .

  1. دوست عزیز
   شما می‌توانید از مقالات موجود در سایت مانند سایت جی‌ هاب استفاده کنید و اینکه در یک دوره یا کورس مرتبط شرکت کنید.

 27. سپاسگذارم از لطفتون بابت مطلب خوبی که قراردادید، برا نوشتن مقاله ی دانشگاه خیلی به دردم خورد

  1. دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم بابت این موضوع
   ممنون که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 28. ممنون از اطلاعات بسیار عالی شما. درصورت اموزش انلاین مقاله نویسی اصلاع رسانی کنید

  1. دوست عزیز
   خوشحالیم که این نوشته برای شما مفید واقع شده است و ممنونیم که نظر خوب خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.
   چشم در صورت تشکیل شدن اطلاع رسانی خواهیم کرد.

  1. دوست عزیز
   از شما سپاسگزاریم که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 29. سلام وتشکرازتوضیحاتتون
  فقط خواستم پیشنهادبدم برای توضیحات اگرمیشه درموردکلمات واصطلاحات حرفه ای داخل پرانتز ازمعنی اونها هم استفاده کنید تابرای کسانی که علاقه مند هستند بیشتر تفهیم بشه تشکر

  1. دوست عزیز
   ممنون بابت نکته‌ای که فرمودین
   چشم تلاش می‌کنیم در نوشته‌های جدید نکته‌ای را که فرمودین مد نظر بگیریم.
   سپاس از شما

  1. دوست عزیز
   چشم تلاش می‌کنیم در اسرع وقت در مورد مقاله نویسی کلاس‌ها یا وبینارهایی داشته باشیم.

 30. سلام خسته نباشد ببخشید من یک مقاله مال سال 2020 رو پیدا کردم که یک مساله رو با یک الگوریتم حل کرده و من بیام همون مساله رو بایک الگوریتم دیگه حل کنم ایا مشکلی پیش میاد یا اوکی هست؟

 31. سلام و وقت بخير
  ممنون بابت توضيحات فقط يك سوال درباره مراحل نوشتن داشتم ممنون ميشم جواب بديد
  اينكه اول كدوم قسمت مقاله رو بايد بنويسم؟ يعني بايد اول متن اصلي رو بنويسم بعد چكيده و مقدمه يا برعكس؟

  1. دوست عزیز
   معمولاً مقدمه و پشینیه تحقیق بررسی می‌شود، بعد از آن چکیده کلی کار می‌شود و براساس آن قسمت‌های اصلی مقاله را به ترتیب نگارش می‌کنید و در انتها چکیده بازبینی خواهد شد.

 32. سلام و عرضه ادب،

  من امیر هستم، من از شما در نوشتن خیلی مقالات علمی به خصوص در رشته اقتصاد کمک میخواهم.

  ممنون و متشکر

  1. دوست عزیز
   لطفاً مشکل خودتان را از طریق ایمیل با همکاران ما در میان بگذارید، در صورتی امکان همکاران ما حتماً شما را راهنمایی خواهندکرد.

 33. سلام ، ممنون از سایت خوبتون ، یک سوال برام پیش اومد ، من در مقطع دبیرستان ام و میخوام در اینده به دانشگاه خارجی اپلای کنم و زیاد شنیدم که باید حداقل یک یا دو مقاله نوشته باشم . میشه بگید با دانشی که در این مقطع دارم چه مقاله‌ای میتونم بنویسم یا مجلاتی که میتونه برای شروع کارم مفید باشه؟

  1. دوست عزیز
   این مطلب صحیح نیست.
   شما می‌توانید بعد از اخذ دیپلم در یکی از کشورهای غیرانگلیسی زبان مانند آلمان، نروژ، ایتالیا یا فرانسه ادامه تحصیل دهید. برای ادامه تحصیل بعد از اخذ دیپلم شما کافی است تا نمره معدل بالای 18 داشته باشید و البته نمره زبان کشور مقصد را در سطح c1 داشته باشید.
   در برخی از رشته‌ها حتی نیازی به مقاله داشتن در مقطع دکترا هم نیست.

 34. سلام خسته مطالب خیلی خوبی بود
  فقط می خواستم یک سوالی بپرسم که من برای سلول های بنیادی به مقالات مشابه نیاز دارم از چه سایت بگیرم

  1. دوست عزیز
   می‌توانید به دیتابیس‌های مقاله‌های معتبر مانند ساینس دایرکت، Scopus یا ncbi و موارد مشابه سر بزنید.

 35. بسیار عالی بود .
  اگر در سایتتون بیشتر در باره ژورنال ها توضیح بدین ممنون میشم . دوستتون دارم

  1. دوست عزیز
   چشم تلاش می‌کنیم تا در نوشته‌های آتی در این مورد هم مطلب داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.