مقالات اسکوپوس شامل چه بخش‌هایی است.

مقالات اسکوپوس

چاپ مقاله و گردآوری نتایج تحقیقات انجام گرفته یکی از اهداف نهایی برای محققان و دانشجویانی است که تحقیقاتی را در یک زمینه خاص انجام می‌دهند. چاپ مقاله باعث می‌شود نتایج تحقیقات محقق در اختیار علاقه‌مندان و محققان دیگر قرار گیرد و آن‌ها نیز بتوانند از نتیجه تحقیقات استفاده کنند و یا تحقیقات نویسنده مقاله را بسط دهند. به هر میزان که مجله منتشر کنند مقاله دارای اعتبار علمی و مخاطبان بیشتری می‌شود، تعداد استنادات به مقاله و به تبع آن تعداد خوانندگان مقاله افزایش خواهد یافت و علاوه بر گسترش علم و اطلاعات باعث بالا رفتن مقام علمی نویسنده نیز خواهد شد. مجلات دارای ارزش علمی بالا دارای ویژگی‌های به خصوصی هستند که آن‌ها را از سایر مجلات متمایز می‌سازد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به نمایه شدن مجله توسط یک پایگاه داده معتبر هم‌چون اسکوپوس اشاره کرد. اسکوپوس از محصولات شرکت الزویر است که به طور سالانه مجلات را از نظر کیفیت علمی مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مجلات معتبر را نمایه سازی می‌کند. به مجلاتی که توسط اسکوپوس نمایه سازی شده باشند مجلات اسکوپوس و به مقالات چاپ شده در چنین مجلاتی مقالات اسکوپوس گفته می‌شود.

برای این که یک مقاله بتواند خود را در لیست مقالات اسکوپوس جای دهد بایستی دارای ویژگی‌های به خصوصی باشد که در این مطلب قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

چاپ مقالات اسکوپوس برای نویسنده به عنوان یک موفقیت علمی به شمار میرود و نویسنده میتواند از آن به عنوان یکی از افتخارات خود در نوشتن رزومه کاری و تحصیلی بهره مند شود.
چاپ مقالات اسکوپوس برای نویسنده به عنوان یک موفقیت علمی به شمار می‌رود و نویسنده می‌تواند از آن به عنوان یکی از افتخارات خود در نوشتن رزومه کاری و تحصیلی بهره‌مند شود.

قالب مقالات اسکوپوس

مقالات اسکوپوس هم‌چون سایر مقالات دارای یک قالب استاندارد برای نگارش هستند که نویسنده بایستی در نگارش مقاله به قالب استاندارد معرفی شده توجه داشته باشد. معمولاً این قالب برای مجلات مختلف در سایت مجله آورده می‌شود که ممکن است برای مجلات مختلف اندکی متفاوت باشد. با این حال قالب استانداردی که در ادامه به معرفی آن خواهیم پراخت توسط اغلب مجلات اسکوپوس مورد پذیرش است و مقالات نگارش شده با رعایت قالب مذکور، مورد قبول آن‌ها است:

 1. عنوان
 2. معرفی نویسندگان
 3. چکیده
 4. کلمات کلیدی
 5. مقدمه
 6. روش تحقیق
 7. نتایج
 8. بحث و نتیجه گیری
 9. قدردانی
 10. منابع

سوالاتی که نویسنده یک مقاله اسکوپوس باید از خود بپرسد:

 • خواننده مقاله چه اطلاعات جدیدی با خواندن مقاله به دست خواهد آورد که قبلاً از آ‌ن‌ها اطلاعی نداشت.
 • به چه علت اطلاعات جدید برای خواننده مفید خواهد شد؟
 • آیا این مقاله بعد از منتشر شدن استناداتی را به خود جذب خواهد کرد؟

برخی کارهای غیر اخلاقی پذیرش مقالات اسکوپوس را با مشکل مواجه خواهند ساخت:

 1. ارسال هم زمان یک مقاله برای چند مجله جهت گرفتن پذیرش.
 2. سرقت علمی
 3. داده سازی و تحریف اطلاعات
 4. مشارکت نامناسب نویسندگان

ارسال هم زمان یک مقاله برای چند مجله جهت گرفتن پذیرش:

 • این کار باعث صرفه جویی در وقت برای شما خواهد شد ولی وقت ویراستار مجلات را به هدر خواهد داد.
 • فرآیند ویرایش نوشته شما در صورتی که ارسال به چند مجله به صورت هم زمان اثبات شود، به طور کامل متوقف خواهد شد.
 • بنابراین قبل از ارسال مقاله خود به مجله دوم، از تصمیم ویراستار مجله اول اطمینان حاصل کنید.

سرقت علمی

 • سرقت علمی به معنی استفاده از ایده‌ها، نتایج و کارهای دیگران با نام خود است.
 • استفاده از ایده یا تفسیرهای دیگزان بدون کسب مجوز از جانب آنان و استفاده از مزایای ایده‌های آنان به نوعی دزدی محسوب می‌شود و انگیزه سایر محققان را برای انجام کارهای علمی و به دست آوردن داده‌ها و اطلاعات جدید از بین خواهد برد.
 • سرقت علمی علاوه بر این که مانع از چاپ مقاله در مجلات علمی می‌شود، مجازات خاصی را برای نویسنده به همراه خواهد داشت.

داده سازی و تحریف اطلاعات

 • داده سازی به معنای ساخت داده‌های غیر واقعی و استفاده از آن‌ها برای ارائه گزارش و کسب نتایج.

مشارکت نامناسب نویسندگان

مشارکت نویسندگان در نگارش یک مقاله دارای شرایط خاصی است. نویسندگان بایستی دارای شرایط زیر باشند تا نامشان در لیست نویسندگان یک مقاله آورده شود:

 • مشارکت فعال در ادراک و طراحی داده‌ها و یا آنالیز آن‌ها.
 • تدوین مقاله یا بازنگری آن برای محتوای عقلانی مهم.
 • تصویب نهایی در ورژن قابل چاپ.

چگونه از نمایه سازی شدن یک مجله خاص توسط اسکوپوس اطمینان حاصل کنیم؟

یک راه آسان برای اطمینان از تایید اسکوپوس برای مجلات مختلف و دسترسی به مقالات اسکوپوس استفاده از سایت ژورنال هاب است. به این ترتیب که شما می‌توانید با ورود به صفحه اصلی این سایت به آدرس: WWW.JHUB.IR و وارد کردن شماره ISSN مجله مد نظر، به اطلاعات مختلف مجله از جمله نمایه سازی توسط اسکوپوس دسترسی پیدا کنید. در صورتی که یک مجله جزو مجلات اسکوپوس باشد، با ورود به صفحه اطلاعات مجله در سایت ژورنال هاب، عبارت زیر را مشاهده خواهید کرد:

همچنین در صورتی که شما از شماره ISSN مجله مد نظر اطلاعی نداشته باشید، می‌توانید با ورود به صفحه معرفی مجلات در سایت مذکور و با جست و جوی مجله در حوزه تخصصی مربوط، روی نام آن کلیک کرده و اطلاعات آن را مشاهده کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *