کاور لتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چگونه باید یک کاور لتر بنویسیم؟

کاور لتر چیست

محققان و دانشجویان پس از نوشتن مقاله یا هر نوشته علمی دیگری آن را برای چاپ در یکی از مجلات معتبر و ترجیحاً با ایمپکت فاکتور بالا ارسال می‌کنند. این نوشته‌ها معمولاً با یک نامه همراه هستند که کاور لتر نام دارد. کاور لتر (cover letter) یا همان نامه حمایتی که شما به همراه مقاله خود برای یک مجله ارسال می‌کنید، به عنوان شانسی برای سخن گفتن در رابطه با مقاله و افزایش شانس پذیرش نوشته علمی شما به شمار می‌رود. در این مطلب قصد داریم نکاتی را مطرح کنیم که در راستای نوشتن صحیح کاور لتر شما را یاری می‌کند.

کاور لتر چیست و چه کاربردی دارد؟

کاور لتری که شما به همراه مقاله خود برای ژورنال‌های مختلف ارسال می‌کنید، اهمیت بسیار بالایی دارد و تنها به عنوان یک امر تشریفاتی به حساب نمی‌آید. بنابراین در نگارش آن بایستی به همان اندازه نگارش اصل مقاله دقت و حوصله کافی به خرج دهید. کاور لتر در اصل به این علت طراحی شده است که ویرایشگر مقاله را تحت تاثیر خود قرار دهد و ویراستار نوشته شما را برای بررسی‌های بیشتر جهت چاپ در مجله به ناشران ارسال کند. این نامه دلیل مناسب بودن مقاله شما برای چاپ شدن در مجله مد نظر را ابراز می‌کند و مهم‌ترین یافته‌های تحقیقات‌تان را یادآور می‌شود.

کاور لتر شما بایستی طبق استانداردهای نامه‌نویسی اداری نگارش شده باشد.

نوشتن کاور لتر برای مقالات یا نوشته‌های علمی دارای اصول و استناداردهای مخصوص به خود است.
نوشتن کاور لتر برای مقالات یا نوشته‌های علمی دارای اصول و استناداردهای مخصوص به خود است.

برای ارسال مقاله یا نوشته علمی خود آماده هستید؟ برای کسب موفقیت بیشتر به موارد زیر جهت نوشتن کاور لتر خود توجه کنید :

  1. ویرایشگر مجله را به صورت رسمی با نام خود خطاب کنید و مشخصات شخصی خود را جهت برای برقراری تماس‌های احتمالی به طور کامل مطرح سازید. این اطلاعات ممکن است در سیستم آنلاین مربوط به مجله برای ارسال مقاله موجود باشد، ولی بهتر است در کاور لتر نیز مجدداً اشاره‌ای به آنها داشته باشید.
  2. کاور لتر خود را با یک پاراگراف شروع کنید که شامل نام مقاله یا نوشته علمی و نام نویسنده یا نویسندگان آن باشد. همچنین می‌توانید در این پاراگراف به نوع نوشته علمی خود نیز اشاره کنید. در این پاراگراف و پاراگراف بعدی به پایه و اساس تحقیقات خود اشاره کنید و مهم‌ترین یافته‌ها و نتایج پژوهش‌های حاضر را یادآور شوید. می‌توانید به نوشته‌های چاپ شده پیشین خود (در صورت وجود ارتباط با نوشته کنونی) اشاره کنید.
  3. در ادامه و در یک پاراگراف دیگر، علت مناسب بودن نوشته علمی خود جهت چاپ شدن در مجله مد نظر را اشاره کنید. تنها به ذکر عباراتی چون “متناسب بودن موضوع مورد تحقیق با اهداف اصلی مجله و زمینه تخصصی آن” یا “داشتن نوآوری در زمینه تخصصی” بسنده نکنید. به طور اختصاصی اهداف و زمینه تخصصی مجله و ارتباط موضوع مورد تحقیق خود با آن را ذکر کنید. به طور مثال در صورتی که حیطه تخصصی مجله مد نظر شما تحقیقات مربوط به مواد با ساختار نانو است، به نحوه کاربرد این مواد در پژوهش خود اشاره کنید. حتی در صورتی که مقاله شما در حیطه تخصصی مجله نباشد، دلایلی را که ناشران مجله را مجاب می‌سازد نوشته علمی شما را به چاپ برسانند، نام ببرید.
  4. در نهایت مطلب خود را با پاراگرافی به پایان برسانید که شامل موارد زیر باشد:
  • اشاره به این که نوشته علمی شما اورجینال است و آن را از مطلب دیگری کپی برداری نکرده‌اید.
  • اشاره به این که هیچ قسمتی از مقاله حاضر قبلاً در ژورنال دیگری به چاپ نرسیده است و هیچ قسمتی از آن هم‌اکنون در حال چاپ شدن در مجلات دیگر نیست.
  • اشاره به لیستی از داوران بالقوه (تنها در صورتی که از طرف ناشران درخواست شده باشد).
  • اشاره به محققانی که نبایست نوشته علمی شما را بازدید کنند.
  • اشاره به این که هیچ تناقضی در نتایج و یافته‌های تحقیق حاضر وجود ندارد.
نوشتن یک کاور لتر مناسب در کنار مقاله علمی، ناشران و ویراستاران را از مناسب بودن نوشته جهت به چاپ رسیدن مطمئن‌تر می‌سازد.
نوشتن یک کاور لتر مناسب در کنار مقاله علمی، ناشران و ویراستاران را از مناسب بودن نوشته جهت به چاپ رسیدن مطمئن‌تر می‌سازد.

مطالب ذکر شده در کنار هم ناشران و ویرایشگران را مطمئن می‌سازد که نوشته شما شایسته توجه برای چاپ احتمالی است و همچنین میزان علاقه شما به مطالب مجله مد نظر را آشکار می‌سازد. برخی اوقات ممکن است مقاله‌هایی با ارزش علمی بسیار بالا بدون توجه به کاور لتر به چاپ برسند؛ با این وجود نوشتن یک کاور لتر خوب می‌تواند به افزایش شانس گرفتن پذیرش مقاله کمک شایان توجهی بکند.

برای دریافت نمونه‌ای از یک کاور لتر که با رعایت استانداردهای مربوط نگارش شده است می‌توانید به این آدرس رجوع کنید.

آیا تا به حال تجربه نوشتن کاورلتر را داشته‌اید؟ مشکلات و چالش‌های رایج در نوشتن کاورلتر چیست و چه نکاتی را باید هنگام نوشتن آن مد نظر داشته باشید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *