مراحل پذیرش مقاله isi

مراحل پذیرش مقاله isi

محققان و دانشجویان پس از نوشتن مقاله علمی جهت اعتبار بخشی به کار خود قصد دارند مقاله را در یکی از مجلات معتبر و به خصوص مجلات isi به چاپ برسانند. مجلات isi مجلاتی هستند که سالیانه به واسطه پایگه داده‌های علمی معتبر web of science انتخاب می‌شوند و به مخاطبان معرفی می‌گردند (برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مقاله isi می‌توانید روی این آدرس کلیک کنید). در این مطلب قصد داریم بدانیم نویسنده مقاله برای انجام این کار چه اقداماتی بایستی انجام دهد و مراحل پذیرش مقاله isi از طرف مجلات به چه ترتیب است.

به چه دلیل سعی داریم مقاله خود را در ژورنال‌های isi به چاپ برسانیم؟

 • در برخی دانشگاه‌ها یکی از شرایط گرفتن مدرک دکتری، چاپ تز دکتری یا مقاله استخراج شده از آن در مجلات isi است.
 • چاپ مقالات isi یکی از ضروریات برای اعضای هیئت علمی به منظور ارتقای درجه علمی و پیشرفت است.
 • چاپ مقاله isi اعتبار وشهرت نویسنده را در زمینه تخصصی خود افزایش می‌دهد.
 • مقالات isi دارای مخاطبین بیشتری نسبت به سایر مقالات و مجلات هستند و چاپ مقاله در چنین مجلاتی باعث افزایش تعداد بازدید و گسترش هرچه وسیع‌تر دانش حاصل از تحقیقات علمی خواهد شد.
 • چاپ مقاله isi برای دانشجویان باعث افزایش اعتبار علمی آنان در بین اساتید و سایر دانشجویان خواهد بود.

چاپ مقاله در مجلات isi باعث افزایش اعتبار نویسنده و مقاله وی خواهد شد.

سوالاتی که قبل از ارسال مقاله جهت گرفتن پذیرش بایستی از خود بپرسید:

 1. آیا مقاله من ارزش منتشر شدن دارد؟
 2. آیا تحقیقات من گزارشی از یک مسئله مهم و اساسی است؟ و آیا یافته‌های جدیدی نسبت به تحقیقات پیشین در همین زمینه تخصصی دارا است؟
 3. چگونه می‌توانم مقاله علمی خود را در کم‌ترین زمان ممکن آماده کنم و مراحل پذیرش مقاله isi را طی کنم؟
 4. مراحل پذیرش مقاله isi چیست و چه اقداماتی بایستی انجام دهم؟
 5. چگونه یک مجله هدف مناسب از بین مجلات isi جهت سابمیت مقاله خود پیدا کنم؟
 6. چگونه تعداد استنادات به مقاله خود را افزایش دهم؟

 

ویراستاران و بازرسان مجلات در مراحل پذیرش مقاله isi چه مواردی را جهت رد یا پذیرش مقاله شما بررسی می‌کنند؟

 • اصل بودن: مقاله جدید چه افزوده‌ای نسبت به تحقیقات پیشین خواهد داشت؟
 • رابطه موضوع با اهداف مجله و گسترش دانش تخصصی.
 • وضوح، پایداری و کیفیت نوشته‌ها و نتایج حاصل از تحقیقات انجام گرفته شده.
 • روند منطقی و صحیح استدلال‌های انجام گرفته در تحقیق.
 • کاربردهای تئوری و عملی حاصل از تحقیقات انجام گرفته.
 • میزان اعتبار و شایسته بودن منابع تحقیق.

 

مراحل پذیرش مقاله isi

 1. نویسنده مقاله نسخه اولیه‌ای از مقاله برای ویراستار ارسال می‌کند.
 2. ویراستار در صورت قبول مقاله آن را به مراحل بعدی برای کنترل کیفیت و بررسی نتایج ارسال می‌کند و در غیر این صورت مقاله ریجکت و به نویسنده باز فرستاده می‌شود.
 3. در صورت قبول مقاله توسط ویراستار، بازرسین بعدی مقاله را ارزیابی می‌کنند، در این مرحله یا مقاله توسط بازرسین ریجکت می‌شود یا به همراه برخی اصلاحیه‌ها و نظرات برای ویراستار ارسال می‌شود.
 4. در صورتی که ویراستار تشخیص دهد مقاله پس از اعمال تغییرات و اصلاحات ذکر شده مقاله قابل قبولی خواهد بود، نویسنده را از اصلاحیه‌ها آگاه می‌سازد و منتظر اعمال تغییرات می‌ماند؛ در غیر این صورت مقاله ریجکت می‌شود.
 5. در صورتی که ویراستار موارد اصلاحیه و نظرات بازرسین را برای نویسنده ارسال کرد، نویسنده موظف است تا موارد ذکر شده را (حتی در صورتی که با آن‌ها موافق نباشد)، در نوشته خود به طور دقیق و کامل اعمال کند و مقاله را بار دیگر برای ویراستار ارسال کند.
 6. بار دیگر ارزیابی‌ها توسط ویراستار و بازرسین انجام می‌گیرد و در صورت پذیرش مقاله، نویسنده بایستی تا زمان مشخصی نسخه نهایی را تسلیم ویراستار سازد تا مقاله در مجله مد نظر به چاپ برسد.
نوشته علمی نویسنده پس از طی مراحل پذیرش مقاله isi در یکی از مجلات معتبر isi به چاپ خواهد رسید.
نوشته علمی نویسنده پس از طی مراحل پذیرش مقاله isi در یکی از مجلات معتبر isi به چاپ خواهد رسید.

دلایل رد مقاله:

بسیاری از مقالات به سادگی و قبل از هرگونه ارزیابی توسط بازرسین، به واسطه ویراستار ریجکت می‌شوند و دلیل آن عدم رعایت چهارچوب خواسته‌ها و موضوعات هدف ژورنال مد نظر است. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، دلایل اولیه و مهم برای ریجکت مقالات از طرف مجله است و در صورتی که به آن‌ها توجه داشته باشید از احتمال ریجکت شدن مقاله خود می‌کاهید.

 • پرداختن به مسائل غیر ضروری و بدون کاربرد.
 • اصل نبودن تحقیقات و کپی کردن کارهای دیگران.
 • مرتبط نبودن موضوع تحقیق با حوزه تخصصی مجله مد نظر.
 • رعایت نشدن فرمت یا استایل ذکر شده در وب‌سایت مجله برای مقالات یا سایر نوشته‌های علمی.
 • استفاده از داده‌های قدیمی که به مشکلات امروزی پاسخ نخواهند داد.
 • وجود مشکلاتی جهت استفاده نتایج در عمل و به صورت کاربردی (به عنوان مثال در صورتی که نویسنده به پاسخ قطعی در رابطه با مشکل مطرح نشده نرسیده باشد و نتایج با احتمال همراه باشد، امکان استفاده از نتایج در عمل وجود نخواهد داشت).
 • موجود بودن مسائل و مشکلات اخلاقی در تحقیقات.
 • تعارض نتایج.
 • وجود فرضیه‌های غیر ولضح.
 • نداشتن مدل تحقیق یا ضعیف بودن مدل.

 

آیا شما تجربه چاپ مقاله isi را داشته‌اید؟ در صورتی که مقاله شما مورد قبول واقع شده یا ریجکت شده است، تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید، تا خوانندگان ژورنال هاب از تجربه‌های شما هم بهره‌مند شوند.

 

12 دیدگاه دربارهٔ «مراحل پذیرش مقاله isi»

 1. سلام و خسته نباشید
  ایا میتوان به مجلات ابسترکت مقالات را فرستاد یا حتما باید فول تکست باشد؟
  اگر ابسترکت میشود در حوزه ی علوم پایه معرفی کنین مجلات اینگونه را

  1. برای مجلات معتبر باید کل مقاله را فرستاد. معمولاً برخی از کنفرانس‌ها فقس ابسترکت اولیه را قبول می‌کنند.

 2. سلام رشته ی تحصیلی بنده با موضوع و حوضه ای که میخوام توش مقاله بنویسم کاملا متفاوته،آیا این مطلب،در قبولی مقاله بنده مشکل ساز میشه یا نه؟

 3. سلام وقت بخیر
  من مقاله ای را برای یک مجله معتبر فرستادم و اکنون در حال داوری و اصلاح است و تا حدودی نظرشان به این مقاله مثبت است اما به تازگی متوجه شده ام مقاله را که برای مجلات دیگر می فرستادم یک مجله معتبر نبوده و چند صفحه از مقاله من را در سایت گذاشته به عبارتی بدون اجازه من 7 صفحه از مقاله 20 صفحه ای چاپ شده ایمیل کردم که بدون اجازه من چاپ شده از سایت بردارید متاسفانه هیچ جوابی نمی دهند، حالا باید چکار کنم مجله ای که معتبر هست را در جریان بگذارم حدود یکسال برای مقاله زحمت کشیدم!

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   مقاله را خودتان برای مجله ارسال کردید؟ اگر تایید چاپ داده باشید یا مشخص بشود که همزمان برای 2 مجله ارسال کردید، مقصر خواهید بود.
   اگر نه همزمان نبوده و تایید چاپ ندادید، می‌توانید از مجله به دیتابیس، ادیتور شکایت کنید.

   1. ممنون از پاسخگویی شما
    مجله که 7 ص چاپ شده ماه فوریه بوده که گفتند چاپ کنیم گفتم بله به محض اینکه فهمیدم معتبر نیست گفتم من منصرف شدم و به انها ایمیل کردم چاپ نشه، اما خب اگر می خواستند چاپ کنند باید در فرایند داوری قرار میگرفت اصلا مرا در جریان نگذاشتند چون داوری وجود نداشته! چرا که در فرایند داوری می گفتم نمیخواد، به خیال اینکه اونها منصرف شدند به مجله دیگری فرستادم و البته درخواست هزینه کردند گفتم ندارم چون میدانستم معتبر نیست اما انها چاپ کردند و من دو هفته هست متوجه شدم چاپ شده!
    اما مجله دیگر ماه می یعنی 3 ماه دیگر ارسال کردم بعد دو هفته در جریان داوری گذاشتند و الان دارم اصلاح میکنم.
    مجله که داره داوری میشه را در جریان بگذارم؟

    1. گروه نویسندگان

     دوست عزیز
     پس تایید کردبد. اینکه داوری داشته باشید یا نداشته باشید دلیل نمی‌شود. اگر به مجله دوم اطلاع بدهید، خودتان مقصر خواهید بود و در کمترین حالت مقاله شما ریجکت خواهد شد و در بلک لیست آن مجله قرار خواهید گرفت و در مرحله ویرایش مشابهت 2 مقاله را تا جایی که امکانش است کم کنید.

 4. با سلام و احترام
  ممنون از پاسخگویی تان
  مجله را همزمان نفرستادم یکی که مجله را چاپ کرده 7 صفحه از آن را ماه فوریه بوده است به من ایملی نزدند که چاپ کردند و اصلا برای داوری نرفته من فکر میکردم اگر این مراحل طی بشه خب در جریان قرار میگیرم اما فقط همان زمان به من گفتند چاپ کنیم منم بی خبر از اینکه معتبر نیست گفتم اره به محض انکه فهمیدم معتبر نیست و درخواست پول کردند گفتم من ندارم هزینه بدهم و دیگر اونها هم مرا در جریان نگذاشتند و چاپ کردند.
  اما مجله ای که الان در روند داوری هست و دارم اصلاح میکنم چند ماه بعد از فوریه ماه می مصادف با اردیبهشت بوده که اولین ایمیل سردبیر برای اصلاح مقاله امد همزمان نبوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *