سایت اسکوپوس: معرفی امکانات و نحوه استفاده از سایت

سایت اسکوپوس

در صورتی که به تازگی وارد دنیای تحقیقات علمی و یا مطالعات علمی شده باشید، در رابطه با صحت و اعتبار تحقیقات مختلف موجود از محققان پیشین برای شما سوال ایجاد شده باشد. مقالات و اسناد علمی توسط روش‌های مختلفی که توسط سایت‌های علمی پدید آمده‌اند، مورد ارزیابی قرار میگیرند. برخی از سایت‌ها برای ارزیابی مقالات و مجلات علمی از ارائه شاخص‌های مختلفی هم‌چون ایمپکت فاکتور، آیگن فاکتور، ضریب اس جی آر و غیره استفاده می‌کنند. با این وجود یکی دیگر از راه‌های سنجش مجلات علمی، نمایه شدن مجله توسط پایگاه‌های داده معتبری همچون اسکوپوس است. در صورتی که مجله‌ای توسط سایت اسکوپوس مورد تایید قرار گرفته باشد و نام مجله در لیست سالانه مجلات اسکوپوس به چشم بخورد، می‌توان گفت تمام اسناد علمی منتشر شده توسط مجله مذکور، دارای کیفیت و ارزش علمی بالایی هستند و محققان می‌توانند با اطمینان خاطر در مقالات خود به آن مقالات استناد دهند. در این مطلب قصد داریم بدانیم سایت اسکوپوس چیست و چه مزایایی را در اختیار محققان قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با جستجو در سایت اسکوپوس به لیستی از معتبرترین مجلات علمی در رشته تخصصی خود دسترسی داشته باشید.
شما می‌توانید با جستجو در سایت اسکوپوس به لیستی از معتبرترین مجلات علمی در رشته تخصصی خود دسترسی داشته باشید.

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس بزرگ‌ترین پایگاه داده و استنادات اسناد علمی است: مجلات علمی، کتاب‌ها و همایش‌ها. اسکوپوس با انتقال یک دید کلی و کامل از خروجی تحقیقات سراسر دنیا در زمینه علمی، تکنولوژی، دارو، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر، ابزار هوشمندی برای پیگیری، آنالیز و مشاهده تحقیقات به شمار می‌رود. اسکوپوس امکانات رایگانی را برای کاربران غیر اشتراکی خود فراهم می‌سازد. محققان می‌توانند از سایت اسکوپوس برای انجام تحقیقات کمک بگیرند.

به چه دلیل استفاده از اسکوپوس می‌تواند مثمر ثمر باشد؟

  1. پوشش چرخه تحقیقاتی

با استفاده از سایت اسکوپوس شما می‌توانید به داده‌های با کیفیت بالا و مورد اطمینان دسترسی پیدا کنید و با نگرش‌های با ارزشی که تحقیقات شما را تسریع می‌بخشند، رو به رو شوید.

  1. محتوای کامل

اسکوپوس به میزان بسیار فراوانی محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. زمانی که شما می‌توانید به راحتی با کلیک بر روی یک سایت به اطلاعات مفید و موثر دستیابی داشته باشید، لزومی ندارد برای انجام تحقیقات مسیرهای مشکلی را بپیمایید. با استفاده از سایت اسکوپوس شما می‌توانید به هزاران موضوع، میلیون‌ها نویسنده و میلیون‌ها میلیون منبع علمی دسترسی داشته باشید.

  1. داده‌های با کیفیت

در این سایت ابر داده قوی و پر قدرت برای تمام محتوای نمایه سازی شده به کاربران اجازه می‌دهد تا جستجوهای دقیقی را داشته باشند و بتوانند با سایرین در ارتباط باشند.

  1. جستجوی پیشرفته

با استفاده از فیلترهایی که در سایت تعبیه شده‌اند، اسکوپوس این امکان را برای کاربران فراهم می‌سازد تا بتوانند اطلاعات دقیقی را کشف کنند، روندها را دنبال کنند و مشارکت کنندگان بالقوه را برای پروژه‌های آینده شناسایی کنند.

  1. ابزارهای آنالیز

زمانی که شما با جستجو در سایت به جواب مشخصی برای تحقیقات خود نرسیده باشید، اسکوپوس می‌تواند برای شما ابزار آنالیز و تحقیقاتی را فراهم سازد که شما را در رسیدن به نکات مهمی که در اعماق بیشتری از اظلاعات سطحی داده‌ها نهفته‌اند، یاری می‌کند.

  1. معیارهای پژوهشی

آیا شما نیاز دارید تا مزایای استفاده از تحقیقات منتشر شده را بهتر درک کنید؟ اسکوپوس این کار را بدین وسیله برای شما تسهیل خواهد کرد: پیشنهاد رشته‌ای از معیارها که شما را در ارزیابی ادبیات موضوعی منتشر شده در یک مجله و مقاله خود نویسنده یاری می‌کند.

امکانات سایت اسکوپوس

منابع اسکوپوس: پیش نمایش اسکوپوس برای شما دسترسی به منابع اسکوپوس را تسهیل می‌کند.

اطلاعات نویسندگان: شما می‌توانید در سایت اسکوپوس اطلاعات نویسندگان مختلف را جستجو کنید و هم‌چنین درخواست تصحیح و تجدید نظر برای پروفایل نویسندگی خود ارسال کنید.

امتیازات سایت: در صورتی که شما در سایت اسکوپوس دارای حساب کاربری باشید، می‌توانید از تمام امکانات سایت استفاده کنید.

چه کسانی از سایت اسکوپوس استفاده می‌کنند؟

تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها، کسب و کارها و دولت از امکانات سایت اسکوپوس استفاده می‌کنند. پایگاه داده اسکوپوس میان محققان برای ایجاد پیشرفت در تحقیقات، سازمان‌های آکادمیک و آژانس‌های دولتی برای تحقیقات ارزیابی بسیار پرکاربرد است. بیش از 3000 سازمان آکادمیک، دولتی و شرکتی در حال استفاده از اسکوپوس هستند. این سایت مهم‌ترین منابع داده را پوشش می‌دهد و محصولی از شرکت الزویر است.

محتوای اسکوپوس

برای پیگیری اتفاقات و تحقیقاتی که در دنیای اطراف شما و در زمینه تخصصی شما در حال وقوع است، به سایت اسکوپوس مراجعه کنید. اسکوپوس در تمام زمینه‌های تخصصی، شامل ریاضی، مهندسی، تکنولوژی، سلامت و دارو، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر، یک دید کلی و وسیع از سراسر دنیا و اطلاعات علمی میان رشته‌ای که دانشجویان، اساتید و محققان به آن‌ها نیاز دارند، ارائه می‌کند.

چگونه از اسکوپوس بودن یک مجله اطلاع حاصل کنیم؟

یک راه آسان برای اطمینان از اسکوپوس بودن برای مجلات مختلف و دسترسی به مقالات اسکوپوس استفاده از سایت ژورنال هاب است. به این ترتیب که شما می‌توانید با ورود به صفحه اصلی این سایت به آدرس: WWW.JHUB.IR و وارد کردن شماره ISSN مجله مد نظر، به اطلاعات مختلف مجله از جمله نمایه سازی توسط اسکوپوس دسترسی پیدا کنید. در صورتی که یک مجله جزو مجلات اسکوپوس باشد، با ورود به صفحه اطلاعات مجله در سایت ژورنال هاب، عبارت زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *