آموزش ثبت نام در ایرانداک و مزایای ثبت نام در این سایت

آموزش ثبت نام در ایرانداک

دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند. سامانه‌ها و سازمان‌های فراوانی وجود دارد که در راستای تسهیل جستجوی دانشجویان و محققان پدید آمده‌اند و نتیجه تحقیقات پیشین را در قالب کتاب، مقاله و سایر اسناد علمی گردآوری کرده و در اختیار محققان قرار داده‌اند. از جمله این سازمان‌ها در داخل کشور ایران می‌توان به ایرانداک اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم پس از معرفی این سازمان، به نحوه ثبت نام در ایرانداک بپردازیم.

 

دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند.
دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند.

ایرانداک چیست؟

ایرانداک یا پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در سال 1347 در ایران پایه گذاری شده است. نام اختصاص یافته شده به این سازمان در طول سال‌های گذشته تغییراتی را داشته است و پیش از این که نام کنونی به آن اختصاص یابد، با عناوین دیگری شناخته می‌شد؛ به این شکل که در سال 1350 از این پژوهشگاه با عنوان مرکز مدارک علمی ایران، در سال 1370 با نام مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران و در سال 1384 با نام پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران شناخته می‌شد.

امروزه نام این پژوهشگاه به اختصار ایرانداک معرفی شده است برگرفته شده از عبارت Iranian Documentation Center است. ایرانداک همچنین به صورت نمادین به نام گنج نیز شناخته شده است.

ماموریت ایرانداک پژوهش، مدیریت اطلاعات علم و فناوری، آموزش، همکاری پژوهشی و اطلاع رسانی و پشتیبانی از سیاست گذاری علم و فناوری اعلام شده است.

اسناد و مدارک ثبت شده در ایرانداک

ایرانداک دارای اسناد علمی فراوانی است که برای استفاده دانشجویان و پژوهشگران گردآوری شده‌اند. این اسناد به صورت زیر طبقه بندی گشته‌اند:

·       227 کتاب: شامل 168 کتاب نگارشی، 45 کتاب ترجمه و 14 کتاب گردآوری

·       440 مقاله: شامل 346 مقاله نشریه‌ای و 94 مقاله  همایشی

·       348 طرح پژوهشی: شامل 317 پایان نامه و 31 طرح در  دست انجام

اسناد و مدارک علمی ثبت شده در ایرانداک به عنوان مدارک علمی معتبر در ایران است.
اسناد و مدارک علمی ثبت شده در ایرانداک به عنوان مدارک علمی معتبر در ایران است.

ثبت نام در ایرانداک

دانشجویان و محققان برای دسترسی به مطالب و اسناد علمی موجود در سایت ایرانداک و همچنین ثبت پروپوزال و پایان نامه تحصیلی خود در این سایت بایستی در این سایت عضو شده باشند. برای عضویت یا همان ثبت نام در ایرانداک می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

·       با کلیک بر روی این آدرس به بخش ثبت نام در ایرانداک وارد شوید.

·       در صفحه مشاهده شده مانند تصویر زیر، اطلاعات درخواست شده را تکمیل کنید.

·       پس از طی مراحل بالا ایمیلی جهت تایید برای شما ارسال خواهد شد. در صورت تایید ایمیل شما به عنوان عضوی از ایرانداک شناخته خواهید شد.

مزایای ثبت نام در ایرانداک

دانشجویان و محققان با عضویت در سایت ایرانداک می‌توانند از امکانات این سایت بهره مند شوند. از جمله پرکاربرترین این امکانات ثبت پروپوزال و پایان نامه در سامانه ایرانداک، استفاده از سامانه همانندجو و همچنین دسترسی به مقالات و اسناد علمی موجود در سایت است.

ثبت پایان نامه در ایرانداک: اغلب دانشگاه‌ها و دانشکده‌های داخل ایران ثبت پروپوزال و پایان نامه در ایرانداک را اجباری کرده‌اند و دانشجویان برای تکمیل تحصیلات خود بایستی پایان نامه خود را در ایرانداک به ثبت رسانده باشند.

سامانه همانندجو: این سامانه طبق معرفی خود سایت، به درخواست جامعه علمی و به منظور بهبود اخلاق علمی و حمایت از مالکیت معنوی و فکری و پیش گیری از بد رفتاری علمی راه اندازی شده است و در حال به روز رسانی و افزایش عناوین و موضوعات مختلف برای پایان نامه و رساله‌ها و همچنین سایر اسناد علمی است. همانند جویی در متن پایان نامه و پروپوزال و سایر اسناد علمی در نگه داشتن حقوق محققان اصلی یک تحقیق و گسترش علم و فناوری کمک شایان توجهی خواهد کرد. این سامانه با جست و جوی خودکار در متن کامل پایان نامه و سایر اسناد علمی که توسط دانشجویان و محققان در آن وارد شده است و مقایسه آن با اسناد علمی موجود در ایرانداک، میزان مشابهت آن را با اسناد علمی موجود بررسی کرده و نتیجه را با نمایش یک عدد به صورت درصد در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مجلس شورای اسلامی در مرداد 1396 استفاده از این سامانه را برای پروپوزال، پایان نامه و رساله‌ها در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی کشور الزامی اعلام کرده است. دانشجویان و محققان برای استفاده از این امکانات بایستی در ایرانداک عضو شده باشند. کاربران می‌توانند پس از عضویت نوشته‌های خود را در این سایت بارگزاری کرده و نتیجه همانند جویی را در زمان بسیار کوتاهی به دست آورند.

از جمله مزایای ثبت نام در ایرانداک امکان استفاده از سامانه همانندجو وابسته به این پژوهشگاه است.
از جمله مزایای ثبت نام در ایرانداک امکان استفاده از سامانه همانندجو وابسته به این پژوهشگاه است.

دانلود اسناد علمی از ایرانداک: یکی دیگر از مواردی که دانشجویان را راغب به ثبت نام در ایرانداک ساخته است، امکان دانلود رایگان مقالات و اسناد علمی از این سایت است. البته تعداد دانلود برای هر شخص محدود است و دانشجویان هر هفته می‌توانند به تعداد مشخصی از اسناد علمی موجود در این سایت را دانلود کنند. دانلود اسناد علمی این سایت از طریق یکی از پایگاه‌های اطلاعات آن به نام گنج امکان پذیر است. در ادامه به معرفی پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانداک و معرفی مختصری در رابطه با پایگاه گنج که معروف‌ترین پایگاه ایرانداک است، خواهیم پرداخت.

پایگاه‌های اطلاعات ایرانداک

·       پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)

·       پایگاه اطلاعات علمی ایران (نسخه پیشین گنج)

·       پایگاه تمام متن 100 میلیون مدرک علمی رایگان

·       سامانه مصورسازی پژوهش

·       دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه ایران

·       جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان

·       دانش ایران: مشارکت ایرانیان در دانش جهان

·       رصدخانه پژوهش و فناوری

·       منابع اطلاعات شاخص‌های پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری

·       کتاب‌های دیجیتال ایرانداک

·       سخنرانی‌ها و میز گردهای علمی ایرانداک

معرفی پایگاه اطلاعات علمی گنج

این پایگاه حاصل کاربرد فناوری اطلاعات در خدمات مدیریت اطلاعات در پژوهشگاه ایرانداک است. آغاز به کار این پایگاه مربوط به دهه چهل بوده و امروزه شامل طرح‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها، رساله‌ها، پیشنهاده‌ها، پروانه اختراع، گزارش دولتی، همایش علمی، نشریه علمی، مقاله علمی، ناشران علمی، روزنامه‌ها و کتاب شناسی، واژه نامه و فهرست مستند نام‌ها است. امروزه این پایگاه مرجع بسیاری از محققان ایران و جهان بوده و روزانه بیش از 10 هزار کاربر به جستجوی مطالب علمی در این پایگاه می‌پردازند. این سامانه مبنای کار سامانه‌های دیگر ایرانداک از جمله سامانه همانند جو، سامانه پیشینه پژوهش و برخی از داشبوردهای رصدخانه پژوهش و فناوری است.

50 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ثبت نام در ایرانداک و مزایای ثبت نام در این سایت»

 1. من نمی تونم در ایرانداک ثبت نام کنم مشکل کجاست ایمیل و رمز عبورم را صحیح وارد می کنم باز میگه اشتباست لطفا راهنمایی کنین

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه بعضی از مواقع این مشکل پیش می‌آید. لطفاً دوباره امتحان کنید.
   امیدوارم که این مشکل حل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *