دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند. سامانه‌ها و سازمان‌های فراوانی وجود دارد که در راستای تسهیل جستجوی دانشجویان و محققان پدید آمده‌اند و نتیجه تحقیقات پیشین را در قالب کتاب، مقاله و سایر اسناد علمی گردآوری کرده و در اختیار محققان قرار داده‌اند. از جمله این سازمان‌ها در داخل کشور ایران می‌توان به ایرانداک اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم پس از معرفی این سازمان، به نحوه ثبت نام در ایرانداک بپردازیم.

 

دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند.
دانشجویان و پژوهشگران برای انجام تحقیقات جدید و همچنین بسط و گسترش تحقیقات پیشین انجام گرفته شده توسط محققان دیگر، نیاز به دسترسی به نتیجه تحقیقات پژوهشگران پیشین دارند.

ایرانداک چیست؟

ایرانداک یا پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در سال 1347 در ایران پایه گذاری شده است. نام اختصاص یافته شده به این سازمان در طول سال‌های گذشته تغییراتی را داشته است و پیش از این که نام کنونی به آن اختصاص یابد، با عناوین دیگری شناخته می‌شد؛ به این شکل که در سال 1350 از این پژوهشگاه با عنوان مرکز مدارک علمی ایران، در سال 1370 با نام مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران و در سال 1384 با نام پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران شناخته می‌شد.

امروزه نام این پژوهشگاه به اختصار ایرانداک معرفی شده است برگرفته شده از عبارت Iranian Documentation Center است. ایرانداک همچنین به صورت نمادین به نام گنج نیز شناخته شده است.

ماموریت ایرانداک پژوهش، مدیریت اطلاعات علم و فناوری، آموزش، همکاری پژوهشی و اطلاع رسانی و پشتیبانی از سیاست گذاری علم و فناوری اعلام شده است.

اسناد و مدارک ثبت شده در ایرانداک

ایرانداک دارای اسناد علمی فراوانی است که برای استفاده دانشجویان و پژوهشگران گردآوری شده‌اند. این اسناد به صورت زیر طبقه بندی گشته‌اند:

·       227 کتاب: شامل 168 کتاب نگارشی، 45 کتاب ترجمه و 14 کتاب گردآوری

·       440 مقاله: شامل 346 مقاله نشریه‌ای و 94 مقاله  همایشی

·       348 طرح پژوهشی: شامل 317 پایان نامه و 31 طرح در  دست انجام

اسناد و مدارک علمی ثبت شده در ایرانداک به عنوان مدارک علمی معتبر در ایران است.
اسناد و مدارک علمی ثبت شده در ایرانداک به عنوان مدارک علمی معتبر در ایران است.

ثبت نام در ایرانداک

دانشجویان و محققان برای دسترسی به مطالب و اسناد علمی موجود در سایت ایرانداک و همچنین ثبت پروپوزال و پایان نامه تحصیلی خود در این سایت بایستی در این سایت عضو شده باشند. برای عضویت یا همان ثبت نام در ایرانداک می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

·       با کلیک بر روی این آدرس به بخش ثبت نام در ایرانداک وارد شوید.

·       در صفحه مشاهده شده مانند تصویر زیر، اطلاعات درخواست شده را تکمیل کنید.

·       پس از طی مراحل بالا ایمیلی جهت تایید برای شما ارسال خواهد شد. در صورت تایید ایمیل شما به عنوان عضوی از ایرانداک شناخته خواهید شد.

مزایای ثبت نام در ایرانداک

دانشجویان و محققان با عضویت در سایت ایرانداک می‌توانند از امکانات این سایت بهره مند شوند. از جمله پرکاربرترین این امکانات ثبت پروپوزال و پایان نامه در سامانه ایرانداک، استفاده از سامانه همانندجو و همچنین دسترسی به مقالات و اسناد علمی موجود در سایت است.

ثبت پایان نامه در ایرانداک: اغلب دانشگاه‌ها و دانشکده‌های داخل ایران ثبت پروپوزال و پایان نامه در ایرانداک را اجباری کرده‌اند و دانشجویان برای تکمیل تحصیلات خود بایستی پایان نامه خود را در ایرانداک به ثبت رسانده باشند.

سامانه همانندجو: این سامانه طبق معرفی خود سایت، به درخواست جامعه علمی و به منظور بهبود اخلاق علمی و حمایت از مالکیت معنوی و فکری و پیش گیری از بد رفتاری علمی راه اندازی شده است و در حال به روز رسانی و افزایش عناوین و موضوعات مختلف برای پایان نامه و رساله‌ها و همچنین سایر اسناد علمی است. همانند جویی در متن پایان نامه و پروپوزال و سایر اسناد علمی در نگه داشتن حقوق محققان اصلی یک تحقیق و گسترش علم و فناوری کمک شایان توجهی خواهد کرد. این سامانه با جست و جوی خودکار در متن کامل پایان نامه و سایر اسناد علمی که توسط دانشجویان و محققان در آن وارد شده است و مقایسه آن با اسناد علمی موجود در ایرانداک، میزان مشابهت آن را با اسناد علمی موجود بررسی کرده و نتیجه را با نمایش یک عدد به صورت درصد در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مجلس شورای اسلامی در مرداد 1396 استفاده از این سامانه را برای پروپوزال، پایان نامه و رساله‌ها در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی کشور الزامی اعلام کرده است. دانشجویان و محققان برای استفاده از این امکانات بایستی در ایرانداک عضو شده باشند. کاربران می‌توانند پس از عضویت نوشته‌های خود را در این سایت بارگزاری کرده و نتیجه همانند جویی را در زمان بسیار کوتاهی به دست آورند.

از جمله مزایای ثبت نام در ایرانداک امکان استفاده از سامانه همانندجو وابسته به این پژوهشگاه است.
از جمله مزایای ثبت نام در ایرانداک امکان استفاده از سامانه همانندجو وابسته به این پژوهشگاه است.

دانلود اسناد علمی از ایرانداک: یکی دیگر از مواردی که دانشجویان را راغب به ثبت نام در ایرانداک ساخته است، امکان دانلود رایگان مقالات و اسناد علمی از این سایت است. البته تعداد دانلود برای هر شخص محدود است و دانشجویان هر هفته می‌توانند به تعداد مشخصی از اسناد علمی موجود در این سایت را دانلود کنند. دانلود اسناد علمی این سایت از طریق یکی از پایگاه‌های اطلاعات آن به نام گنج امکان پذیر است. در ادامه به معرفی پایگاه‌های اطلاعاتی ایرانداک و معرفی مختصری در رابطه با پایگاه گنج که معروف‌ترین پایگاه ایرانداک است، خواهیم پرداخت.

پایگاه‌های اطلاعات ایرانداک

·       پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)

·       پایگاه اطلاعات علمی ایران (نسخه پیشین گنج)

·       پایگاه تمام متن 100 میلیون مدرک علمی رایگان

·       سامانه مصورسازی پژوهش

·       دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه ایران

·       جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان

·       دانش ایران: مشارکت ایرانیان در دانش جهان

·       رصدخانه پژوهش و فناوری

·       منابع اطلاعات شاخص‌های پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری

·       کتاب‌های دیجیتال ایرانداک

·       سخنرانی‌ها و میز گردهای علمی ایرانداک

معرفی پایگاه اطلاعات علمی گنج

این پایگاه حاصل کاربرد فناوری اطلاعات در خدمات مدیریت اطلاعات در پژوهشگاه ایرانداک است. آغاز به کار این پایگاه مربوط به دهه چهل بوده و امروزه شامل طرح‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها، رساله‌ها، پیشنهاده‌ها، پروانه اختراع، گزارش دولتی، همایش علمی، نشریه علمی، مقاله علمی، ناشران علمی، روزنامه‌ها و کتاب شناسی، واژه نامه و فهرست مستند نام‌ها است. امروزه این پایگاه مرجع بسیاری از محققان ایران و جهان بوده و روزانه بیش از 10 هزار کاربر به جستجوی مطالب علمی در این پایگاه می‌پردازند. این سامانه مبنای کار سامانه‌های دیگر ایرانداک از جمله سامانه همانند جو، سامانه پیشینه پژوهش و برخی از داشبوردهای رصدخانه پژوهش و فناوری است.

48 responses to “آموزش ثبت نام در ایرانداک و مزایای ثبت نام در این سایت

  1. دوست عزیز
   متاسفانه بعضی مواقع این مشکل هم پیش میاد، پیشنهاد می‌کنیم که از طریق ایمیل یا در صورت امکان تلفن این مشکل را پیگیری کنید.

  1. دوست عزیز
   خوشحالیم که این سایت برای شما مفید بوده و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. از شما هم ممنون هستیم که نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

  2. باسلام و قبولی طاعات و عبادات
   من ثبت نام کردم ولی برای تایید چیزی برام نیومده
   ایا تاییدش زمانبر است ؟یا اینکه مشکلی پیش اومده؟
   باتشکر

   1. دوست عزیز
    متاسفانه تایید مدتی زمانبر است، در صورتی که مدت زیادی از تایید بگذرد، لطفاً از طریق شماره تماس در سایت یا ایمیل پیگیری کنید.

 1. سلام خسته نباشید. من شرایط نام نویسی در ایرانداک رو دارم اما برای دانلود فایل پایان نامه هر چقدر در نام نویسی ایران داک تلاش میکنم امّا نام نویسی من انجام نمی شود.اطلاعاتی رو هم که وارد می کنم همه درس اند و مشکلی ندارند.
  لطفا درخواست راهنمایی و رسیدگی به حل این مشکل رو دارم. با تشکر

 2. عرض سلام و احترام دارم . ایرانداک چرا ایمیل من نامعتبر اعلام میکنه؟
  چرا نام نویسی من تایید نمیشه؟

 3. از اتباع هستم. تحقیق پایان نامه دارم. در وضعیت کرونای به منابع گنج شدید نیاز دارم ولی سامانه در ثبت نام، شماره ملی می خواهد. شماره گذر نامه را قبول نمی کند. از طرفی جیمیلم صحیح است می گوید اشتباه است. اگر ممکن است راهنمای و همکاری نمایید ممنون می شوم

  1. دوست عزیز
   باید حل این مشکل می‌توانید ایمیل بزنید یا به صورت تلفنی مشکل خودتان را حل کنید.

 4. ایران داک مرکزی برای مطالعه و رشد و تولید اندیشه و بهرگیری از ان در جهت نتایج ثمر بخش برای جامعه در حال رشد ایران آینده

 5. سلام اگه ما برای یک نفر از دوستانم ثبت نام کنم برای تایید ایمیل ایشان باید چه کار کنم

  1. دوست عزیز
   باید ایمیلی را وارد کنید که رمز عبور آن را داشته باشید، تا بتوانید کد ارسال شده را وارد کرده و ثبت‌نام را نهایی کنید.

 6. سلام وقتتون به خیر
  من میخوام پیشینه بگیرم مینویسه “در ارسال اطلاعات مشکلی پیش آمده است لطفا چند لحظه دیگر تلاش کنید”

  من قبلا ثبت نام کرده بودم الان قبل از استعلام دوباره با یه ایمیل دیگه ولی همون شماره ثبت نام کردم میتونه دلیل ارسال نشدن اطلاعات این باشه؟(کلا به عنوان کاربر تازه ثبت نام کردم، نه فراموشی رمز!) امکان داره لطفا راهنماییم کنین چیکار کنم؟
  ایمیل ثبت نام قبلیم رو هم دارم

 7. سلام ببخشید من ثبت نام کردم دو تا ایمیل تایید هم اومد.ولی کدی برام ارسال نشده و اینکه الان که می خوام وارد بشم پیام میده رایانامه یا گذر واژه اشتباه؟ باید اول کد بیاد بعد می تونیم وارد بشیم؟

  1. دوست عزیز
   در ایمیل تایید باید یک کدی در ایمیل قید شده باشد، لطفاً با دقت نگاه کنید و اینکه اگر کدی نیست، لطفاً مشکل را از طریق پشتیبانی سایت پیگیری کنید.

   1. تأیید نام‌نویسیکاربر گرامی
    با سلام و احترام
    خواهشمند است برای تکمیل نام‌نویسی خود روی پیوند زیر کلیک کنید:
    http://Pishine.irandoc.ac.ir/Account/EmailConfirmation
    کاربر گرامی هنگام ثبت درخواست پیشینه در پایگاه ایرانداک، به نکات زیر توجه فرمایید:
    ویرایش نام و نام خانوادگی تنها تا پیش از دریافت نخستین پاسخ پیشینه شدنی است.
    پاسخ به درخواست پیشینه، پس از ثبت در سامانه، 72 ساعت به درازا می‌کشد.
    شما از راه رایانامه، پیامک، و کارتابل کاربری از وضعیت فرایند پاسخگویی به درخواستتان آگاه می‌شوید.
    ایرانداک از اینکه این سامانه را به کار می‌برید، از شما سپاس‌گزار است.
    پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)

    سلام ببخشید این پیام سه دفعه برای من اومده.
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    من می خوام پروپوزالم که ترجمه کتاب هست را درصد همانند جویی بگیرم.

 8. کاربر گرامی
  با سلام و احترام
  خواهشمند است برای تکمیل نام‌نویسی خود روی پیوند زیر کلیک کنید:
  http://Pishine.irandoc.ac.ir/Account/EmailConfirmation
  کاربر گرامی هنگام ثبت درخواست پیشینه در پایگاه ایرانداک، به نکات زیر توجه فرمایید:
  ویرایش نام و نام خانوادگی تنها تا پیش از دریافت نخستین پاسخ پیشینه شدنی است.
  پاسخ به درخواست پیشینه، پس از ثبت در سامانه، 72 ساعت به درازا می‌کشد.
  شما از راه رایانامه، پیامک، و کارتابل کاربری از وضعیت فرایند پاسخگویی به درخواستتان آگاه می‌شوید.
  ایرانداک از اینکه این سامانه را به کار می‌برید، از شما سپاس‌گزار است.
  پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)

  سلام.ببخشید ولی ایمیل سه بار اومد و من هرچی رولینک می زنم فقط میره تو خود سایت.ممنون میشم راهنمایی کنید.من می خوام برا پروپوزالم برم همانند جویی و درصد بگیرم. گفتند اول باید ثبت نام کنم و کد دریافت کنم.سپاس

 9. به نظر بنده تمام این مشکلات که اساتید و دانشجویان را درگیر کرده و وقت و هزینه و عمرشان را تلف کرده را متوجه عده ای آدم بی تدبیر کرد که با راه اندازی چنین سامانه های بی خود و بی فایده جامعه علمی را به لجن زار و باتلاق کثیف و متعفن تبدیل کرده است طوری که آدم از بوی مشمئز کننده اش به ستوه می آید. این هم …….. نتیجه بی سوادی برخی از …… که چهارنعل بر ……. می تازند. خداوند عذاب دنیا و آخرت را نصیبشان کند.

 10. سلام خسته نباشید من ثبت نام کردم و برای همانند جویی موضوع هم برام اومد
  ولی الان هر کاری میکنم نمیتونم وارد شم همش پیغام میده که با این رایانامه کاربری پیدا نشد لطفا راهنماییم کنید

  1. دوست عزیز
   متاسفانه پاسخدهی از سمت سایت ایرانداک با فاصله زمانی زیادی صورت می‌گیرد و بهترین پیشنهاد این است که شما از طریق ایمیل یا راه‌های ارتباطی داخل سایت با مجموعه ارتباط برقرار کنید.

 11. سلام
  من هر چی برای ثبت نام می زنم صفحه اش باز نمیشه
  ثبت نام مشکل داره؟
  میشه راهنمایی کنین؟

  1. دوست عزیز
   باید این مشکل را از طریق سایت ایرانداک پیگیری کنید.
   امیدوارم که این مشکل حل بشود.

 12. باسلام زحمات قابل ارائه وتقدیری کشیده شده، که ارج نهادن به ان هم رواست و هم ادای ان مشگل.ضمن تشکر آرزوی تعالی دارم

  1. دوست عزیز
   ممنون که به سایت ما سر می‌زنید.
   خوشحالیم که نوشته‌های سایت به درد شما می‌خورد و برای شما مفید است.
   موفق باشید.

 13. مشکل من حل نشد
  درخواست تعویض ایمیل کردم چون به قبلی دسترسی ندارم
  تلفن هم زدم ولی رمز یکبار مصرف را به همان ایمیل قبلی که من دسترسی ندارم میفرستند متاسفانه
  چکار کنم

  1. دوست عزیز
   متاسفانه دوستان زیادی هنگام ثبت‌نام در ایرانداک دچار مشکل می‌شوند، شما باید از طریق راه‌های ارتباطی موجود مانند ایمیل یا تلفن مشکل خودتان را حل کنید.
   موفق باشید.

 14. سلام .. من بعد این ک ایمیلم زو وارد میکنم نمیره مرحله بعد و مینویسه درپردازش درخواست خطا رخ داده.. چ کنم؟

  1. دوست عزیز
   باید دوباره تلاش کنید و در صورتی که این مشکل شما حل نشد، باید از طریق سایت ایرانداک یا شماره‌های موجود یا ایمیل و … با مجموعه در تماس باشید تا بتوانید مشکل را حل کنید.

 15. سلام
  من هر چی ثبت نام میکنم درخواست میده از طریق ایمیل وارد شوید من میرم ایمیل اصلا پیامی از سمت شما نیومده که وارد شم چرا اینقد اینجا ب یدر و پیکره

  1. تماس هم میگیرم کسی جواب نمیده میگه شما نفر 4 یا نفر 5 یا نفر 3 هستید بعد از 5 دقیقه میگه کسی پاسخگو نیست این چه وضعشه

   1. دوست عزیز
    متاسف هستم بابت این موضوع
    لطفاً تلاش کنید چون تنها راه ارتباطی همین سایت و … است.

  2. دوست عزیز
   شما باید در سایت ایرانداک ثبت‌نام کنید و از طریق خود سایت به شما صادر شود.

 16. من نمی تونم در ایرانداک ثبت نام کنم مشکل کجاست ایمیل و رمز عبورم را صحیح وارد می کنم باز میگه اشتباست لطفا راهنمایی کنین

  1. دوست عزیز
   متاسفانه بعضی از مواقع این مشکل پیش می‌آید. لطفاً دوباره امتحان کنید.
   امیدوارم که این مشکل حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.