آموزش تصویری و گام به گام نحوه صحیح استعلام پایان نامه در ایرانداک

استعلام پایان نامه در ایرانداک

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای گرفتن مدرک تحصیلی خود بایستی تحقیقاتی را تحت عنوان پایان نامه در رشته و گرایش تخصصی خود انجام داده و در پایان تحصیلات در حضور اساتید راهنما و داوران هیئت علمی از تحقیقات خود دفاع کنند. از جمله شرایط پذیرش این تحقیقات توسط داوران و دانشگاه، به روز بودن و منحصر به فرد بودن موضوع پایان نامه است. به این معنی که در صورتی که در گذشته محققان دیگری برای موضوع پایان نامه خود تحقیقات مشابهی را انتخاب کرده باشند، موضوع انتخاب شده برای دانشجو قابل قبول نخواهد بود. از این رو دانشجویان بایستی قبل از شروع به انجام تحقیقات و در مرحله پروپوزال نویسی از تکراری نبودن موضوع انتخابی خود اطمینان حاصل کنند. برای تسهیل کار دانشجو در راستای جستجوی پایان نامه‌های گذشته، سامانه‌ یا پایگاهی تحت عنوان ایرانداک پایه گذاری شده است که دانشجویان بایستی پس از انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال، موضوع انتخابی خود را در این سامانه به ثبت برسانند تا محققان دیگری هم زمان شروع به تحقیق در موضوع مشابه نکنند. بنابراین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای اطمینان از تکراری نبودن موضوع انتخابی خود می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و موضوعات انتخاب شده تا زمان تحقیق را مشاهده کنند. استعلام پایان نامه در ایرانداک یکی از مواردی است که برای برخی از دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه و بدون یافتن موضوعات مشابه ثبت شده، شروع به انجام تحقیقات تکراری می‌کنند که در نهایت، این موضوعات انتخاب شده مورد قبول اساتید داور قرار نخواهد گرفت. در این مطلب قصد داریم پس از ارائه یک معرفی اجمالی از این پایگاه، به نحوه استعلام پایان نامه در ایرانداک بپردازیم.

 

استعلام پایان نامه در ایرانداک در برخی موارد برای دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه تصور می‌کنند با یک جستجوی ساده در ایرانداک می‌توانند از مشابه نبودن موضوع انتخابی خود با موضوعات موجود اطمینان حاصل کنند.
استعلام پایان نامه در ایرانداک در برخی موارد برای دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه تصور می‌کنند با یک جستجوی ساده در ایرانداک می‌توانند از مشابه نبودن موضوع انتخابی خود با موضوعات موجود اطمینان حاصل کنند.

ایرانداک چیست؟

ایرانداک یا پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به منظور ثبت اسناد علمی معتبر ایران و در سال 1347 پایه گذاری شده است. نام این سامانه از روی نام انگلیسی Iranian Documentation Center برگرفته شده است. اسناد و مدارک علمی ثبت شده در این سایت کتب علمی شامل کتاب‌های نگارشی، ترجمه و گردآوری شده، مقالات علمی شامل مقالات نشریه‌ای و مقالات همایشی، طرح‌های پژوهشی و … است. این اسناد نزدیک یک میلیون سند از مدارک علمی و فنی کشور است. ایرانداک همچنین وظیفه ثبت پایان نامه‌های انجام گرفته شده در داخل ایران را به عهده دارد.

پژوهشگاه ایرانداک اکنون دارای 3 پژوهشکده است که کار پژوهش، آموزش و مدیریت اطلاعات علمی و فناورانه را به عهده دارند. این پژوهشگاه وظایف خود را به کمک بیش از 150 عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناسان متخصص انجام می‌دهد.

این پژوهشگاه دارای پایگاه‌های مختلفی است که مهم‌ترین آنها پایگاه اطلاعات علمی گنج است.

همچنین سامانه معروف همانندجو که برای یافتن میزان مشابهت پروپوزال، پایان نامه و سایر تحقیقات علمی به کار می‌رود، مربوط به سایت ایرانداک است. سامانه همانندجو با اعلام میزان مشابهت سند مد نظر به اسناد ثبت شده پیشین، اعتبار ویژه‌ای به اسناد علمی می‌بخشد.

سامانه همانندجو با بررسی و مقایسه متن موجود با اسناد علمی موجود، میزان مشابهت آن‌ها را محاسبه می‌کند.
سامانه همانندجو با بررسی و مقایسه متن موجود با اسناد علمی موجود، میزان مشابهت آن‌ها را محاسبه می‌کند.

نحوه استعلام پایان نامه در ایرانداک

همان طور که قبلاً اشاره شد، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ملزم به ثبت پروپوزال و پایان نامه خود در پایگاه ایرانداک هستند. آیین نامه “ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدید آوران در آن‌ها”، در تاریخ 1395/09/06 به تصویب رسید. براساس این آیین نامه همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیر دولتی زیر نظر وزارت عتف (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، ملزم به ثبت پیشنهاده یا همان پروپوزال پایان نامه و رساله‌های دانشجویان خود در سامانه ملی ثبت ایرانداک به نشانی sabt.irandoc.ac.ir هستند. همچنین موسسات مذکور بایستی پیش از تایید و تصویب پروپوزال پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترا، اصالت آنها را با استفاده  از سامانه همانندجو به نشانی tik.irandoc.ac.ir که مربوط به سامانه ایرانداک است، مورد تایید قرار دهند. موسسات آموزشی این کار را به دانشجویان واگذار کرده‌اند و دانشجویان بایستی پس از انجام مراحل لازم، تاییدیه پایگاه ایرانداک و سامانه همانندجو را در اختیار دانشگاه خود قرار دهند.

 

در استعلام پایان نامه موضوع حاضر با موضوعات قدیمی‌تر مقایسه می‌شود.
در استعلام پایان نامه موضوع حاضر با موضوعات قدیمی‌تر مقایسه می‌شود.

 

بنابراین دانشجویان در صورتی که بخواهند تکراری نبودن موضوع تحقیق خود را به اثبات برسانند، می‌توانند اطمینان حاصل کنند که پایان نامه‌های پیشین به درستی در این سایت ثبت شده‌اند و با استعلام پایان نامه در ایرانداک می‌توانند از عدم تکراری بودن موضوع خود مطمئن شوند. برای استعلام پایان نامه در ایرانداک چند مرحله وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

گام اول- ابتدا به قسمت پیشینه پژوهش در سایت ایرانداک وارد شوید (برای ورود به بخش مذکور روی این آدرس کلیک کنید).

گام دوم- در صورتی که قبلاً اقدام به عضویت در سایت ایرانداک کرده باشید، می‌توانید در صفحه مشاهده شده با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز انتخاب شده وارد پروفایل خود شوید. در غیر این صورت برای عضویت در سایت اقدام کنید (راهنمای عضویت در سایت).

گام سوم- پس از وارد شدن به حساب کاربری صفحه‌ای مطابق شکل زیر برای شما به نمایش درخواهد آمد:

 

 

در صفحه مشاهده شده با کلیک بر روی گزینه ثبت درخواست پیشینه، وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعات تحصیلی را از شما درخواست می‌کند. در این صفحه بایستی با وارد کردن اطلاعات درخواست شده روی گزینه ثبت و پرداخت هزینه کلیک کنید. لازم به ذکر است که استعلام هر موضوع برای پایان نامه نیازمند پرداخت مبلغی به میزان 15000 تومان به حساب ایرانداک است.

با انجام مراحل فوق نتیجه استعلام ایرانداک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تجربیات خود در مورد ثبت نام در ایرانداک را با ما در میان بگذارید.

 

97 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تصویری و گام به گام نحوه صحیح استعلام پایان نامه در ایرانداک»

 1. سلام خسته نباشید.ببخشید میخاستم بگم که من از ۱۹ اسفند۹۹ عنوان موضوع پروپوزال م رو داخل سیستم ثبت کردم، اما هنوز ایمیلی برام در مورد تکراری نبودن موضوع ارسال نشده.لطفا راهنمایی م کنید.گفتن ایمیل ۷۲ ساعت الی ۱۰ روز طول می‌کشه.الان نزدیک ۱ ماه شد اما برام هیچ ایمیلی ارسال نشده از سامانه ایرانداک .لطفاً راهنمایی م کنید .باتشکر

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه شما باید تلاش کنید از طریق راه‌های ارتباطی با ایرانداک ارتباط برقرار کنید.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   در حالت کلی زمان جوابدهی کمتر است ولی اگر کامنت‌ها را هم مطالعه کرده باشید، متوجه می‌‍شوید که متاسفانه در برخی از موارد این پروسه زمانبر است و برخی مواقع جواب نمی‌دهند.

 2. با سلام وقت بخیر.
  ببخشید من قبلا از ایران داک استعلام یک موضوع رو گرفتم و تاییدشده. و حالا هم میخواهم موضوعم رو تغییر بدم .امکان داره واسه موضوع جدید دوباره استعلام بگیرم؟؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   از شما سپاسگذاریم که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خوب خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 3. سلام من در سایت ایران داک درخواست بررسی عنوان پژوهش دادم، پاسخ هم دریافت کردم ولی متاسفانه حالا باید تغییر جزیی در عنوان ایجاد کنم، چه کاری باید انجام بدم؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً مشکل را از طریق راه‌های ارتباطی مطرح شده در سایت پیگیری کنید.

   1. سلام وقت بخیر
    یکماهه میخوام موضوع پایان نامه رو ثبت کنم، یا میزنه درخواست نامعتبر یا میزنه کاربری و رمز اشتباه، ایمیل جدید هم ساختم درست نشد، نمیدونم چکار کنم

 4. سلام
  کارشناس همانندجویی دانشکده ما برای استعلام همانندجویی کارهای لازم رو انجام دادند و برای مشاهده نتیجه همانند جویی به من گفتند بیام داخل ایرانداک و پاسخش رو ببینم ولی متاسفانه من نمیدونم چه طور می تونم نتیجه رو مشاهده کنم، حتی خود کارشناس هم نتوانستند بنده رو راهنمایی کنند و اطلاعی نداشتند، خواهش می کنم اگه امکان داره راهنمایی کنید.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنم که این مسئله و مشکل را از طریق سایت ایرانداک بررسی و حل کنید.
   امیدوارم که مشکل شما به زودی حل شود.
   موفق باشید.

 5. سلام.من عنوان پایان نامه رو ثبت کردم توی ایرانداک.به چه صورت میتونم چک کنم که تایید شده یا نه؟

   1. سلام
    ببخشید من می‌خوام قسمت همانند جویی ثبت نام کنم
    اما پیام از طریق ایمیل برام نمیاد ک کد را وارد کنم و ثبت نام انجام دهم
    چیکار باید کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. باسلام ،من در ایرانداک عضو شده ام ،اما وقتی وارد پیشینه میشوم ،نام کاربری و رمز ورود مرا قبول نمی کند و مرا با این کاربری شناسایی نمیکند ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه گاهی چنین مشکلاتی برای سایت ایرانداک پیش می‌آید.
   لطفاً این مشکل را از طریق سایت بررسی و حل کنید.

 7. سلام و وقت بخیر خدمت شما
  ببخشید من پروپزالمو کافینت ثبت کرد..و تو قسمت گرایش..بجای معماری رده فناوری معماری..الان برای ثبت رساله به مشکل میخورم؟ راه حلش چیه؟ باید چکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه اکثر دوستان هنگام ثبت در سامانه دچار مشکل می‌شود.
   لطفاً مشکل خودتان را از طریق پشتیبانی سایت اعم از شماره تلفن، ایمیل و … پیگیری کنید.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً از طریق پشتیبانی سایت پیگیری کنید.
   در واقع نباید مشکلی بابت این موضوع داشته باشید.

 8. سلام
  وقت بخیر
  آیا این درسته که بعد از تایید جدید بودن موضوع فقط یک ماه برای ثبت پروپوزال فرصت داریم و اگر تا یک ماه پروپوزال رو ثبت نکنیم باید مهلت رو تمدید کنیم؟

 9. سلام خسته نباشید
  من حدود ۳ هفتس که موضوع خود رو تو ایرانداک ثبت کردم ولی هنوز جوابی برای من نیومده لطفا راهنمایی کنید.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه برخی از مواقع این مشکل پیش می‌آید، شما می‌توانید از طریق سایت یا راه‌های ارتباطی با مجموعه ارتباط برقرار کنید.

   1. سلام مجدد خدمت کاربر محترم
    ببخشید میشه راهنمایی کنید از چه طریق میتونم موضوع خودم رو از ایرانداک پیگیری کنم؟؟

 10. سلام و خسته نباشید
  من زمانیکه ایمیل رو وارد میکنم قسمت نگارش اعداد من انگلیسی میزنم ولی اعداد رو فارسی ثبت میکنه و بنابراین ایمیلم درست تایپ نمیشه لطفا راهنمایی کنید

 11. سلام
  من پایان نامه رو جهت تایید بارگذاری کردم اما رد شده و اعلام کرده باید تمام بخش های پابان نامه بارگذاری بشه.
  در صورتی که مشاهده کردم خیلی از فایل های پایان نامه درایرانداک فقط تا فصل اول گذاشته شده.
  آیا امکان بارگذاری بخشی از فایل پایان نامه هست؟ یا باید حتما کامل بارگذاری بشه؟

 12. سلام.من پرداخت را انجام دادم ولی گزینه پرداخت همچنان فعال است.و زمان پرداخت خالی است.الان چیکار کنم؟

 13. درود
  میخواستم بدونم‌ مراحل ثبت پایان نامه های انجام شده در دانشگاه های خارج از کشور در سامانه ایرانداک به چه صورتیه؟
  لازم به ذکر است که از قبل تاییدیه سفارت در مورد استعلام‌ پایان نامه از دانشگاه مبدا را دریافت کرده ام.

  با احترام

 14. باسلام برای ثبت پایان نامه قسمت واردکردن منابع به اگلیسی و فارسی یعنی چی؟من هرجور وارد میکنم قبول نمیکنه چرا؟

 15. سلام من پایان نامه را جهت همانند حویی بارگذاری می کنم وتا مرحله پرداخت جلو میره ولی قسمت پرداخت برام فعال نمیشه چکار کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *