مهم‌ترین نکاتی که باید چاپ مقاله علمی پژوهشی مد نظر داشته باشیم.

چاپ مقاله علمی پژوهشی

ما به عنوان یک محقق یا دانشجو قصد داریم یک کار علمی با کیفیت و استاندارد از خود به یادگار بگذاریم تا تاثیر مثبتی در رشد جامعه علمی اطراف خود داشته باشیم. برای این کار ما از داده‌های تحقیقات پیشین استفاده می‌کنیم و با یک روش تحقیق مناسب، کار تحقیقاتی خود را انجام می‌دهیم. در این راستا هدف ما تولید یک بصیرت و نگرش تئوری و انتشار نتایج تئوری و کابردی آن است؛ برای اینکه کار علمی ما دارای تاثیر گذاری کافی باشد و محققان بعد از ما بتوانند از نتایج آن اسفاده کنند، بایستی بعد از انجام کار تحقیقاتی، حاصل کار را به صورت یک مقاله تبدیل کنیم و سعی کنیم مقاله گردآوری شده را در یک مجله معتبر به چاپ برسانیم. به هر میزان که اعتبار علمی مجله انتخاب شده بالاتر باشد، مخاطب مقاله ما بیشتر خواهد بود و افراد بیشتری از اطلاعات کسب شده استفاده خواهند کرد. هم‌چنین تعداد استنادات وارد بر مقاله ما نیز افزایش خواهد یافت. مقالات isi از جمله معتبرترین مقالات علمی هستند که در مجلات به خصوصی به چاپ می‌رسند. در این مطلب قصد داریم به نحوه چاپ مقاله علمی پژوهشی بپردازیم.

برای چاپ مقاله علمی پژوهشی بایستی مجله هدف مناسبی انتخاب کنیم.
برای چاپ مقاله علمی پژوهشی بایستی مجله هدف مناسبی انتخاب کنیم.

نحوه چاپ مقاله علمی پژوهشی و چگونگی سابمیت آن

 1. برای ارسال مقاله خود عجله نکنید.

  گاهی اوقات محققان تصور می‌کنند می‌توانند به محض نوشتن مقاله علمی آن را برای یک مجله ارسال کنند و ایرادات مقاله را به کمک توصیه‌های ویراستار مجله مد نظر ویرایش کنند! این در حالی است که در اغلب موارد این شیوه پاسخگو نیست و ویراستاران در صورت مشاهده ایرادات بیش از حد یا رعایت نکردن قالب کلی، به آسانی مقاله را ریجکت می‌کنند.
  برای پیشگیری از ناامیدی حاصل از ریجکت شدن مقاله بایستی اقدامات پیشگیری را انجام دهید. به نظر می‌رسد رعایت قالب استاندارد انجام تحقیقات و نوشتن مقاله، برای ویراستاران از هر اقدام دیگری مهم‌تر باشد. این اقدامات شامل خواندن دوباره مقاله نیز می‌شود. شما بایستی مقاله نوشته شده را چندین بار در مکان‌ها و زمان‌های مختلف بازخوانی کنید. این بازخوانی‌ها می‌تواند بسیاری از ایرادات مقاله نوشته شده را مشخص سازد. اقدام بعدی درخواست از یک همکار یا محقق دیگر، برای مطالعه مقاله شما و مشخص کردن ایرادات وارد شده است.

 2. یک انتشارات مناسب برای چاپ مقاله علمی پژوهشی پژوهشی خود انتخاب کنید.

  انتخاب یک مقاله مناسب در نحوه چاپ مقاله علمی پژوهشی می‌تواند شانس پذیرش مقاله شما را افزایش دهد بنابراین در این رابطه از افراد متخصص سوال کنید و حوزه‌های تخصصی مجلات مختلف را بررسی کنید. هم‌چنین توجه کنید که ارسال همزمان یک مقاله برای گرفتن پذیرش از مجلات مختلف اخلاقی نیست و در صورت وقوع چنین اتفاقی، قوانین کپی رایت نویسنده مقاله را محکوم خواهند کرد.

 3. راهنمایی‌ها و حوزه تخصصی مجله مد نظر را به دقت مطالعه کنید.

  پس از بازخوانی و ویرایش نوشته، حوزه کاری مجلات مختلف را بررسی کنید و مناسب‌ترین مجله را با توجه به تحقیقات خود انتخاب کنید. این کار شانس پذیرش مقاله شما را افزایش خواهد داد. قدم بعدی دانلود راهنمای نویسندگان از سایت مجله انتخابی است. راهنما را به طور کامل مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید نکات ذکر شده در مقاله شما رعایت شده است.

 4. با انتخاب عنوان و چکیده مناسب، مقاله را برای نگاه اول جذاب سازید.

  چکیده و عنوان تحقیق از جهت این که اولین مطالب مشاهده شده از مقاله شما خواهد بود، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. نکات زیر را در رابطه با آن‌ها رعایت کنید:
  عنوان: عنوان باید به گونه‌ای انتخاب شود که زمینه اصلی تحقیق را به طور واضح مشخص سازد.
  چکیده: بایستی به دقت نگارش شود و هدف تحقیق را مشخص سازد. در چکیده بایستی به طور خلاصه به مشکل اصلی، یافته‌های اصلی و روش تحقیق اشاره شود.

  در انتخاب عنوان و نگارش چکیده مقاله، دقت بیشتری نسبت به سایر متن به خرج دهید.
  در انتخاب عنوان و نگارش چکیده مقاله، دقت بیشتری نسبت به سایر متن به خرج دهید.

 5. یک ویرایش اساسی و حرفه‌ای برای کل نوشته خود اعم از چکیده و منابع اعمال کنید.

  کلیدی‌ترین ویژگی یک نوشته علمی با کیفیت، وضوح و شفافیت آن است و توصیه می‌شود قبل از ارسال مقاله، این مطلب را به طور کامل در تمام بخش‌های تحقیق مورد ارزیابی قرار دهید. اولین نکته‌ای که توسط ویراستار مقاله ارزیابی می‌شود، شفافیت نوشته است.

 6. یک نامه حمایتی مناسب برای نوشته خود تنظیم کنید.

  هرگز نقش نامه حمایتی را برای گرفتن پذیرش از یک مجله مناسب دست کم نگیرید و برای نگارش آن زمان و دقت زیادی به خرج دهید. برخی از افراد غیرحرفه‌ای در نوشتن مقاله، برای تنظیم نامه پوششی، چکیده مقاله را در آن کپی می‌کنند که این کار بسیار اشتباه است. یک نامه پوششی خوب بایستی: اولاً موضوع کلی تحقیق را مشخص سازد، ثانیاً به نوآوری تحقیقات اشاره کند و ثالثاً ارتباط مقاله را با اهداف مجله هدف مشخص سازد.

 7. به توصیه‌های ویراستار توجه کنید.

  گاهی اوقات ویراستاران مواردی را برای ویرایش متن اصلی برای نویسنده ارسال می‌کنند که ممکن شامل تغییرات جزئی یا کلی برای اعمال در متن مقاله باشند. این موارد بایستی به دقت و به طور کامل طبق چیزی که ویراستار عنوان کرده است ویرایش شوند و مقاله ویرایش شده برای ویراستار ارسال شود.

 

7 دیدگاه دربارهٔ «مهم‌ترین نکاتی که باید چاپ مقاله علمی پژوهشی مد نظر داشته باشیم.»

 1. مریم عشاق خسروشاهی

  سلام وقت بخیر-درصورت امکان میخواستم مقاله ام رادریکی ازمجلات داخلی به چاپ برسانم
  (ترجیحا” مجلاتی که مربوط به کشاورزی – آبزی پروری – منابع طبیعی و…

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   براساس موضوع و کیفیت مقاله شما، همکاران ما می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا بتوانید اقدام کنید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند، می‌توانید عنوان مقاله، چکیده و مجله‌های پیشنهادی خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 2. سلام
  من مقاله ای در زمینه ی تربیت جنسی کودکان دارم، میخواستم چاپ بشه، شما میتونید کمکم کنید؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   بلی همکاران ما می‌توانند شما را راهنمایی کنند، لطفاً درخواست خودتان به عنوان مقاله و چکیده مقاله خودتان را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

 3. مهناز علایی

  سلام وقتتون بخیر من یک مقاله در زمینه اموزش پزشکی دارم که خواستم دریکی از نشریه های داخلی سابمیت بشه ممکنه بفرمایید هزینه چقدر لازم داره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *