مقاله کنفرانسی چیست؟ آموزش جامع نگارش مقاله کنفرانسی

مقالات علمی از جهت ارزش علمی و نحوه چاپ و محل انتشار، دارای تقسیم‌بندی‌های متفاوتی هستند. یکی از انواع تقسیم بندی مقالات که مقالات را بر اساس نوع محل انتشار تفکیک می‌کند، تقسیم مقالات به دو گروه مقالات کنفرانسی و مقالات ژورنالی است. تشخیص تفاوت بین مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی برای نویسندگان مقالات امری ضروری است؛ به این دلیل که مقالات بسته به نوع خود، دارای قالب‌ها و استانداردهای نگارشی متفاوتی هستند. در این مطلب قصد داریم به معرفی مقاله کنفرانسی بپردازیم و تفاوت آن را با مقاله ژورنالی بررسی کنیم.

 

مقاله کنفرانسی چیست؟

مقالات کنفرانسی به مقالاتی اطلاق می‌شود که هدف اصلی در هنگام نگارش آنها، گرفتن پذیرش از یکی از کنفرانس‌های علمی بوده است. این کنفرانس‌ها معمولاً به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار برگزار می‌شوند و دارای حوزه تخصصی و علمی به خصوصی هستند. شما می‌توانید پس از گرفتن پذیرش از چنین کنفرانس‌هایی، مقاله خود را در حضور جامعه کنفرانس ارائه دهید. این ارائه می‌تواند به شکل شفاهی، با ارائه یک پوستر و یا به صورت بحث و گفتگو انجام گیرد. مقالات کنفرانسی به عنوان یک روش موثر برای تبادل ایده‌های جدید، معرفی کار تحقیقاتی برای اعضای دانشگاهی و قدرتمندتر، ساختن سوالات تحقیق و در کل آشنایی جامع‌تر با افراد هم حوزه، بسیار مفید باشد. ارائه مقاله در یک کنفرانس علمی یک فرصت ایده‌آل برای کسب بازخوردهای ارزشمند از جانب جامعه آکادمیک است. با این روش شما می‌توانید توانایی‌های حرفه‌ایتان را در حوزه تخصصی خود گسترش دهید.

یک مقاله کنفرانسی معمولاً هم زمان شامل یک سند مکتوب و یک ارائه شفاهی خواهد بود. قبل از ارائه مقاله در یک کنفرانس، معمولاً از شما خواسته می‌شود تا یک کپی از کار خود را برای ویراستاران و داوران ارسال کنید.

نحوه آماده شدن برای نگارش یک مقاله کنفرانسی

برای شروع یک نگارش و تهیه یک مقاله کنفرانسی بایستی به چند مورد توجه داشته باشید:

 1. ساختار و استایل مقاله و ارائه خود را تعیین کنید.

“مقاله خود را به چه شکلی برای ارائه ساختاربندی خواهید کرد؟” پاسخ به این سوال برای شروع نگارش مقاله شما بسیار حیاتی خواهد بود. به این علت که نحوه ارائه شما، ساختار سند مکتوب شما را شکل خواهد داد. چند مورد نمونه برای نحوه ارائه مقاله به شکل زیر خواهد بود:

 • یک ارائه تصویری شامل نرم افزارهایی همچون پاور پوینت و یا Prezi
 • مقاله‌ای که شما آن را با صدای بلند و در میان اعضای شرکت کننده خواهید خواند.
 • بحث و گفتگو به شکل میز گرد
تفاوت مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی
یکی از انواع روش‌های ارئه یک مقاله کنفرانسی، ارائه آن به صورت گفتگو و به شکل میز گرد است.

 

ارائه مقاله همچنین می‌تواند شامل ترکیبی از روش‌های گفته شده نیز باشد. به عنوان مثال ممکن است شما یک مقاله را با صدای بلند بخوانید و هم زمان تصاویری را برای حضار به نمایش بگذارید. بسته به مقاله شما، ممکن است مجبور شوید با شرکت کنندگان یک مکالمه غیر رسمی نیز داشته باشید.

شما همچنین نیاز دارید قبل از شروع به نگارش مقاله از تعداد کلمات و یا حجم مطالب مورد نیاز برای نگارش مقاله مطلع شوید. ارائه مقالات معمولاً زمانی بین 15 الی 20 دقیقه را به خود اختصاص خواهند داد. به طور میانگین برای روخوانی یک صفحه پشت و رو مدت زمان 2 الی 2.5 دقیقه مورد نیاز خواهد بود. از این رو یک مقاله 8 الی 10 صفحه‌ای (پشت و رو)، برای یک ارائه کنفرانسی، مقاله مناسبی به نظر می‌رسد. اطمینان حاصل کنید که مقاله شما محدودیت‌های ایجاد شده از طرف برگزارکنندگان کنفرانس را رعایت کرده باشد. معمولا هر کنفرانس فرمت مخصوص به خود را به شکل فایل ورد در سایت کنفرانس قرار می‌دهد. بهتر است از ابتدای کار نگارش مقاله خود را بر روی این فایل انجام دهید و با تغییر عناوین و پاک کردن مطالب آن فایل و نوشتن مطالب خودتان، آرام آرام مقاله خود را شکل دهید. با این کار می‌توانید به صورت مستقیم از فرمت‌های تعریف شده توسط برگزارکنندگان که در فایل ورد اعمال شده‌اند، استفاده کنید و مثلا در صورتی که شکل شما خوانایی کافی ندارد سایز آنرا تغییر دهید. همچنین، هدر و فوتر کنفرانس‌ها عموما دارای شکل و فرمت به خصوصی است که تعریف دوباره آنها در فایل خودتان ممکن است مشکل باشد.

 1. استانداردهای کنفرانس و ساختار جلسه را در نظر بگیرید.

برآورده کردن انتظارات شرکت کنندگان کنفرانس بسیار مهم است. در صورتی که قبلاً در کنفرانسی شرکت کرده باشید، به مسائل مطرح شده در آن توجه کنید. برخی از کنفرانس‌ها دارای استانداردهای خاصی برای نگارش مقاله هستند. توجه داشته باشید که حتماً این استانداردها در مقاله شما رعایت شده باشد.

برخی از کنفرانس‌ها دارای استانداردهای خاصی برای نگارش مقاله هستند. توجه داشته باشید که حتما این استانداردها در مقاله شما رعایت شده باشد.

 

مخاطبان خود را آنالیز کنید.

اطلاع از مخاطبان برای هرگونه ماموریت نوشتاری حیاتی است؛ این موضوع برای مقالات کنفرانسی به این دلیل که دارای تعامل رو در رو با مخاطبان هستند، دارای اهمیت بیشتری است. داشتن اطلاعات در رابطه با نیاز مخاطبان شما را در نگارش یک مقاله کنفرانسی که بتواند نتیجه تحقیقات شما را برای مخاطبان انتقال دهد، یاری خواهد کرد.

مسائل مطرح شده در کنفرانس حول چه محورهایی هستند؟

برای اطلاع از این مسئله شما می‌توانید به آگهی‌های ارائه شده برای کنفرانس و یا ماموریت و چشم انداز کنفرانس مراجعه کنید. چه کلمات کلیدی در این میان بیش از بقیه تکرار شده‌اند؟ کار تحقیقاتی شما چگونه با این مطالب ارتباط پیدا خواهد کرد؟ پاسخ به این دو سوال می‌تواند امتیاز مقاله شما را برای گرفتن پذیرش بالا برد. همچنین، در صورتی که کنفرانس مورد چندین دوره برگزار شده است و دوره اول آن نیست، مقالات پذیرش شده در سال‌های قبل را به صورت تیتر وار مطالعه کرده و با ساختار کلی کنفرانس آشنا شوید.

مسائل اولیه مطرح شده در حوزه تخصصی حول چه محورهایی هستند؟

چگونه می‌خواهید گپ مطالعاتی موجود در حوزه تخصصی خود را پر کنید؟ یافتن پاسخ این پرسش یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه تحقیقاتی شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات در این زمینه موارد زیر را امتحان کنید:

 • مجلات یا کتبی را که اخیراً توسط برگزار کنندگان کنفرانس منتشر شده‌اند، مطالعه کنید.
 • با افرادی که قبلا در این کنفرانس شرکت کرده‌اند، صحبت کنید.
 • به سوالات مطرح شده در ادبیات موضوع توجه کنید.
 • سوالات اولیه‌ای را که پروژه شما را شکل داده‌اند، بررسی کنید.
 • تصور کنید که در حال ارائه مقاله خود در کنفرانس هستید؛ چه سوالاتی برای مخاطبان شما ایجاد شده است و پاسخ به چه سوالاتی برای آنان قابل استفاده خواهد بود؟

نگارش مقاله کنفرانسی

آیا می‌توان یک مقاله ژورنالی با موضوع مشابه با موضوع کنفرانس به همان شکل به یک مقاله کنفرانسی تبدیل کنیم؟ در این مورد بایستی احتیاط فراوانی را به خرج دهید. در رابطه با مقالات کنفرانسی محدودیت زمانی و نیاز مخاطبان ممکن است شما را وادار به انتقال پیام و نتایج تحقیقات در قالب یک متن کوتاه و متمرکز بر اصل موضوع سازد. برای ساخت یک مقاله کنفرانسی لازم است شما تمام مطالب مقالات پیشین را کنار بگذارید و از اول شروع به نگارش مقاله کنید. شما می‌توانید از مطالب پیشین خود استفاده کنید ولی سعی کنید تنها یک نگاه گذرا بر آنها داشته باشید. همچنین با توجه به اینکه سطح علمی مقالات کنفرانسی عموما پایین‌تر از سطح علمی مجلات است، اصلی‌ترین یافته های پژوهشی خود را در مقالات ژورنالی به کار ببرید و مطالب ساده‌تر و یا اولیه را در مقالات کنفرانسی ارائه کنید. ارزش یافته‌های خود را درک کنید و با توجه به آن تقسیم بندی مناسبی برای استفاده از هر بخش نتایج در مقالات مختلف، انجام دهید. مطالب سنگین که نیاز به تعداد زیادی صفحه برای بیان و استدلال دارند برای اکثر کنفرانس ها مناسب نیست و اصولا مخاطبان بسیار خاصی دارند. کنفرانس‌ها به دنبال مطالبی هستند که مخاطب نسبتا زیادی باشند و گرچه ممکن است موضوع پژوهش شما برای خیلی از افراد مورد توجه نباشد، ولی روش و روند کار می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان آموزنده باشد و موجب یادگیری آنها شود.

 

آماده کردن مقاله

راه‌های فراوانی برای ساختن و سازماندهی مقالات کنفرانسی وجود دارد ولی توجه داشته باشید که در استفاده از هر روشی، بر موضوع اصلی و انتقال سریع آن به مخاطب تمرکز کنید. در ساختار بندی مقاله خود به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • مخاطبان خود را بیش از حد درگیر و سردرگم نسازید.
 • واضح بودن مطالب خود را کنترل کنید.
 • در متن و ارائه خود از اشارات کلامی استفاده کنید.

تفاوت مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی چیست؟

همان طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده باشید، مقالات ژورنالی به مقالاتی اطلاق می‌شود که صرفاً با هدف چاپ شدن در یک مجله علمی نگارش می‌شوند؛ این در حالی است که مقالات کنفرانسی مقالاتی هستند که علاوه بر داشتن یک سند مکتوب، نویسنده مقاله بایستی خود را برای یک ارائه کنفرانسی در بین اعضای شرکت کننده در کنفرانس آماده کند.

به نظر شما در نگارش مقاله کنفرانسی و ژورنالی چه نکات دیگری را باید مد نظر داشت؟ آیا تجربه نگارش و چاب مقاله ژورنالی و کنفرانسی را داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *