اکسپت مقاله چیست؟ تفاوت اکسپت مقاله و سابمیت مقاله چیست؟

اکسپت مقاله چیست

نویسندگان مقالات پس از این که موفق شدند مقاله خود را طبق اصول و استانداردهای نگارش مقاله تهیه کنند، سعی خواهند کرد مقاله خود را در یکی از مجلات معتبر به چاپ برسانند. چاپ مقاله دارای مراحل مختلفی است؛ سابمیت و اکسپت مقالات علمی پس از نگارش، دو اصطلاح رایج و از جمله اصلی‌ترین مراحل در فرآیند چاپ مقالات در مجلات معتبر دنیا هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی معنای این دو اصطلاح و مقایسه سابمیت و اکسپت مقاله از نظر لغوی بپردازیم.

سابمیت مقاله به چه معناست؟

نویسنده مقاله مقاله پس از نگارش مقاله خود مجله مناسب برای چاپ مقاله را جستجو می‌کند و مقاله را به منظور کنترل و انجام بازرسی‌های موجود برای ویراستار مقاله ارسال می‌کند. به فرآیند مذکور که به نوعی تسلیم مقاله تهیه شده برای ویراستاران مقاله است، سابمیت مقاله گویند. در این مرحله نویسنده بایستی موارد زیادی را تحت بررسی خود قرار دهد که از جمله این موارد می‌توان به ارتباط موضوعی مجله انتخاب شده با مقاله خود و هم‌چنین میزان اعتبار مجله مد نظر اشاره کرد. در ادامه هر کدام از این موارد را به طور مختصر شرح می‌دهیم:

ارتباط موضوعی مجله و مقاله

نویسنده مقاله برای اینکه شانس پذیرش مقاله خود از طرف ویراستاران مجله را بالا ببرد، بایستی مجله‌ای را برای سابمیت مقاله انتخاب کند که حوزه تخصصی آن با حوزه تخصصی مقاله کار شده مشابه باشد. در واقع نویسنده باید توجه کند که آیا پیش از این مقاله‌ای مشابه مقاله وی در مجله مد نظر به چاپ رسیده است یا خیر. زیرا در صورتی که مجله از نظر حوزه تخصصی با مقاله نگارش شده همخوانی نداشته باشد، ویراستاران در نگاه اول مقاله را رد و یا به اصطلاح ریجکت خواهند کرد.

میزان اعتبار مجله مد نظر

مجلات علمی سالانه به واسطه سایت‌ها و پایگاه‌های معتبر داده مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند و از نظر اعتبار به رده‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این سایت‌ها برای رده بندی مجلات از شاخص‌های مختلفی بهره می‌برند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به ایمپکت فاکتور اشاره کرد. بدیهی است به هر میزان که مجله منتشر کننده مقاله دارای اعتبار بالایی باشد، مقاله و نویسنده آن از امتیاز بیشتری بهره مند می‌شوند. با این وجود نویسنده باید تا حدودی از اعتبار نوشته خود آگاه باشد و با سابمیت مقاله به مجله مناسب، شانس گرفتن پذیرش مقاله خود را بالا برد.

اکسپت مقاله به چه معناست؟

پس از این که مقاله برای ویراستار و یا ویراستاران یک مجله ارسال شد، در صورتی که نوشته مورد قبول ویراستاران قرار بگیرد مقاله پذیرش شده است. به فرآیند پذیرفته شدن مقاله توسط ویراستاران مجله، اکسپت مقاله گویند. اکسپت مقاله در اغلب موارد پس از ارسال برخی اصلاحات و اعمال آنها توسط نویسنده انجام می‌گیرد ولی در موارد نادری ممکن است در ارسال نسخه اولیه، اکسپت مقاله توسط ویراستاران انجام گیرد.

پس از ارسال مقاله برای ویراستار یک مجله، در صورتی که نوشته مورد قبول ویراستاران قرار بگیرد، مقاله پذیرش شده است. به این فرایند اکسپت مقاله گویند.
پس از ارسال مقاله برای ویراستار یک مجله، در صورتی که نوشته مورد قبول ویراستاران قرار بگیرد، مقاله پذیرش شده است. به این فرایند اکسپت مقاله گویند.

تقاوت اکسپت مقاله و سابمیت مقاله

برخی اوقات دو اصطلاح اکسپت مقاله و سابمیت مقاله به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در حالی که همان گونه که متوجه شدید، از نظر لغوی این دو اصطلاح کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. مقاله برای گرفتن پذیرش برای مجلات مختلف ارسال می‌شود که ممکن است اکسپت و یا ریجکت شود.

توجه: مقالات نباید به صورت هم زمان برای گرفن پذیرش به مجلات متعددی ارسال شوند.

کارهایی که قبل از ارسال مقاله برای یک مجله بایستی انجام دهید:

 • روخوانی دقیقی از متن داشته باشید و اصلاحات لازم را هرچه سریع‌تر در متن پیاده سازی کنید.
 • از یک یا چند نفر از همکاران خود و یا افراد متخصص در حوزه تحقیقاتی بخواهید تا مقاله شما را مرور کنند و ایرادات احتمالی را برای شما گوشزد کنند.
 • در صورتی که مقاله به زبان مادری شما نگارش نشده است، از یک شخص بومی بخواهید تا مقاله شما را مطالعه کند و ایرادات نگارشی یا لغوی آن را مشخص کند.

مراحل اکسپت مقاله

اکسپت مقاله در مجلات مختلف دارای مراحل متفاوتی است و هرکدام از مجلات مراحل تصویب شده‌ مشخصی برای این کار دارند. در ادامه قصد داریم به یکی از انواع مراحل اکسپت مقاله به صورت کلی اشاره کنیم:

گام اول: ارسال نسخه اولیه

در این مرحله نسخه اولیه‌ای از مقاله نوشته شده برای مجله مد نظر ارسال می‌شود.

گام دوم: ویرایش و کنترل ایرادات تایپی

 • در این مرحله مقاله از نظر نگارشی، قالب کلی و ایرادات لغوی احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت لازم ویرایش می‌شود.
 • همچنین ممکن است حروف چینی مقاله در این مرحله توسط ویراستاران مورد تغییر قرار گیرد تا مقاله از نظر بصری زیباتر به نظر برسد.

گام سوم: ارسال مقاله تصحیح شده برای نویسنده مقاله

پس از این که مقاله مورد ویرایش قرار گرفت، برای نویسنده ارسال می‌شود تا ویرایش‌های مذکور را در مقاله اصلی اعمال کند. در این مرحله نکات مد نظر ویراستاران برای نویسنده ایمیل خواهد شد و نویسنده بایستی نهایت تلاش خود را انجام دهد تا تمام جزئیات ذکر شده را رعایت کند؛ مگر اینکه برای اعمال نکردن برخی از اصلاحات دلیل موجهی داشته باشد که در این صورت بایستی دلایل خود را به پیوست برای ویراستار مجله شرح دهد.

گام چهارم: بررسی دوباره مقاله توسط ویراستاران

پس از اینکه نویسنده تغییرات مذکور را روی مقاله اعمال کرد، ویراستاران بار دیگر مقاله را بررسی می‌کنند تا به تایید نهایی برسانند.

گام پنجم: چاپ نسخه اولیه مقاله به صورت آنلاین

در این مرحله در صورتی که مقاله شما مورد قبول ویراستاران مجله قرار گیرد، نسخه آنلاینی از مقاله شما در سایت مجله منتشر می‌شود که برای نویسنده مقاله قابل مشاهده است. پس از این که نسخه اولیه مقاله در سایت مجله قرار داده شد، هیچ ویرایش مجددی برای مقاله مورد قبول نخواهد بود.

گام ششم: انتشار نسخه نهایی

در این مرحله نسخه نهایی مقاله با تایید نویسنده در سایت مجله قرار میگیرد تا در دسترس افراد علاقه مند و محققان قرار گیرد.

در صورتی که قصد چاپ مقاله در مجلات معتبر را دارید می‌توانید از خدمات رایگان سایت ژورنال هاب که شامل پیشنهاد مجلات مرتبط با کلید واژه های مقاله و ارائه دقیق‌ترین اطلاعات مجلات علمی براساس جستجوی شماره ISSN مجله می‌شود.

 

11 دیدگاه دربارهٔ «اکسپت مقاله چیست؟ تفاوت اکسپت مقاله و سابمیت مقاله چیست؟»

 1. مینا ابراهیمی

  سلام سوالی داشتم آیا مقالات فرهنگی. و اجتماعی اقتصادی چاپ شده در روزنامه نیز در مجله چاپ می،شود ؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   بلی امکان پذیر است.
   با توجه به اینکه فرمت و ساختار مقالات در روزنامه با مجلات پژوهشی متفاوت می‌باشد، باید مقاله شما را در قالب مورد نظر تنظیم کرد.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   نه لزوماٌ نامه، ایمیل یا داخل سیستم مجله و .. هر کدوم می‌تونه معتبر و واقعی باشه.

 2. سلام
  آیا ممکنه مقاله ای در یک نشریه با نمایه اسکوپوس پذیرش بشه، در پنل ورودی Accept رو نمایش بده اما در نهایت چاپ نشه؟

 3. گروه نویسندگان

  دوست عزیز
  نسبت به هر مجله متفاوت است، در حالت کلی مجلات رایگان تا هزینه‌های دلاری موجود است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *