آموزش تصویری و گام به گام نحوه صحیح استعلام پایان نامه در ایرانداک

استعلام پایان نامه در ایرانداک

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای گرفتن مدرک تحصیلی خود بایستی تحقیقاتی را تحت عنوان پایان نامه در رشته و گرایش تخصصی خود انجام داده و در پایان تحصیلات در حضور اساتید راهنما و داوران هیئت علمی از تحقیقات خود دفاع کنند. از جمله شرایط پذیرش این تحقیقات توسط داوران و دانشگاه، به روز بودن و منحصر به فرد بودن موضوع پایان نامه است. به این معنی که در صورتی که در گذشته محققان دیگری برای موضوع پایان نامه خود تحقیقات مشابهی را انتخاب کرده باشند، موضوع انتخاب شده برای دانشجو قابل قبول نخواهد بود. از این رو دانشجویان بایستی قبل از شروع به انجام تحقیقات و در مرحله پروپوزال نویسی از تکراری نبودن موضوع انتخابی خود اطمینان حاصل کنند. برای تسهیل کار دانشجو در راستای جستجوی پایان نامه‌های گذشته، سامانه‌ یا پایگاهی تحت عنوان ایرانداک پایه گذاری شده است که دانشجویان بایستی پس از انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال، موضوع انتخابی خود را در این سامانه به ثبت برسانند تا محققان دیگری هم زمان شروع به تحقیق در موضوع مشابه نکنند. بنابراین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای اطمینان از تکراری نبودن موضوع انتخابی خود می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و موضوعات انتخاب شده تا زمان تحقیق را مشاهده کنند. استعلام پایان نامه در ایرانداک یکی از مواردی است که برای برخی از دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه و بدون یافتن موضوعات مشابه ثبت شده، شروع به انجام تحقیقات تکراری می‌کنند که در نهایت، این موضوعات انتخاب شده مورد قبول اساتید داور قرار نخواهد گرفت. در این مطلب قصد داریم پس از ارائه یک معرفی اجمالی از این پایگاه، به نحوه استعلام پایان نامه در ایرانداک بپردازیم.

 

استعلام پایان نامه در ایرانداک در برخی موارد برای دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه تصور می‌کنند با یک جستجوی ساده در ایرانداک می‌توانند از مشابه نبودن موضوع انتخابی خود با موضوعات موجود اطمینان حاصل کنند.
استعلام پایان نامه در ایرانداک در برخی موارد برای دانشجویان دشوار است و دانشجویان به اشتباه تصور می‌کنند با یک جستجوی ساده در ایرانداک می‌توانند از مشابه نبودن موضوع انتخابی خود با موضوعات موجود اطمینان حاصل کنند.

ایرانداک چیست؟

ایرانداک یا پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به منظور ثبت اسناد علمی معتبر ایران و در سال 1347 پایه گذاری شده است. نام این سامانه از روی نام انگلیسی Iranian Documentation Center برگرفته شده است. اسناد و مدارک علمی ثبت شده در این سایت کتب علمی شامل کتاب‌های نگارشی، ترجمه و گردآوری شده، مقالات علمی شامل مقالات نشریه‌ای و مقالات همایشی، طرح‌های پژوهشی و … است. این اسناد نزدیک یک میلیون سند از مدارک علمی و فنی کشور است. ایرانداک همچنین وظیفه ثبت پایان نامه‌های انجام گرفته شده در داخل ایران را به عهده دارد.

پژوهشگاه ایرانداک اکنون دارای 3 پژوهشکده است که کار پژوهش، آموزش و مدیریت اطلاعات علمی و فناورانه را به عهده دارند. این پژوهشگاه وظایف خود را به کمک بیش از 150 عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناسان متخصص انجام می‌دهد.

این پژوهشگاه دارای پایگاه‌های مختلفی است که مهم‌ترین آنها پایگاه اطلاعات علمی گنج است.

همچنین سامانه معروف همانندجو که برای یافتن میزان مشابهت پروپوزال، پایان نامه و سایر تحقیقات علمی به کار می‌رود، مربوط به سایت ایرانداک است. سامانه همانندجو با اعلام میزان مشابهت سند مد نظر به اسناد ثبت شده پیشین، اعتبار ویژه‌ای به اسناد علمی می‌بخشد.

سامانه همانندجو با بررسی و مقایسه متن موجود با اسناد علمی موجود، میزان مشابهت آن‌ها را محاسبه می‌کند.
سامانه همانندجو با بررسی و مقایسه متن موجود با اسناد علمی موجود، میزان مشابهت آن‌ها را محاسبه می‌کند.

نحوه استعلام پایان نامه در ایرانداک

همان طور که قبلاً اشاره شد، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ملزم به ثبت پروپوزال و پایان نامه خود در پایگاه ایرانداک هستند. آیین نامه “ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدید آوران در آن‌ها”، در تاریخ 1395/09/06 به تصویب رسید. براساس این آیین نامه همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیر دولتی زیر نظر وزارت عتف (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، ملزم به ثبت پیشنهاده یا همان پروپوزال پایان نامه و رساله‌های دانشجویان خود در سامانه ملی ثبت ایرانداک به نشانی sabt.irandoc.ac.ir هستند. همچنین موسسات مذکور بایستی پیش از تایید و تصویب پروپوزال پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترا، اصالت آنها را با استفاده  از سامانه همانندجو به نشانی tik.irandoc.ac.ir که مربوط به سامانه ایرانداک است، مورد تایید قرار دهند. موسسات آموزشی این کار را به دانشجویان واگذار کرده‌اند و دانشجویان بایستی پس از انجام مراحل لازم، تاییدیه پایگاه ایرانداک و سامانه همانندجو را در اختیار دانشگاه خود قرار دهند.

 

در استعلام پایان نامه موضوع حاضر با موضوعات قدیمی‌تر مقایسه می‌شود.
در استعلام پایان نامه موضوع حاضر با موضوعات قدیمی‌تر مقایسه می‌شود.

 

بنابراین دانشجویان در صورتی که بخواهند تکراری نبودن موضوع تحقیق خود را به اثبات برسانند، می‌توانند اطمینان حاصل کنند که پایان نامه‌های پیشین به درستی در این سایت ثبت شده‌اند و با استعلام پایان نامه در ایرانداک می‌توانند از عدم تکراری بودن موضوع خود مطمئن شوند. برای استعلام پایان نامه در ایرانداک چند مرحله وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

گام اول- ابتدا به قسمت پیشینه پژوهش در سایت ایرانداک وارد شوید (برای ورود به بخش مذکور روی این آدرس کلیک کنید).

گام دوم- در صورتی که قبلاً اقدام به عضویت در سایت ایرانداک کرده باشید، می‌توانید در صفحه مشاهده شده با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز انتخاب شده وارد پروفایل خود شوید. در غیر این صورت برای عضویت در سایت اقدام کنید (راهنمای عضویت در سایت).

گام سوم- پس از وارد شدن به حساب کاربری صفحه‌ای مطابق شکل زیر برای شما به نمایش درخواهد آمد:

 

 

در صفحه مشاهده شده با کلیک بر روی گزینه ثبت درخواست پیشینه، وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعات تحصیلی را از شما درخواست می‌کند. در این صفحه بایستی با وارد کردن اطلاعات درخواست شده روی گزینه ثبت و پرداخت هزینه کلیک کنید. لازم به ذکر است که استعلام هر موضوع برای پایان نامه نیازمند پرداخت مبلغی به میزان 15000 تومان به حساب ایرانداک است.

با انجام مراحل فوق نتیجه استعلام ایرانداک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تجربیات خود در مورد ثبت نام در ایرانداک را با ما در میان بگذارید.

 

97 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تصویری و گام به گام نحوه صحیح استعلام پایان نامه در ایرانداک»

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   ممنون هستیم که نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید و خوشحالیم که مطالب برای مفید واقع شده است.

 1. خیلی جالبه که امکان بارگذاری مدارک تحصیلی از خارج از کشور وجود نداره و حتما باید با ای پی ایران انجام بشه!!!

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   منظورتان کجا است؟ منظورتان ایرانداک است؟ اصولاً نباید نیازی به فیلترشکن باشه.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً این مورد را از دانشگاه خودتان جویا شوید. چون هر دانشگاه قانونی برای خودش دارد و متاسفانه ما اطلاعی در این زمینه نداریم.

  2. عبدالرضاانصاری

   من در تاریخ 18 اسفند99 موضوع خود را در ایرانداک ثبت کرده ام ولی متاسفانه هنوز پس از گذشت 5 روز به من هیچگونه پاسخی نداده اند ۰ قرار بود بعد از 48 ساعت پاسخ دهند ۰

   1. گروه نویسندگان

    دوست عزیز
    متاسفانه برخی از مواقع سایت ایرانداک این مشکل را دارد و خیلی از دوستان مانند شما از این مشکل شاکی هستند، پیشنهاد می‌کنم این مشکل را از طریق خود سایت پیگیری کنید.

 2. با سلام. ببخشید من از 72 ساعت بیشتر میگذره که موضوع پایان نامه م رو ثبت کردم و برام ایمیل اومده بعد ۷۲ ساعت به درخواست پیشینه تون پاسخ میدیم(اینکه آیا موضوع جدیده یا تکراری) که شروع کنم به پروپوزال نویسی در صورت جدید بودن موضوع. اما ایمیلی دریافت نکردم. لطفا رسیدگی کنید.
  با تشکر.

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسف هستیم بابت این مشکل به وجود آمده.
   دوست عزیز باید این مشکل را از طریق سایت irandoc پیگیری کنید. در صورت نیاز بفرمایید تا شما را راهنمایی کنیم.

   1. سپاسگزارم از شما. امروز و فردا نمی توانم تماس بگیرم چون تعطیل هست اگر راهی میشناسید ممنونم میشم من را راهنمایی بفرمایید. دوباره ایمیل هم فرستادم که رسیدگی کنند. اما خبری نیست.

    1. گروه نویسندگان

     دوست عزیز
     متاسفانه چون تنها مرجع پاسخگویی خودشان هستند، لذا باید منتظر جوابدهی آنها باشید.
     به نظرم نباید ناامید بشوید و پیگیری کنید.

 3. سلام و وقت بخیر من 48 ساعت هست که درخواست دادم اما هنوز هم جوابش نیومده.ممنون میشم پیگیری کنید

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   شما به ایرانداک پیام دادید؟
   در صورتی که به ایرانداک پیام داده باشید، متاسفانه نمی‌توانیم پیگیری کنیم. چون تنها راه ارتباطی با مجموعه ایمیل و گاهی اوقات تلفن است. باید مننظر بمانید.

 4. سلام
  در جواب استعلامی که از ایرانداک دریافت میکنیم، دقیقا چی باید نوشته شده باشد تا از تکراری نبودن موضوع یقین پیدا کنیم
  منظورم متن پاسخ ایرانداک به درخواست استعلام ما چیست؟

 5. سلام خسته نباشید بیشتر از ۷۲ ساعت از ارسال موضوع من گذشته ولی هیچ پاسخی دریافت نکردم لطفاً راهنماییم کنید که چه کار باید انجام بدم؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً از طریق ایمیل یا از طریق تلفن با سامانه ایرانداک در ارتباط باشید. امیدوارم که هر چه سریع‌تر شما را راهنمایی کنند.

 6. سلام ببخشید من الان تازه میخوام موضوعم فقط تصویب شه و بعدش میرسم به نوشتن پروپوزال .سوالم این بود که الان باید در ایرانداک درخواست استعلام بدهم و یا اینکه نه باید صبر کنم بعد از نوشتن پروپوزال و در زمان تصویب پروپوزال باید درخواست بدم؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایییم کنید

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   برای اینکه بتوانید جواب بهتری دریافت کنید، لطفاً از دانشگاه مربوطه سوال کنید.

    1. گروه نویسندگان

     دوست عزیز
     روند تایید پایان نامه از پروفایل‌تون را نگاه کنید یا از خود سایت ایران داک از طریق ایمیل سوال کنید.

 7. برای من ارور امده که پایان نامه ای که اپلود کردم تایید نشده در توضیحات تکمیلی نوشته در چکیده لاتین ایمیل باید حذف گردد درحالی که من اصلا ایمیل در چکیده لاتینم نزدم باید چه کاری انجام بدم ؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسف هستیم بابت این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم این مشکل را از طریق سایت یا پشتیبانی تلفنی پیگیری کنید.

 8. سلام روز جمعه پایان نامه را در سامانه ایرانداک ثبت کردم
  اما هنوز پاسخی دریافت نکردم
  مگه چند روز طول میکشه

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   به صورت عمومی زیاد طول نمی‌کشد، بهترین پیشنهاد این است که از طریق سایت یا پشتیبانی سایت این مشکل را پیگیری کنید.

 9. ثبت موضوع پایان نامه و درخواست پیشینه یکی هستند ؟؟ از همین روشی ک گفتید هر دو ر میشه انجام داد ؟؟؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً راهنمای سایت را مطالعه کنید یا اینکه با کارشناسان مجموعه ایرانداک ارتباط برقرار کنید.

 10. سلام من در سایت ایران داک درخواست بررسی پیشینه عنوان پژوهش دادم، پاسخ هم دریافت کردم ولی متاسفانه حالا باید تغییر جزیی در عنوان ایجاد کنم، چطور میتونم درخواست قبلی را مردود کنم؟

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً این مشکل را با سایت و همکاران پشتیبانی ایرانداک مطرح کنید تا به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

  1. سلام من موضوع پایان نامه را در ایرانداک فرستادم و جوابی که برای من ارسال شده این هست که پیشینه ای را نشان نمی دهد ولی مدارک زیر میتواند به موضوع نزدیک باشد این جمله یعنی چی؟ یعنی موضوع تکراری هست یا خیر من متوجه نشدم. ممنون از پاسخگوییتون

  2. سلام من عضو شدم ولی صفحه پیشینه پژوهش برام نمیاد لطفا راهنمایی کنید من سریع لازم دارم تائیدیه پایانامه بگیرم ممنون

   1. گروه نویسندگان

    دوست عزیز
    لطفاً این مشکل را از طریق سایت یعنی از طریق ایمیل یا تماس تلفنی و … حل کنید.

 11. سلام من مقاله رو زدم عنوان ولی جایی که باید شناسه استادراهنما رو بزنم پیدا نکردم.میشه راهنمایی کنید

 12. سلام بنده پایان نامه بیش ازسه روز است در ایرانداک ثبت کرده ام ولی هنوز نتیجه مشخص نشده در حالیکه بیش از ۴۸ساعت می باشد چه مدت باید منتظر باشم یا از چه طریقی اطلاع پیدا کنم.ممنون

 13. سید کبیرموسوی

  سلام بنده پایان نامه ام را بیش ازسه روز است در ایرانداک ثبت کرده ام ولی هنوز نتیجه مشخص نشده در حالیکه بیش از ۴۸ساعت می باشد چه مدت باید منتظر باشم یا از چه طریقی اطلاع پیدا کنم.ممنون

 14. سید کبیرموسوی

  سلام بنده پایان نامه ام را بیش ازسه روز است در ایرانداک ثبت کرده ام ولی هنوز نتیجه مشخص نشده چه مدت باید منتظر باشم یا از چه طریقی اطلاع پیدا کنم.ممنون

 15. سلام بنده پایان نامه ام را بیش از ۴۸ ساعت در ایرانداک ثبت کرده ام ولی هنوز نتیجه مشخص نشده چه مدت باید منتظر باشم یا از چه طریقی اطلاع پیدا کنم.ممنون

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   لطفاً از طریق سایت ایرانداک پیگیری کنید تا در اسرع وقت به شما جواب دهند.

   1. سلام، ببخشید من قبلا برای موضوع و پیشینه در سامانه ثبت نام کردم، الان تموم شده و دفاع کردم ميخوام پایان نامم را وارد ایران از کنم هرچقدر رمز قبلی رو میزنم ارور ميزنه، باید دوباره نام نویسی کنم برای این مرحله؟

    1. گروه نویسندگان

     دوست عزیز
     لطفاً مشکل خودتان را از طریق سایت پیگیری کنید. در تجربه‌های قبلی اینگونه بود که نیازی به نام نویسی دوباره نبود و شما می‌توانید از نام کاربری قبلی خودتان استفاده کنید.

 16. واقعا آخه من با همون رمز وارد قسمت ثبت پروپوزال میشم و از طرفی برای ثبت پایان نامه ايميل را وارد میکنم برای فراموشی گذرواژه مینویسه شما ثبت نام نکردید

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   بابت این موضوع ناراحت هستیم. لطفاً این مشکل را از طریق سامانه ایرانداک پیگیری کنید.

 17. سلام
  من از روز ۱۰ اسفند استعلام زدم
  نه پیامک و نه پاسخی داده شده در حالی که امروزه در هر سامانه ای ثبت نام می کنی
  از طریق پیامک از صحت ثبت و فرایند باخبر می شی

 18. از طریق تلفن های موجود تماس گرفتم کسی پاسخ نداد
  و در قسمت ارتباط با ما هم ایمیل زدم بازم کسی جواب نداد

 19. عبدالرضاانصاری

  لطفابامردم صادق و روراست باشید ۰ وقتی می گویید حداکثر 48 ساعت خبرمیدهید؛ همان 48 ساعت و نه بیشتر ۰الآن 5 روز معادل 120 ساعت است هیچگونه خبری نداده اید ۰ نه پیامکی ؛ نه تماسی و نه ایمیلی ۰

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسف هستیم بابت این موضوع، این مشکل سایت ایرانداک ارتباطی با سایت ما ندارد و پیشنهاد می‌کنم از طریق خود سایت ایرانداک این مشکل را پیگیری کنید.

 20. سلام من موضوع پایان نامه را در ایرانداک فرستادم و جوابی که برای من ارسال شده این هست که پیشینه ای را نشان نمی دهد ولی مدارک زیر میتواند به موضوع نزدیک باشد این جمله یعنی چی؟ یعنی موضوع تکراری هست یا خیر من متوجه نشدم. ممنون از پاسخگوییتون

 21. اکرم محمدی

  سلام من ۲۰ اسفند عنوان فرستادم ایران داک ولی هنوز پاسخی دریافت نکردم فردا سه شنبه آخرین
  فر صت من چرا جواب من دیر امده میشه کمکم کنید لطفا ممنون میشم

 22. اکرم محمدی

  سلام من ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ عنوان فرستادم ایران داک ولی هنوز پاسخی دریافت نکردم فردا سه شنبه آخرین
  فر صت من چرا جواب من دیر امده میشه کمکم کنید لطفا ممنون میشم فردا سه شنبه
  شوراتشکیل میشود .اکرم محمدی

  1. گروه نویسندگان

   دوست عزیز
   متاسفانه ما نمی‌تونیم کاری بابت این مشکل انجام بدهیم، لطفاً این مشکل را از طریق خود سایت ایرانداک پیگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *