دانشجویان و محققانی که در جست‌وجوی منابع معتبر برای تحقیقات خود هستند، به تازگی شروع به نوشتن مقاله کرده‌اند یا در حال طی کردن روند سابمیت مقالات خود هستند نیاز به یک منبع موثق برای یادگیری مراحل مختلف تحقیق و پژوهش، نوشتن و چاپ مقالات دارند. ژورنال هاب مجموعه‌ای جامع و وسیع برای کمک به این عزیزان است و نکات مهم و کلیدی را در مسیر تحقیقات به محققان گوشزد می‌کند.

یکی از مهم‌ترین خدمات ژورنال هاب ارائه‌‌ی اطلاعات جامع درباره‌ی هر ژورنال است که با مراجعه به صفحه‌ی فهرست مجلات علمی و جستجوی شماره‌ی issn مجله مورد نظر می‌توان به این اطلاعات دست یافت. اطلاعات گردآوری شده توسط ژورنال هاب برای هر مجله شامل قسمت‌های متعددی است که در بررسی مجلات بسیار حايز اهمیت هستند. در این مطلب شما با بخش‌های مختلفی که در این گزارشات وجود دارند آشنا خواهید شد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به اطلاعات مورد نیازتان درباره‌ی ژورنال‌های مختلف دست یابید.

اطلاعات کلی مجله

اطلاعات کلی مجله

در ابتدای گزارش عنوان و اطلاعات کلی مجله نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل ناشر، گروه انتشاراتی، کشور ناشر، زمان تقریبی بررسی و در نهایت درصد تقریبی پذیرش می‌باشد. دو مورد آخر این جدول برای انتخاب مجله مناسب بسیار مهم هستند.

زمان تقریبی بررسی:

نشان دهنده میزان متوسط زمانی است که داوران مجله به مقاله سابمیت شده توسط شما پاسخ می‌دهند. به طور مثال در تصویر بالا برای مجله‌ای که مورد بررسی قرار گرفته است، به طور متوسط ۲۴ هفته (تقریباً پنج و نیم ماه) زمان لازم است که پذیرش یا عدم پذیرش مقاله سابمیت شده، مشخص شود. بنابراین در صورتی که نیاز به اخذ پذیرش (Accept) مقاله در زمان کوتاه (مثلاً دو ماه) داشته باشید، این مجله مجله مناسبی برای شما نخواه بود.

درصد تقریبی احتمال پذیرش:

نشان دهنده میزان متوسط شانس پذیرش مقاله سابمیت شده در این مجله است. به طور مثال برای مجله بررسی شده درصد تقریبی پذیرش برابر با ۵۰٪ است و به طور متوسط نیمی از مقالات ارسال شده برای این مجله مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

لیست‌های سیاه

بررسی در فهرست سیاه نهادهای معتبر آکادمیک کشور بسیار مهم است، زیرا ممکن است مقاله‌ای توسط دانشجویان یا اساتید در برخی مجلات چاپ شود، ولی به دلیل قرارگیری نام مجله در لیست سیاه مجلات نامعتبر، مقاله مورد نظر هیچ ارزشی در زمینه دفاع از پایان‌نامه یا ارتقای اساتید نداشته باشد.

لیست‌های سیاه

بررسی در سیستم اسکوپوس

با توجه به اینکه معمولاً مجلات بی اعتبار در اسکوپوس نمایه نمی‌شوند، حضور یک مجله در فهرست مجلات نمایه شده توسط اسکوپوس به عنوان نکته‌ای مثبت برای ارزیابی کیفیت مجله، در نظر گرفته می‌شود.

بررسی در سیستم اسکوپوس

وضعیت مجله:

شرایط فعلی مجله را نشان می‌دهد. Active به معنای نمایه شدن مجله در حال حاضر می‌باشد. این پارامتر از این نظر اهمیت دارد که برخی مجلات ممکن است در دوره‌ای که کیفیت قابل قبولی داشته‌اند وارد نمایه اسکوپوس شده ولی پس از مدت زمانی، از نمایه کنار گذاشته شده‌اند. در این صورت دوره زمانی پوشش نمایش داده می‌شود (به طور مثال از May سال 2001  تا July سال 2005).

پوشش در اسکوپوس:

بازه زمانی نمایه توسط اسکوپوس را نشان می‌دهد، هر چه این زمان قدیمی‌تر و طولانی‌تر باشد به صورت نسبی به معنای قوی‌تر بودن مجله است.

موضوعات کلی مجله:

بیان‌کننده فیلدهای کلی مقالات چاپ شده در مجله می‌باشد که نشان می‌دهد مجله مورد نظر برای چاپ مقالات کدام زمینه تخصصی مناسب است. به طور مثال مجله بررسی شده، موضوعات علوم فیزیک، و مهندسی، علم مواد و نجوم را پوشش می‌دهد.

بررسی در سیستم SJR

سیستم SJR با استفاده از اطلاعات گردآوری Scopus و آنالیز آن‌ها چندین پارامتر بسیار مفید را ارائه می‌دهد.

بررسی در سیستم SJR

رتبه مجله بر اساس پارامتر SJR:

این عدد رتبه مجله در بین کل مجلات علمی جهان و در تمام زمینه‌های پژوهشی را نشان می‌دهد. که هرچه مجله رتبه بهتری داشته باشد به معنای ارزش بالاتر آن می‌باشد.

SJR:

پارامتر SJR به عنوان یک پارامتر تخصصی برای مقایسه مجلات علمی تعریف می‌شود، هر چه مقدار SJR بزرگ‌تر باشد مجله دارای اعتبار علمی بالاتری می‌باشد.

H-Index:

اچ ایندکس می‌تواند به عنوان یک پارامتر مقایسه‌ای مناسب در میان مجلات به کار برده شود. مقاله کامل تعریف این پارامتر در این لینک قابل دسترسی است.

تعداد کل مقالات چاپ شده:

این تعداد هر چه عدد بزرگ‌تری باشد نشان دهنده تعداد بالای چاپ در این مجله و در نتیجه به معنای اهمیت و جایگاه بهتر آن، می‌باشد.

Quartiles:

پارامتر Quartile جایگاه مجله در میان بهترین مجلات هر زمینه تخصصی را نشان می‌دهد. این پارامتر در ارزیابی کیفیت مجلات بسیار حائز اهمیت است و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر مجلاتی را که جایگاه Quartile پایینی (مثلاً Q4 و یا کلاً فاقد Q) دارند، مورد تائید قرار نمی‌دهند.

بررسی در سیستم JCR

تامپسون رویترز با استفاده از سیستم JCR که از حروف اول کلمات Journal Citation Report به دست می‌آید به بررسی مجلات علمی پرداخته و از بین آن‌ها گروهی از مجلات را که دارای کیفیت مناسب هستند با استفاده از پارامتر بسیار مهمی به نام “ایمپکت فاکتور” رتبه دهی می‌کند.

بررسی در سیستم JCR

ایمپکت فاکتور:

در عمل به عنوان مهم‌ترین پارامتر مقایسه‌ای مجلات علمی به کار می‌رود (گرچه انتقاداتی نیز به جایگاه آن وارد است). هر چه میزان “ایمپکت فاکتور” برای یک مجله عدد بزرگ‌تری باشد مجله مورد نظر در جایگاه بهتری از لحاظ استناد به مقالاتش و در نتیجه در جایگاه بهتری از لحاظ کیفی قرار دارد.

آیگن فاکتور:

آیگن فاکتور به عنوان پارامتر دیگری برای مقایسه مجلات علمی تعریف می‌شود که می‌تواند به شکل بهتری مقایسه بین مجلات را انجام دهد (گرچه به اندازه ایمپکت فاکتور معمول نیست. برای مشاهده تفاوت این دو فاکتور روی این لینک کلیک کنید). این پارامتر علاوه بر تعداد ارجاعات که توسط پارامتر ایمپکت فاکتور در نظر گرفته می‌شود، کیفیت مجله ارجاع دهنده را نیز در نظر می‌گیرد و به همین دلیل می‌تواند پارامتر دقیق‌تری برای مقایسه مجلات، باشد.

اولین سال انتشار و تعداد جلد در سال:

این اطلاعات نشان دهنده قدمت و میزان تیراژ مجله هستند.

رتبه مجله بر اساس ایمپکت فاکتور در فیلد تخصصی:

برای مقایسه مجلات در فیلدهای تخصصی به کار می‌رود به طور مثال مجله بررسی شده دارای جایگاه “58 از 148” می‌باشد. این رتبه نشان می‌دهد در فیلد تخصصی مجله مورد نظر، 148 مجله فعالیت می‌کنند و این مجله در جایگاه نسبتاً خوبی (جزء 50% اول) قرار دارد.

Quartline Rank:

این Quartline که توسط تامپسون رویترز محاسبه می‌شود، بر خلاف مقدار محاسبه شده بر اساس SJR که برای فیلدهای مختلف مجله دارای مقادیر متفاوتی می‌باشد به صورت یک عدد و برای کل فیلدهای مجله در نظر گرفته می‌شود و عموماً مقدار آن از سیستم SJR سخت گیرانه‌تر است.

نمودار تغییرات ایمپکت فاکتور

نمودار تغییرات ایمپکت فاکتور

این نمودار تغییرات پارامتر ایمپکت فاکتور برای مجله مورد نظر را در یک دهه اخیر نشان می‌دهد و به این دلیل حائز اهمیت است که می‌توان روند رشد یا تضعیف کلی مجله را بر اساس آن مشخص کرد.

Master Journal List

Master Journal List

فهرست‌های Master Journal List توسط تامپسون رویترز برای مجلاتی که عموماً کیفیت کمتری از فهرست Journal Citation Report دارند منتشر می‌شود؛ گر چه بسیاری از مجلات این فهرست نیز مجلات قابل قبولی هستند.

فهرست مجلات با دسترسی آزاد

فهرست مجلات با دسترسی آزاد

“فهرست مجلات با دسترسی آزاد (DOAJ)” مجلاتی هستند که متن کامل مقالات آن‌ها (برخلاف بسیاری از مجلات) به رایگان در دسترس همگان قرار دارد. اکثریت مجلات معتبر علمی عضو این فهرست نیستند و مقالات خود را به رایگان در اختیار همگان قرار نمی‌دهند. ولی مجلات مناسب بسیاری عضو این فهرست هستند. عضویت در فهرست DOAJ به اشتباه در برخی از دانشگاه‌ها به عنوان ضعف مجله در نظر گرفته می‌شود، در حالی که ارائه رایگان مقالات پارامتری برای مقایسه سطح مجله نیست. مقالاتی که در این مجلات چاپ می‌شوند به این دلیل که بیش از سایر مقالات در دسترس محققین و پژوهشگران قرار می‌گیرند عموماً تعداد ارجاع بیشتری دریافت می‌کنند.

(ISC (Islamic World Science Citation Center

(ISC (Islamic World Science Citation Center

فهرست ISC شامل مجلات چاپ شده در کشورهای اسلامی می‌شود. ممکن است برخی مجلات وارد این لیست شده و سپس از آن اخراج شوند که این وضعیت توسط ژورنال هاب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تغییرات پارامتر SJR

تغییرات پارامتر SJR

این نمودار تغییرات پارامتر SJR در یک دهه اخیر و روند تغییر آن و روند تغییر کیفیت مجله را نشان می‌دهد.

تغییرات پارامتر آیگن فاکتور

تغییرات پارامتر آیگن فاکتور

این نمودار تغییرات پارامتر آیگن فاکتور در یک دهه اخیر و روند تغییر آن و روند تغییر کیفیت مجله را نشان می‌دهد.

تغییرات تعداد کل ارجاعات به مقالات این مجله

تغییرات تعداد کل ارجاعات به مقالات این مجله

این نمودار تغییرات تعداد کل ارجاعات به مقالات این مجله را در یک دهه اخیر نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که در مورد بررسی شده افت این پارامتر در سال ۲۰۱۶ طبیعی است؛ چون این گزارش با فاصله کمی از سال ۲۰۱۶ منتشر شده است و پژوهشگران فرصت کمی برای ارجاع به مقالات این مجله در سال ۲۰۱۶ داشته‌اند.

تغییرات رتبه مجله

تغییرات رتبه مجله

این نمودار تغییرات رتبه مجله در بین کل مجلات علمی جهان را با توجه به پارامتر ایمپکت فاکتور نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار برای مجله مورد بررسی دیده می‌شود، در یک دهه اخیر جایگاه مجله به صورت جزئی تضعیف شده است.

جمع بندی

ما در ژورنال‌هاب در تلاش بوده‌ایم تا با تجمیع مهمترین اطلاعات درباره‌ی ژورنال‌های مختلف مسیر انتخاب مجلات توسط پژوهشگران برای چاپ مقالاتشان را هموارتر کنیم.

در این پست تمامی بخش‌های گزارش اطلاعات ژورنال‌ها که نیاز به بررسی و تعریفات تکمیلی داشته‌اند معرفی شده‌اند اما در صورتی که درباره‌ی بخشی از گزارش و درک مفهوم آن به مشکل برخوردید کافی است در انتهای این پست در بخش نظرات سوالات خود را بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود. به علاوه می‌توانید از طریق آدرس ایمیل ما؛ [email protected] نیز برای گرفتن مشاوره در زمینه‌ی انتخاب ژورنال برای چاپ مقالاتتان در ارتباط باشید.

8 responses to “راهنمای کل اطلاعات

 1. با سلام
  با توجه به اینکه به تازگی برخی از مجلات به لیست jcr اضافه شده اند لطفا سایت را بروز رسانی کنید
  با تشکر

  1. ممنون که سایت ما را مطالعه می‌کنین.
   سایت در حال به روز رسانی است و به زودی مطالب به روز شده و امکانات جدیدی هم به سایت اضافه خواهد شد.

 2. با سلام
  اول لازمه یه تشکر و خسته نباشید عرض کنم، دستتون درد نکنه واقعا
  سایتتون حرف نداره ، مطالب عالی
  بخصوص که اپدیت شده و مطالب و امکانات زیاد شده نسبت به قبل که خیلی هم مفید و عالی ان
  فقط یک موردی رو میخاستم عرض کنم، اینکه اطلاعات ژورنال ها فکر کنم بروز نیست
  یک سری ژورنال ها رو من نگاه میکردم بر فرض مثال ایمپکت فکتورها با اونی که پیج خود ژورنال ها گذاشتن متفاوته و ایمپکت های سال پیش رو اینجا نشون میده
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *