مراحل مقاله نویسی و طریقه نوشتن مقاله 

مراحل مقاله نویسی

مراحل مقاله نویسی و طریقه نوشتن مقاله 

با وجود اینکه انجام آزمایش‌های علمی نیازمند صرف زمان و تلاش زیادی است، این آزمایشات در صورتی برای جامعه علمی مثمر ثمر خواهد بود که نتایج آن در اختیار دیگران قرار داده شود. یک مقاله تحقیقی روشی برای تبادل اطلاعات و آگاه کردن دیگران از نتیجه تحقیقات انجام گرفته شده است. مقاله به عنوان شیوه‌ای برای بیان جزئیات داده‌هایی است که شما به واسطه انجام تحقیقات علمی آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اید. شما می‌توانید به واسطه مقاله علمی نظر خود را در رابطه با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌های به دست آمده در اختیار دیگران قرار دهید. مقالات پرمخاطب‌تر مانند مقالات isi در ایفای این نقش بهتر عمل خواهند کرد. مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است. برای برقراری ارتباطات صحیح تسلط به استفاده از زبان انگلیسی امری ضروری است تا بتوان گزارشات تحقیقات انجام شده را بدون ابهام و به زبان ساده در اختیار دیگران قرار داد. مقالات علمی بایستی به زبان کاملاً ساده، واضح و مختصر نوشته شده باشند تا خوانندگانی با سوابق تحصیلی و مطالعاتی مشابه با نویسنده، به راحتی بتوانند کار و نحوه انجام دادن آزمایشات را درک کنند؛ ممکن است آن‌ها بخواهند نتایج را بازسازی کنند یا تحقیقات را گسترش دهند.

مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است.

مراحل مقاله نویسی برای یک مقاله علمی دارای الگو و استانداردهای مشخصی است که با سایر نوشته‌های علمی و غیر علمی متفاوت است.

مراحل مقاله نویسی و طریقه نوشتن مقاله

با وجود اینکه ممکن است مجلات مختلف علمی دارای الگو و قالب خاصی برای نوشتن مقاله باشند، یک فرمت کلی برای طریقه نوشتن مقاله را که برای اکثر مجلات قابل استفاده باشد، می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:
• موضوع مقاله
• چکیده
• مقدمه
• روش تحقیق
• نتایج
• بحث و تجزیه و تحلیل
• نتیجه گیری
• منابع

موضوع مقاله

در مراحل مقاله نویسی هر مقاله علمی بایستی دارای عنوان مناسبی باشد که به طور صحیح تحقیقات انجام گرفته شده در متن مقاله را توصیف کند. نام مقاله بایستی به گونه‌ای انتخاب شود که خواننده با دیدن نام مقاله، متوجه اقدامات کلی انجام شده و مسئله اساسی تحقیقات شود و نیازی به مطالعه کل مقاله برای معرفی کار نداشته باشد. به عنوان مثال عنوان “اثرات روشنایی و دمای هوا بر افزایش جمعیت باکتری‌ها”، عنوان مناسبی تلقی می‌شود.

چکیده

در بخش چکیده، مختصری از کل مقاله به شکل ساده بیان می‌شود. چکیده چیزی فراتر از خلاصه متن یک مقاله است؛ خلاصه بازنویسی شده کل متن در جملات کوتاه‌تر و برای کسانی است که قبلاً متن را مطالعه کرده‌اند، در حالی که چکیده مختصری از گزارشات تحقیق است که مناسب افرادی است که متن را مطالعه نکرده‌اند و قصد دارند در رابطه با ادامه مطالعه آن تصمیم بگیرند. با این وجود چکیده نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کل متن اصلی باشد.
چکیده بایستی در حدود ۲۵۰ کلمه را در خود بگنجاند که شامل اهداف تحقیق، مواد عمومی، روش تحقیق، نتایج خلاصه شده و نتیجه گیری نهایی است. در متن چکیده نباید اطلاعاتی اضافه بر اطلاعات متن اصلی تحقیق آورده شود.

یک راه ساده برای نوشتن چکیده، برگزیدن قسمت‌های مهم هر بخش تحقیق و گنجاندن آن‌ها در قالب کلماتی است که به طور مختصر کل مقاله را شرح دهد.

مقدمه

قسمت مقدمه از مراحل مقاله نویسی به منظور معرفی مسئله اصلی مورد تحقیق و انگیزه‌های رفع مشکل مذکور نگارش می‌شود. این بخش بایستی اطلاعات کافی را در اختیار خواننده قرار دهد به نحوی که خواننده کار شما را مورد تمجید قرار دهد و برای خواندن ادامه متن مشتاق گردد.
یک استراتژی مفید برای نگارش این بخش از مراحل مفاله نویسی شروع از مسئله و طرح کلی و رسیدن به موضوع مقاله است. با این وجود این بخش نباید چندان طولانی گردد و گسترش یابد و در نگارش آن باید به این مسئله توجه کنید که مخاطب متن شما فردی با اطلاعات مشابه شما است. تنها نکات اصلی را برشمارید و به سرعت و بدون مقدمه به اصل موضوع اشاره کنید.

روش تحقیق

این بخش مربوط به زمان، مکان و چگونگی انجام تحقیقات است. محقق در این بخش از مراحل نوشتن مقاله، طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز، روش جمع‌آوری اطلاعات و کنترل نتایج را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

نتایج

در این بخش نویسنده به کمک جدول‌ها، تصاویر و نمودارهای مختلف نتایج کسب شده از هر آزمایش را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و توضیحی در رابطه با معنی این نمودارها و تجزیه و تحلیل نتایج ارائه نمی‌دهد.

بحث و تجزیه و تحلیل

در این قسمت نویسنده توضیحات بیشتری در رابطه با نتایج به دست آمده، همبستگی متغیرها و تفسیر آن‌ها در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در این قسمت نویسنده بایستی علت هرگونه انحراف از نتایج مورد انتظار و یا نتایج تحقیقات پیشین را برای مخاطب توضیح دهد.

نتیجه گیری

در طریقه نوشتن تحقیق بایستی نحوه نتیجه گیری کلی را در نظر داشت. در این قسمت نویسنده بایستی بتواند به سادگی نتیجه کلی حاصل از تحقیق، معنای آن و تفسیر خود از نتایج به دست آمده را برای خواننده متن ارائه کند.

منابع

در این قسمت نویسنده بایستی لیستی از تمامی منابعی که در نگارش مقاله به آن‌ها استناد کرده است، تهیه کرده و در انتهای مقاله خود آن را درج کند. استفاده از هرگونه داده، تصویر، نمودار و غیره از مقالات علمی دیگر بدون اشاره به نام آن در لیست منابع، نوعی سرقت علمی به شمار می‌رود.

 

 

دیدگاه (27)

 • MRT پاسخ

  عالی بود فقط کاش توضیحات جامع تری قرار میدادید

  شهریور ۷, ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   ممنون دوست عزیز.
   برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد مقاله نویسی می‌تونید به سایر مقاله‌های سایت مراجعه کنید.
   برای نمونه در مورد نوشتن مقاله‌های علمی، علمی ترویجی، علمی و پژوهشی، مقاله و … نوشته مرتبط وجود دارد.

   شهریور ۱۰, ۱۳۹۸ در ۹:۵۷ ق.ظ
 • محمد نخعی پاسخ

  استفاده کردم
  تشکر

  مهر ۶, ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۳ ق.ظ
 • مجتبی جدیدی پاسخ

  واقعا ممنون
  درحال بررسی و تحقیق طرحی هستم و برای توضیحات آن دچار تنش بودم که با این توضیحات شما برای نوشتن آن اطلاعات کسب کردم

  مهر ۹, ۱۳۹۸ در ۹:۰۵ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   دوست عزیز خوشحال هستیم که به شما کمک کنیم تا استرس شما کاهش پیدا کنه.
   همکاران ما در کنار شما هستند. در صورتی که به کمک نیاز باشه، با افتخار در کنار شما هستیم.

   مهر ۱۰, ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۶ ب.ظ
 • Aynaz پاسخ

  اگر مقاله رو بخواییم برای خارج از کشور ارسال کنیم برای پذیرش در دانشگاه یا بورسیه شدن چه شرایطی باید داشته باشه اون مقاله
  خیلی باید عالی و خاص باشه یا در حد معمول؟؟؟

  مهر ۱۳, ۱۳۹۸ در ۱:۵۷ ب.ظ
  • مجتبی پاسخ

   کدوم دانشگاه ؟دانشگاه مقصدش مهمه

   مهر ۲۹, ۱۳۹۸ در ۱:۱۴ ب.ظ
 • Ayda پاسخ

  اگر مقاله رو بخواییم برای خارج از کشور ارسال کنیم برای پذیرش در دانشگاه یا بورسیه شدن چه شرایطی باید داشته باشه اون مقاله
  خیلی باید عالی و خاص باشه یا در حد معمول؟؟؟

  مهر ۱۳, ۱۳۹۸ در ۱:۵۷ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   مقاله شما باید دارای اعتبار اسکوپوس یا آی اس آی باشه، برای پزشکی هم پاب مد هم معتبر می‌باشد.

   مهر ۱۸, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۷ ق.ظ
   • nbayat پاسخ

    برای این کار باید چیکارکنیم؟

    مهر ۲۲, ۱۳۹۸ در ۸:۰۸ ب.ظ
    • Jhub پاسخ

     دوست عزیز برای آموزش نحوه نوشتن مقاله می‌توانید مقاله‌های موجود در سایت را مطالعه کنید.
     برای این کار کافی است کلمات موردنظرتون را جستجو کنید. برای نمونه مانند مقاله نویسی، نوشتن مقاله و … را می‌توانید جستجو کنید.

     مهر ۲۵, ۱۳۹۸ در ۱:۳۹ ب.ظ
 • علی اصغر پاسخ

  عالی بود ممنون

  مهر ۱۳, ۱۳۹۸ در ۷:۱۸ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   ممنون از حسن توجه شما

   مهر ۱۴, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۴ ق.ظ
 • محسن اعزازی پاسخ

  ایا حتما باید دانشجو باشی؟ یا فارالتحصیلا هم میتونن؟

  مهر ۱۶, ۱۳۹۸ در ۴:۳۴ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   بلی دوست عزیز شما هم به عنوان دانشجو هم به عنوان فارغ‌التحصیل می‌توانید اقدام به نوشتن مقاله بکنید.

   مهر ۱۸, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۴ ق.ظ
 • عبدالکریم پورسلامت پاسخ

  باسلام وادب واحترام عالی بود دست دست اندرکاران دردنکنه یک سؤال دوستان اگر یه موضوع مقاله انتخاب کنم درچه سایتی میتونم ببینم که موضوع من تحقیق نشده وتکراری نباشد
  باتشکر

  مهر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۳:۲۴ ق.ظ
  • Jhub پاسخ

   ممنون از دوست عزیز که به سایت ما سر می‌زنید. خوشحال می‌شویم که براتون مفید واقع شده و می‌تونید مطالب مورد نیاز خود را پیدا کنید.
   برای چک کردن مشابهت یا کپی بودن مقاله‌ می‌توانید به سایت ایتنتیکیت مراجعه کنید، که این سایت سیملاریتی چک می‌کند و برای استفاده از خدمات آن باید پلن پولی آن را تهیه کنید.
   با توجه به اینکه همکاران ما در جی‌هاب اکانت این سایت را دارند، در صورت نیاز می‌توانید مقاله خود را برای ما ایمیل کنید، تا بررسی کنیم و برای شما اطلاع دهیم.
   در صورتی که هم تمایل داشته باشید تا عنوان سایت را چک کنید‌‌، می‌توانید از سایت اسکوپوس یا تامسون استفاده کنید که این دو سایت هم نیاز به دسترسی دارند و باز در صورت تمایل می‌توانید درخواست‌ خودتان را برای ما ایمیل کنید، تا همکاران ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

   مهر ۲۷, ۱۳۹۸ در ۱۲:۴۹ ب.ظ
 • Mah. Bahrami پاسخ

  سلام
  حداقل یا حداکثری وجود نداره برای تعداد صفحات؟

  مهر ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱:۵۸ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   دوست عزیز تعداد صفحات مقاله شما بستگی به نوع مجله‌ای دارد که شما مقاله خود به آن ارسال می‌کند، دارد ولی در حالت کلی محدودیتی از لحاظ تعداد صفحات برای مقاله‌ها وجود ندارد.

   مهر ۲۷, ۱۳۹۸ در ۱۲:۴۳ ب.ظ
 • m01-1amad پاسخ

  خیلی خوب بود….جامع،مختصر و مفید
  مرسی ازتون

  آبان ۴, ۱۳۹۸ در ۵:۵۵ ب.ظ
 • ghasem پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون بسیار عالی بود استفاده کردم از توضیحاتتون.

  آبان ۷, ۱۳۹۸ در ۷:۱۸ ق.ظ
  • Jhub پاسخ

   ممنون دوست عزیز
   خوشحال هستیم که اطلاعت مندرج در سایت برای شما مفید واقع شده

   آبان ۷, ۱۳۹۸ در ۱۲:۰۱ ب.ظ
 • حسین پاسخ

  کمتر سایت پیدا میشه،مثل سایت شما که اصول نگارشی را رعایت کرده باشه. از جمله نیم فاصله‌ها و…

  آبان ۱۱, ۱۳۹۸ در ۳:۱۲ ق.ظ
  • Jhub پاسخ

   ممنونم دوست عزیز.
   این کامنت شما، خستگی من و همکاران من را از تن به در کرد و خوشحالیم که موجب خرسندی شما و دوستان خوبی مثل شما شده‌ایم.
   ممنون که به سایت ما سر می‌زنید و ممنون که نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک می‌‍‌گذارید.

   آبان ۱۱, ۱۳۹۸ در ۲:۲۱ ب.ظ
 • Nona پاسخ

  سلام دوست عزیز.مقالات حتما باید به زبان انگلیسی باشند؟اگه اینطوره برای ترجمه ی متون فارسی به انگلیسی باید چکار کرد؟میشه به بیرون سپرد ترجمشو؟

  آبان ۱۱, ۱۳۹۸ در ۲:۳۵ ب.ظ
  • Jhub پاسخ

   دوست عزیز مقاله شما هم می‌تونه به زبان انگلیسی باشه و هم به زبان فارسی.
   در صورتی که تمایل دارید تا متن فارسی خود را به انگلیسی تبدیل کنید، به طور مسلم بهتر است تا خودتان این کار را انجام دهید ولی در صورتی که تمایل دارید این کار را برون‌سپاری کنید، می‌توانید از مجموعه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، کمک بگیرید.

   آبان ۱۴, ۱۳۹۸ در ۸:۱۷ ق.ظ
 • sara پاسخ

  عالی بود ……….

  آبان ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۳ ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *